301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 14:12 Bu yazı 126 kez okundu
 
BANDIRMALILAR EVLATLARINI
Bülent Alpagut
 
 

  BANDIRMALILAR EVLATLARINI 
TAVŞANLILILAR FAHRİ
        HEMŞEHRİLERİNİ 
TÜRKİYE TOPRAK DEDESİNİ DÜNYA
   BİR BÜYÜK DOĞA DOSTUNU  
KAYBETTİ  
          2O  Ocak  2O2O günü  dünyadaki tüm ağaçlar,bitkiler,yeşil renk  yetim kaldı. Hiç kimse ağaçların ağladığını,bitkilerin  gözyaşı döktüğünü,yeşilin  renginin  solduğunun farkında  olamayacak. Çünkü ağaçlar,Bitkiler ve Yeşil renk  Hayrettin Karaca ile özdeşleşmişti.Bu büyük Doğa dostu insan  bazen şöyle derdi.” Bana öyle bir din bulunuz ki ibadeti ağaç dikmek olsun”
           Ben Hayrettin Karaca’yı hiç görmedim. Ama merhum eski belediye başkanlarımızdan Fevzi Coşgun’un vazgeçilmeziydi. Samimi dostuydu. Doğa yürüyüşlerinde arkadaşıydı. Bugün Tavşanlı ve Domaniç Ormanları’nda nereye gitseniz bu büyük Botanikçinin,Doğa dostunun ayak izlerini bulabilirsiniz.
          Hayrettin Karaca’nın en büyük arzusu yakın çevresindekilerin ifadesine göre  Cumhuriyet’in 1OO.ncü yıldönümünü görmekti. O günü görebilseydi  Yalova’daki dünyaca  ünlü Arboretumuna dikeceği nadide bir ağaca “ Cumhuriyet  Ağacı” sözcüğünü yazdırıp ağaç envanterine ilave edecekti.
          Hayrettin Karaca gibi bir ünlüyü bir daha bir ana doğuramaz. Kimin yeri dolduruluyor ki Hayrettin Karaca’nın yeri doldurulsun. Rahmetli Karaca O4 Nisan 1922 tarihinde  Bandırma’da doğmuştu. Rahmetli babası 1917 yılında ünlü “ Çift Geyik Karaca”yı  kurmuştu. Genç yaşlarda babasının  kurduğu kuruluşta , ,Triko örme işinin başına geçmiştir.Bu kuruluşun  en başarılı   sanayi kuruluşu haline gelmesinde payı  büyüktür. Doğa ve yeşile olan aşırı  sevgisiyle  bilinen  merhum Karaca, Türkiye’nin ilk özel Arboretumunun da kurucusudur. Bu ünlü Arboretumu dünya üzerinde bilmeyen bilim adamı,ağaç sever,Botanikçi yoktur. Yurt içi ve yurt dışı gezilerinde  dönerken getirdiği tohumları özenle saklamış,değerlendirmiştir. Gittiği her ülkedeki botanik bahçelerini öncelikle ziyaret ederdi. Bugün Yalova’daki ünlü Arboretumunda 14 bin tür  bitki vardır. Keşke bu Arboretumu devlet  koruma altına alabilse,Hayrettin Karaca’nın emekleri boşuna gitmese .Çünkü bana göre Hayrettin Karaca artık ebediyete  göçmüştür. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar olacaktır. Devlet bu kutsal emanete sahip çıkmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın bu konuda gerekeni yapacağına yürekten inanıyorum. 
           Aynı  zamanda bu Arboretum Türkiye’nin GEN Merkezi konumundadır. Stratejik öneme haizdir.Türkiye’de ağaç severlerin iki dedesi vardır. Birisi  “ Toprak Dede” Hayrettin Karaca diğeri de” Yaprak Dede” A. Nihat Gökyiğit. Her ikisi de elele  vererek 11 Eylül 1992 tarihinde TEMA VAKFI’nı kurmuşlardı.
