301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Ocak 2021 - Pazartesi 15:26
 
DSİ SON 18 YILDA KÜTAHYA’DA 17 BARAJ 6 GÖLET YAPTI
BASIN BÜLTENİ 11.01.2021
Gündem Haberi
DSİ SON 18 YILDA KÜTAHYA’DA 17 BARAJ 6 GÖLET YAPTI

 
 
DSİ SON 18 YILDA
KÜTAHYA’DA 17 BARAJ 6 GÖLET YAPTI
 
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kütahya’ya yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.
 
DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.
 
2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik
 
Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.
 
Kütahya’nın Mümbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…
Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Kütahya ilinde inşa edilen 18 sulama tesisi ile 115 Bin 910 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Kütahya topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 95 Milyon 614 Bin 520 TL ilave zirai gelir artışı sağladık.
143 Bin 940 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…
Kütahya’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 10 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 10 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 143 Bin 940 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Kütahya zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.
Kütahya’mıza 17 Baraj ve 6 Gölet Kazandırdık.
Ege’nin ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Kütahya’mızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 152 adet Tesis ile 1 Milyar 278 Milyon 478 Bin 552 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Kütahya’da son 18 yılda 17 baraj ve 6 gölet inşa ettik. 
İnşaatı Devam Eden 9 Baraj ve 2 gölet ile 105 Bin 540 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.
Diğer taraftan Kütahyalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Kütahya’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 9 baraj ve 2 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Kütahya’ya Memba Kalitesinde İçmesuyu
Genel Müdür YILDIZ, Diğer taraftan işletmeye alınan 1 adet içmesuyu tesisini 2019 yılında tamamlayarak, toplamda 105 Bin 595 kişi için yılda 15 Milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz. Bununla birlikte proje ve planlama safhasında çalışmalarımız devam etmektedir.
Kütahya’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz
Ayrıca; Kütahya İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 102 adet taşkın koruma tesisi ile 128 yerleşim yeri ve 11 Bin 463 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 13 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.
 
 
 
Yeraltı Barajı Çalışmalarımız Devam Ediyor
Baraj ve Gölet Çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı çalışmalarımız kapsamında; Kütahya ilimizde, 14,6 Milyon m³ su depolama kapasiteli 1 adet tesis işletme durumunda olup, proje ve planlama safhasında çalışmalarımız devam etmektedir. ‘dedi.
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi. 
Kaynak: Editör:
Etiketler: DSİ, SON, 18, YILDA, KÜTAHYA’DA, 17, BARAJ, 6, GÖLET, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı