28 Mayıs 2024 - Salı

Çivisi Çıkmış Dünya

Çivisi Çıkmış Dünya

Yazar - Muhammet Uygun
Okuma Süresi: 3 dk.
270 okunma
Muhammet Uygun

Muhammet Uygun

mehmetuygur299@gmail.com -
Google News

Çivisi Çıkmış Dünya


Günümüz dünyasında ardı arkası kesilmeyen sanki yaydan fırlatılmış ok gibi hızla önümüzdeki ekranlara düşen sayısız haber ve gönderilere maruz kalıyoruz. Neye uğradığımızı şaşırdığımız bu dünyada. Gördüğümüz, duyduğumuz ve okuduğumuz sayısız haber ve gönderiden sonra ise nasıl olabilir sorusu başta olmak üzere birçok farklı soru etrafımızda dönüyor.

Adeta tüylerimizi diken diken eden o kadar olaydan sonra dilimizden bir cümle çıkıyor…

Dünyanın çivisi çıktı.

Gelin birlikte bu deyimin kaynağına Kudüs’e Mescid-i Aksa’ya gidelim…

Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın içinde bulunan Peygamberimizin (S.A.V.) Miraca yükseldiği kayaya kutsal kaya denilirmiş. Bu taşın, yeryüzünün kuruluşu ve akıbetiyle ilgili olduğunu da Müslümanlar kadar Yahudiler de dillendirirmiş.

Kutsal kayanın bulunduğu yerin altında bir mağaranın içindeki duvarda bir taş.

Taşın üzerinde ise sıra halinde delikler varmış. Bu deliklerin sadece son üç tanesinde çivi çakılı imiş. İnsanlar buraya gelip çivileri yoklarmış. Bir tanesi hiç oynamaz, diğeri hafif oynar, sonuncusu neredeyse yerinden çıkacakmış gibi gevşek dururmuş. İnsanlar bu çivilere dokunur ve sağlamlıklarını görüp rahatlayarak, dünyanın çivisi daha sağlam, kıyamet kopmayacak diye düşünürlermiş. Bu taşın üzerindeki bütün çiviler çıktığında kıyametin kopacağına dair bir inanış varmış.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemleri olan 20.yy’da 4. Ordu Komutanı Cemal Paşa Kudüs’te olduğu dönemde bir gün mağaraya girdiğinde bu taşı ve çivileri görmüş ve bunların anlamını sormuş. Cevap olarak yukarıda zikrettiğimiz inanışı duyunca da bu uydurma şeyin buradan kaldırılmasını emretmiş. Dünyanın çivisi bugün nerede, üzerinde kaç çivi kaldı bilmiyoruz, ancak meşhur “Dünyanın çivisi çıktı” deyimi de buradan yani Kudüs’ten çıkmıştır.

Naklettiğim hikayeyi ‘Arzın Kapısı Kudüs’ Kitabından alıntıladım. Kudüs ve Mescid-i Aksa ile ilgili merak ettiğiniz birçok konuya buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.