           Vakfın kuruluş amacı, Anadolu’da   yaşanmakta olan  erozyon ve çölleşme tehlikesine Kamuoyunun dikkatini çekmekti  Çareler arasında,,yerinde müdahale etme,iş birliğine,güç birliğine davet etme gibi hususlar vardı. .Zaten” Türkiye Çöl Olmasın” sloganının mimarları da her ikisidir. Bu slogan kısa sürede  milletçe  önemsenmiş,bundan sonra sayısız çalışmalar başlatılmış ve bugünlere gelinmiştir. Bu slogan yüksek bir sesti. Bir çığlıktı . Bunu,Sağır  Sultanlar bile duymuştu.
            Rahmetli Hayrettin Karaca, rahmetli eğitimci-yazar ,eski belediye başkanlarımızdan  Ciraoğullarından Ahmet Ferit Efendi’nin oğlu Çırpıcı Kara Veli’nin torunu Fevzi Coşgun’un  teklifi ve Belediye Meclisi’nin aldığı  O5.1O.1989 tarih ve 7/64 sayılı  kararıyla   “Tavşanlı’nın Fahri Hemşehrisi”  yapılmıştı. 
            Dünyada  bir eşi ve benzeri az olan Tavşanlı’nın Vakıf Köyü ormanları’ndaki çok gövdeli  Piramidal Karaçamları keşfedenler de rahmetliler Hayrettin Karaca ve Fevzi Coşgun’dur. Rahmetli  Tavşanlı eski belediye başkanlarından Fevzi Coşgun’un Dünya Dendroloji Derneği üyesi olmasında rahmetli Hayrettin Karaca’nın büyük rolü vardır.Tavşanlı’da çalışkan belediye başkanımız Mustafa Güler ile  yeniden doğan Ada Mesireliği’nde her iki rahmetlinin ruhları  bundan böyle sürekli dolaşacaktır.Fevzi Coşgun’un yeşile olan hayranlığı,Doğaya olan ilgisinde rahmetli Hayrettin Karaca’nın büyük payı vardır. Öyle ümit ediyorum ki Tavşanlı’da açılan Hayrettin Karaca Parkı da gelecek yıllarda daha da güzelleşecek,zenginleşecek ve daha çok Tavşanlılı’ya huzur vermeye devam edecektir.  
            Tavşanlılı hemşehrilerime olduğu gibi , Domaniçli hemşehrilerime de başsağlığı diliyorum. Çünkü rahmetli Karaca  sadece Tavşanlı değil Domaniç’in de hayranıydı. O, hiçbir zaman Tavşanlı ile Domaniç’i birbirinden ayırmamıştır.Mekanı Cennet olsun. Cenaze namazının İstanbul’da  “ Yaş kesenin başını keserim”diyen Fatih Sultan Mehmet Han’ın adını taşıyan camimizde  kılınacak olması da anlamlıdır.Kılınacak namazı müteakip ebedi istirahatgahına   tevdi edilecektir. . Fatih  Camii’nde yapılacak dualar  Allah katında mutlaka itibar görecektir. Gelecek kuşaklar Hayrettin Karaca’yı unutmamalıdır Bizler de unutturmamalıyız. . Çünkü  böyle bir evladı doğuracak  ana da artık yoktur. Bana göre Hayrettin Karaca Rabbimin özel konuğudur. Allah’ın rızasını alan birinin de  bu hakkı olmalıdır.     

   ÇARDAKLI 
GELECEĞİN  PARLAYAN YILDIZI   


                   Tavşanlı’nın yıllardır  köylerinden biriydi . Bugün Tavşanlı Belediyesi sınırları içinde 19 mahalleden birisi. Çardaklı’dan bahsediyorum.Bir gün dillendirilen batık şehir” Palanga” gün yüzüne çıkarıldığında  herkes Çardaklı’yı daha iyi tanıyacaktır.Çardaklı, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde bu imparatorluğun sınırları içinde önemli bir yerleşim birimiydi.Bugüne kadar maalesef Çardaklı’da ciddi bir araştırma yapılmadığı için  bulunan antik eser ve kalıntılarla,bir anlamda tarihi eserlerle yetinilmiştir. O zamanların  Tavşanlı’sında yaşayanların  büyük susuzluk günlerinde  atları,merkepleri,öküz ve at arabalarıyla,çeşitli kap ve kacaklarla, Çardaklı’daki  bir su kaynağından  testi testi su taşıdığı  anlatılır.  Dünya ‘nın bir dönemine adını yazdıran  tarihi kentte(Palanga) bugün  hala  orada burada  toprak künklü  su yollarına rastlanabiliyor  Çardaklı,büyük bir bataklığın  hemen kenarındadır. Palanga Şehri ‘nin de bu bataklığın altında olduğu sanılıyor. Ama bir gün mutlaka gün yüzüne çıkarılacaktır. Ama bu, kimlere,hangi   iktidara  nasip olacaktır bilemem.Daha birkaç yıl önce ,Çardaklı ile Tepecik arasında Çatmacık Mevkii’nde  2OO6 yılında tesadüfen bulunan  büyük motifli mozaik  zarar verilmeden yerinden çıkarılarak götürülmüştü. Bugün nerededir bilmiyorum. Bu renkli mozaik eser  İnşallah bir yerlerde muhafaza ediliyordur.Ama buhar olup uçmuşsa bunu bulmak devlete düşer.   
