301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Kasım 2018 - Pazar 18:56
 
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI
Gündem Haberi
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen unvanını aldığı, gelecek nesilleri emanet ettiği öğretmenlerin günü olan “24 Kasım” Kütahya’da coşkuyla kutlandı.
 
İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programla devam etti.
 
Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programa Vali Dr. Ömer Toraman, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, daire müdürleri, STK Temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açış konuşmasını emekli öğretmenler adına Mehmet Tabakoğlu yaptı.
 
Meslektaşlarının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, “Peygamber mesleği olan öğretmenlik büyük bir fedakarlık, hoşgörü, sabır, şefkat ve gayret ister. Bitmeyen bir sevda, karşılık beklemeksizin verilen bir emek, vatanını ve milletini kendinden önce düşünmek, çabalamak, gayret göstermek ve bir çocuğun tebessümüyle mutlu olabilmektir” dedi.
 
Daha sonra kürsüye Vali Dr. Ömer Toraman geldi. Vali Dr. Toraman, öğretmenlerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi, tüm öğretmenlerin bu özel gününü kutladı.

 


 
“MİLLİ EĞİTİM  ZORLUKLARI AŞARAK BUGÜNÜNÜ İNŞA ETTİ”
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün temellerini attığı milli eğitim sisteminin büyük yokluklar ve imkansızlıkları aşarak bugününü inşa etmeyi başarabilmiş, kendine has bir sistem olduğunu ifade eden Vali Dr. Ömer Toraman, “Milli eğitim sistemimiz kendine özgü, milli hassasiyeti yüksek, manevi değerlerine bağlı, tarih şuuru olan, öz değerlerini yeni yetişen nesillere aktarmayı görev edinen, kendine has bir sistem. Bu özelliğiyle de aslında bize has ve bize ait bir sistem. Bunu bizim gözümüz gibi korumamız gerekiyor. Zamanın ihtiyaçlarına bağlı olarak bazı değişiklikler kaçınılmaz şüphesiz; ama bu sistemimizin özünü, esasını değiştirmeden devam etmemiz gerekiyor. Esasında bizim sistemimiz örnek alınacak bir sistem” dedi.
 
“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ ÖĞRETMENLER İNŞA EDİYOR”
 
Milli eğitim sistemindeki başat rolü öğretmenlerin üstlendiğini vurgulayan Vali Dr. Ömer Toraman, "Bu sistemin ana omurgasını, ana yürütücüsünü öğretmenlerimiz oluşturuyor. Öğretmenlik hangi seviyede öğrenci yetiştirirse yetiştirsin çok kıymetli bir meslek. Bugün sınıflarımızı dolduran çocuklarımız 30-40 yıl sonrasının Türkiye’sini teşkil edecekler dolayısıyla öğretmenlerimiz bu manada geleceğimizi inşa ediyor. Bizim de öğretmenlerimizin itibarını muhafaza etmemiz ve geleceğe de aktarmamız gerekiyor. Yeni yetişen öğrencilerimiz nazarında da öğretmenlerimizin itibarının yüksek tutulması için el birliğiyle gayret göstermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
“EN BÜYÜK SALDIRI EĞİTİME YAPILAN SALDIRIDIR”
 
Milli eğitim sisteminin birçok saldırıya maruz kaldığını ancak saldırıların bertaraf edildiğini belirten Vali Dr. Ömer Toraman, “Milli eğitim sistemimiz bugün de sağlam şekilde geleceği inşa etmek için vazifesini ifa etmeye devam ediyor. Dolayısıyla milli eğitim sistemimizi, okullarımızı, öğretmenlerimizi bu yönüyle de koruyup kollamamız gerekiyor. Çünkü bu memlekete yapılabilecek belki de en büyük ve en tehlikeli saldırı eğitim sistemine yapılacak olan ve yapılmış saldırılardı. Bunu hiç ihmal etmemek lazım” dedi.
 
“ŞEHİTLERİ OLAN BİR MESLEĞİN MENSUBUSUNUZ”
 
Salonda bulunan öğretmenlere  “Şehitleri olan bir mesleğin mensubusunuz” diye seslenen Vali Dr. Ömer Toraman, “Şehit edilen öğretmenlerimizin ne silahları ne de bombaları vardı, sadece kalemleri ve defterleri vardı. Bu saldırıların nedenini, gerekçesini iyi düşünüp iyi tahlil ederek mesleğimize ve öğrencilerimize dört elle sarılmamız gerekiyor ki bu saldırlar boşa gitmiş olsun. Verdiğimiz şehitlerin kanı yerde kalmasın, onların idealleri ve hedefleri gerçekleştirilsin. Kıymetli öğretmenlerimiz mesleğinizin zorlukları herkesçe malum ancak bunun karşılığında almış olduğunuz manevi haz da hiçbir şeyle ölçülemez. Bu yüzden geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de öğretmen olmak her zaman sizler için bir gurur kaynağı olacak ve yakınlarınız öğretmenlik vasfınızla iftihar edecek. Toplumuzda da öğretmenliğin ayrı bir yer var. Bunu muhafaza etmeliyiz” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Vali Dr. Ömer Toraman ile AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler tarafından emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi ve plaket verildi.
 
24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğretmen ve öğrencilerin hediyeleri de protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
 
Etkinlikte, şehit öğretmenleri anmak üzere drama gösterimi ile 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne dair Kütahyalılar ile yapılan röportajın görüntüleri sunuldu.
 
24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği adaylığını dolduran öğretmenlerin yemin töreni ve Öğretmenler Odası adlı drama gösterimiyle sona erdi.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 24, KASIM, ÖĞRETMENLER, GÜNÜ, COŞKUYLA, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı