301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Nisan 2018 - Perşembe 13:57
 
Tedarik Zinciri Halkalarından, Değer Zinciri Çarklarına
Cemal Kale
 
 

Tedarik Zinciri Halkalarından, Değer Zinciri Çarklarına
ARC Eğitim & Danışmanlık Hizmetleri’nin düzenlediği Tedarik Zincirinden, Değer Zinciri’ne adı altındaki konferansa katılmıştım, geçenlerde. Birbirinden değerli 10 uzman Tedarik Zinciri’ni ve Lojistikteki fırsatları farklı yönleriyle ele aldılar tabi hal böyle olunca ister istemez bizde dahil olduk bu eşsiz sohbete. Sizlere aktarmak istememin altında yatan sebep tam olarak da bu eşsiz sohbetin çıktıları olacak elbette. İçerik dolayısı ile epey etkilendim ve bu sebepten dolayı bulunduğum sektöre bir kez daha aşık oldum. Aslına bakarsanız bulunduğum sektör diye sınırlamak da çok doğru olmaz sanırım çünkü başlıktan da anlaşılacağı üzere hammaddenin elde edilmesinden üretilen ürünün nihai kullanıcıya ulaştırılmasına kadar olan günlük hayattaki tabiri ile tarladaki ekin ile başlayıp sofradaki kaşık ile son bulan uzun bir süreç ne de olsa. Bu bakımdan bütün sektörleri direkt veya en azından dolaylı olarak ilgilendirdiği kanısındayım.
Eminim ki her birimiz Tedarik Zinciri kavramı hakkında doğru veya yanlış, iyi yada kötü birtakım bilgilere sahibiz en azından zihnimiz çağrışımlara izin veriyor fakat Değer Zinciri Çarkları için aynı şeyleri söylemem pek mümkün olmaz sanırım. Birbirinden farklı gibi görünse de aslında aynı amaç ile aynı sonucu kapsayan kavramlar. Tabii ki Değer Zinciri Çarklarını anlaşılır kılmak için Tedarik Zinciri kavramını daha derinlere inerek çizdiğimiz perspektifleri sunmak en doğru karar olur nitekim.
Tedarik Zinciri; bir mal veya hizmetin hammaddeden yola çıkarak başladığı ve nihai müşterinin eline ulaşana kadar geçirdiği bütün evrelerdeki fiziksel dağıtımının ve bilgi akışının tamamını içeren bir bütündür. Tedarikçiler, üreticiler, toptancılar, dağıtımcılar, perakendeciler ve nihai tüketiciler bu bütünün yapıtaşlarını oluşturan birer halka görevinde. Bu halkaların birbirleri arasındaki entegrasyonunu göz önünde bulundurduğumuzda Tedarik Zinciri’nin bütün kurumlar ve işletmeler için can damarı anlamına geldiğini görebilmek hiç de zor değil. Bu durumda her firmanın aslında Tedarik Zincirinin bir halkası olduğunu söyleyebiliriz. Günlük hayata dönüp baktığımızda ise artık rekabet işte bu halkalar arasındadır.
Tedarik Zinciri Halkalarında doğan bu rekabetin sonucu olarak her bir halkayı birbirini tetikleyen ayrı ayrı bir değer olarak gözlemlememiz sonucunda ise Değer Zinciri Çarklarına dönüştüğünü söylesek, sanırım kimsenin itirazı olmaz.. 

 

 
Etiketler: Tedarik, Zinciri, Halkalarından,, Değer, Zinciri, Çarklarına,
Yorumlar
Haber Yazılımı