                    Çardaklı,Tavşanlı şehir merkezine yakın olmanın  mükafatını bir şekilde görmüştür.  Mahalle statüsüne kavuşturulmuştur. Yakın bir gelecekte  Ömerbey Mahallesi gibi TOKİ  binalarıyla taçlanarak  Yeni Tavşanlı’nın aydınlık yüzü olacaktır. 
                     Ben yıllar yılı Çardaklı’ya gidip gelenlerdenim.  Beni bu köyle özdeşleştiren  merhum arkadaşım öğretmen  Mehmet Ali Özel’dir. Merhum köy muhtarları İsmail  Önol ve  Ahmet Uyar, bir ara MTSK Kursu’nda muhasipti Abdurrahman Uyar,merhum Ahmet Kaya(Paşa), merhum Orhan Kahraman,meslektaşım öğretmen Mustafa Ertan, bir ara köy camii imamıydı rahmetli  Ovacık Köylü İbrahim Hoca’dır. 
                     Antik Roma Kenti muhakkak gün yüzüne çıkarılacaktır. Bunun için Tavşanlı, üzerine düşeni kendi  yüce menfaatlerine paralel olarak yapacaktır. Yapmalıdır da. Roma İmparatorluğu ve parçalandıktan sonra Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içinde kalmış oylan Çardaklı’da çıkan kalıntı ve buluntuların devamı mutlaka gelmeli,Çardaklı, Tavşanlı’nın turizm açısından önemli bir  merkezi konumuna mutlaka getirilmelidir.
                     En azından bugünün Çardaklı Mahallesi’nde orada burada dağınık olarak bir yerlerde değerlendirilen tarihi buluntu ve kalıntılar tespit edilerek   bir yerde muhafaza altına alınmalıdır.Çardaklı Bataklığı’nın altı mutlaka araştırılmalıdır. 
                     Tavşanlı ve havalisi,Phriygia Epiktetos yöresinde,Phriygia ile Mysia sınır bölgesindeydi. Daha sonra güneybatıdaki bölümleri Pisidra’ya bırakılan Phriygia ikiye ayrılarak Prima ve Secunda,4OO yıllarında Manga ve Parva,36O yıllarında da Pakatiane ve Saloutaria olarak  anılmaya başlanmıştır. Phriygia ,Pakatiane,o zamanlar ülkenin batı sınırında,kuzey-güney yönlerinde uzanan bir yöreydi. Hierapolis,Laodiksia,Aizanoi,Kadoi ve eskiden Mysia sınırları içinde kalan Ankyra buraya bağlı kentlerdi. 
                     Tavşanlı7da nasıl ilçeye bağlı Ayvalı Köyü7nde  Zindancık,Kazan Kayası ve Hotanlı Mevkileri’nde Roma İmparatorluğu dönemine ait   kalıntılar,buluntular,mezarlar v.b çıkmışsa  Çardaklı’da da  mutlaka çıkacaktır. 
                     Yıllar önce Tavşanlı- Çardaklı arasında bulunan höyük açılmıştır. Önemli buluntular,eserler çıkarılmıştır. Bunlardan en önemlisi  öküz başı şeklindeki kadehtir.  Arkeologlar bu tip kadehlerin Frig Kralları’na  ait olduğunu  söylemektedir. 
                      Sayın valimiz Dr. Ömer Toraman Bey’in ilk hamleyi yapabileceğini düşünüyorum. Çardaklı’ya neşter vurmanın zamanı gelmiştir.    
       

  İLGİNÇ  TEKLİFLER  VE  SORULAR   ALIYORUM
                                                                                   
 
                 Günün her saatinde desem yalan olmaz öyle ilginç teklifler  ve sorular alıyorum  ki  bunları duyduktan sonra  bir yerleri ,birilerini haberdar etmemenin  sorumluluğunu daha fazla  taşıyamayacağıma karar veriyor  ve kalemime sarılıyorum Dün olduğu gibi bugün de ;bu günden sonra da  bildiğimi yapacağım. Aldığım masum teklifleri  sürekli  yazacağım.Bir gazeteci olarak  bunları    yetkililere sunmak bizim  en doğal görevimiz. Teklif her zaman tekliftir. .Bakarsınız iyidir,mantıklıdır. Olumlu karşılanır.. Üzerine gidilir. . Bakarsınız, kayda değer bulunmaz. Bir kağıt parçası gibi kıvrılıp çöpe gider Biz işin olumlu tarafından,bardağın dolu tarafından bakalım. .  Aslında teklif  ve  soru  sahiplerinin aracı olmadan tekliflerini  ve sorularını bizzat ilgililere  yazılı veya  sözlü olarak bizzat  duyurmaları  daha  şık olur. .Demek ki  bazen teklif ve soru  sahiplerinde  tekliflerinin ve sorularının  arkasında  ne olsa durulmaz diye  bir önyargı  olmalı ki  bunun için  üçüncü kişi veya kişileri arkaya sokmak ister.Dolayısıyle  bu üçüncü kişiler bizler,yani gazeteciler oluyor..Biz gazetecilere bir şekilde telefonla,mesajla,not göndererek,mektupla veya  başka bir  şekilde  ulaşmak her zaman mümkündür.Sonuç itibariyle  neticede  bize atılıyor Vatandaş  için  bir konuyu yetkililere taşımak zor olsa gerek.Onlara göre en kolayı gazeteciye ulaşmak.  Gazeteci ile yetkili arasında ince bir çizgi vardır. Gazeteci  konuyu işler. Yetkili çözmek için vardır.  En azından  başvurana.”Merak etmeyin ilgileneceğiz” der..Ben sümenler altında kalan nice teklif ve sorular   bilirim. Gün gelir bunlar  bir temizlik sırasında toplanır ve çöpe gider.  . Gerekli etüdlerin,incelemelerin ve araştırmaların  yapılıp yapılmadığı   da meçhuldür.  Eğer .teklife baştan  sıcak bakılmışsa  o zaman  yine bir umut kırıntısı var demektir.   Bakın Tavşanlı Belediyesi’nin ,Çardaklı Mahallesi’nden Hüseyin Çelik adlı çiftçi bana ne diyor? ” Hocam,Tavşanlı ve Havalisinde kanser vakalarının artışına  bir  neden de  bana göre ,  bahçelere,tarlalara ,bağlara  bilinçsizce atılan ham tavuk ve taze büyükbaş ve küçükbaş  hayvan  gübreleridir.” Nasıl soru? Haydi gelin de bu soruyu yanıtlamayın.  Nasıl  yıllarca termik santral bacalarından havaya karışan pudra inceliğindeki kanserojen küller kansere neden olmuşsa  neden çiftçi Hüseyin Çelik’in dediği doğru olmasın ki? Kanımca bu konu  incelenmeye değer.Bu ham tavuk gübrelerinin,taze hayvan dışkılarının   en azından bir yaz sezonu boyunca açık alanlarda güneş altında kaldıklarını yıllardır bilirim. Daha sonra kullanıldıklarını da.  görenlerdenim.      
              Çiftçi kardeşimin dediği gibi ,  zararlılardan,mikroplardan,bakterilerden arındırılmamış  hayvan gübreleri .bir şekilde  sorunlar yaratabilir.  .Her çeşit  ham  hayvan dışkısı içinde özellikle hava ve çevre kirliliği yaratan kimyasallar var. İlaç artıkları var.Biz  eğer bunları doğada terbiye edilmeden bir yerlere  dökersek  doğal olarak bununla  zenginleştirilmiş tarım topraklarında  sebze ve meyvalar da   o kadar sağlıklı olur değil mi?  Ham tavuk ve büyük-küçükbaş hayvan gübrelerini bekletmeden sebze ve meyva bahçelerine dökerken  ben de dikkatli olunmasından yanayım.. Sonra  doğal gübre farklı bir pozisyondadır. Mikroptan,bakteriden,kimyasallardan arınmış gübredir.Doğanın terbiyesinden geçmiştir..   DEVAM EDECEK....

 
Etiketler: BANDIRMALILAR, EVLATLARINI, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
03 Nisan 2020
TAVŞANLI’DAKİ SİYASİYUN
61 Okunma.
03 Nisan 2020
KORONAVİRÜS SELAMI
218 Okunma.
29 Mart 2020
D E F İ N E V E T A V ŞA N L I
68 Okunma.
28 Mart 2020
Yangın söndürme teşkilatı
43 Okunma.
28 Mart 2020
Yatırım yapan kazanacak
666 Okunma.
20 Mart 2020
MART KAPIDAN BAKTIRIR
189 Okunma.
06 Mart 2020
CÜCE ŞUBATTA NELER OLMUŞ
97 Okunma.
01 Mart 2020
Kuruyemişçileri kimler bitme noktasına getirdi ?
564 Okunma.
01 Mart 2020
Uzun metrajlı filmden hayatta olmayan Tavşanlılı
414 Okunma.
24 Şubat 2020
İlginç teklifler
130 Okunma.
01 Şubat 2020
HEPSİ DE OCAK AYI İÇİNDE
800 Okunma.
31 Ocak 2020
TAVŞANLI İLÇE OLALI BERİ MAKAM ARAÇLARI
44 Okunma.
26 Ocak 2020
Y E N İ Y I L
97 Okunma.
10 Aralık 2019
KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN
362 Okunma.
07 Aralık 2019
BOR
149 Okunma.
27 Kasım 2019
KİMSENİN ALDIĞI MAAŞ VE ÜCRETLE İLGİLENMEMELİDİR
674 Okunma.
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
375 Okunma.
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
423 Okunma.
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
340 Okunma.
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
877 Okunma.
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
537 Okunma.
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
484 Okunma.
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
433 Okunma.
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
566 Okunma.
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
637 Okunma.
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
283 Okunma.
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
546 Okunma.
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
1076 Okunma.
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
924 Okunma.
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
1255 Okunma.
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
1330 Okunma.
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
861 Okunma.
25 Ocak 2019
Muhtarlık
1367 Okunma.
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
1027 Okunma.
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
822 Okunma.
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
1909 Okunma.
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
2492 Okunma.
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
1105 Okunma.
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
1500 Okunma.
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
1398 Okunma.
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
1350 Okunma.
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
2293 Okunma.
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
1957 Okunma.
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
1008 Okunma.
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
1136 Okunma.
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
1343 Okunma.
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
1712 Okunma.
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
1932 Okunma.
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
1199 Okunma.
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
927 Okunma.
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
1146 Okunma.
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
1426 Okunma.
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
1907 Okunma.
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1272 Okunma.
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1159 Okunma.
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
1309 Okunma.
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
1078 Okunma.
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1223 Okunma.
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
1035 Okunma.
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
1051 Okunma.
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
1152 Okunma.
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
980 Okunma.
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
907 Okunma.
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
1086 Okunma.
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
1042 Okunma.
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1509 Okunma.
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
1665 Okunma.
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1268 Okunma.
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
1275 Okunma.
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
1196 Okunma.
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
1235 Okunma.
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
1040 Okunma.
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
1326 Okunma.
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
1551 Okunma.
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
1508 Okunma.
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
2070 Okunma.
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
1426 Okunma.
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
1477 Okunma.
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
1401 Okunma.
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
1197 Okunma.
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
1758 Okunma.
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2403 Okunma.
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
2057 Okunma.
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
1967 Okunma.
08 Temmuz 2017
VEFA
1390 Okunma.
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
1192 Okunma.
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
1599 Okunma.
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
3592 Okunma.
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
2946 Okunma.
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
2352 Okunma.
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
1668 Okunma.
26 Nisan 2017
B A S I N
2025 Okunma.
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
2211 Okunma.
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
1879 Okunma.
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
1956 Okunma.
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
1873 Okunma.
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
1827 Okunma.
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
1609 Okunma.
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
1777 Okunma.
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
2655 Okunma.
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
1575 Okunma.
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
1715 Okunma.
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
2039 Okunma.
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
1838 Okunma.
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
2135 Okunma.
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
2541 Okunma.
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
2498 Okunma.
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
1627 Okunma.
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
2399 Okunma.
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
1681 Okunma.
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
1653 Okunma.
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
2073 Okunma.
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
1738 Okunma.
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
1531 Okunma.
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
1771 Okunma.
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
1853 Okunma.
29 Ağustos 2016
S E B İ L
1728 Okunma.
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
2267 Okunma.
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
2282 Okunma.
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
1706 Okunma.
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
1691 Okunma.
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
1650 Okunma.
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
2683 Okunma.
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
2120 Okunma.
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
2165 Okunma.
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
1607 Okunma.
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
2201 Okunma.
07 Nisan 2016
T A R H A N A
2018 Okunma.
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
2199 Okunma.
25 Mart 2016
P T T
1951 Okunma.
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
1826 Okunma.
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
1937 Okunma.
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
1906 Okunma.
08 Şubat 2016
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
2215 Okunma.
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
1964 Okunma.
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
3463 Okunma.
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
1870 Okunma.
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
2072 Okunma.
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
2026 Okunma.
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
2724 Okunma.
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
1723 Okunma.
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
2227 Okunma.
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
1644 Okunma.
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
3182 Okunma.
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
1812 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
1783 Okunma.
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
1606 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
1845 Okunma.
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
2196 Okunma.
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
1891 Okunma.
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
2035 Okunma.
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
2561 Okunma.
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
2704 Okunma.
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
2372 Okunma.
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
2178 Okunma.
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
2189 Okunma.
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
2163 Okunma.
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
1935 Okunma.
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
3234 Okunma.
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
3016 Okunma.
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
18296 Okunma.
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
2320 Okunma.
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
3336 Okunma.
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
3593 Okunma.
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
2987 Okunma.
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
2510 Okunma.
21 Aralık 2014
CIZLAVET
2554 Okunma.
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
3294 Okunma.
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
3475 Okunma.
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
2137 Okunma.
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
543 Okunma.
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
2834 Okunma.
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
2753 Okunma.
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
3467 Okunma.
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
2493 Okunma.
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
2580 Okunma.
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
3117 Okunma.
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
2240 Okunma.
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
3050 Okunma.
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
2575 Okunma.
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
2894 Okunma.
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
2853 Okunma.
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
2903 Okunma.
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
3285 Okunma.
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
2753 Okunma.
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
2938 Okunma.
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
3004 Okunma.
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
3976 Okunma.
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
2800 Okunma.
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
4659 Okunma.
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
2658 Okunma.
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
4221 Okunma.
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
3063 Okunma.
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
3321 Okunma.
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
4337 Okunma.
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
2978 Okunma.
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
2508 Okunma.
23 Aralık 2013
SİTEM
2616 Okunma.
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
2710 Okunma.
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
4431 Okunma.
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
3074 Okunma.
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
3043 Okunma.
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
3232 Okunma.
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
4248 Okunma.
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
2905 Okunma.
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
2280 Okunma.
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
2495 Okunma.
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
2673 Okunma.
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
2736 Okunma.
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
2645 Okunma.
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
2934 Okunma.
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
2856 Okunma.
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
2401 Okunma.
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
2674 Okunma.
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
2458 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2733 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2491 Okunma.
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
2624 Okunma.
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
2872 Okunma.
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
3215 Okunma.
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
2782 Okunma.
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
3912 Okunma.
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
2820 Okunma.
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
2672 Okunma.
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
1296 Okunma.
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
3177 Okunma.
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
3342 Okunma.
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
3316 Okunma.
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
3322 Okunma.
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
3786 Okunma.
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
3279 Okunma.
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
2740 Okunma.
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
3808 Okunma.
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
2826 Okunma.
02 Kasım 2012
Mobese
3034 Okunma.
Haber Yazılımı