301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Nisan 2021 - Çarşamba 09:52
 
Bitli helva geleneği
TUNA İŞLEYEN - GÖRÜNTÜLÜ (Az sonra)
Yaşam Haberi
Bitli helva geleneği

Bitli helva geleneği yaşatılıyor

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde pandemiye rağmen Ramazan ayı içerisinde gerçekleştirilen gelenekler devam ettiriliyor.

Halk arasında bitli helva diye anılan susamlı helvalardan oluşan hediyelik paketler, damatlar tarafından kayınvalidelere armağan ediliyor.

Tavşanlı'da aynı geleneği damat adayları ve damatlar, pandemiye rağmen siparişlerle kayınvalidelerine susamlı helva gönderiyor.

Susamlı helva geleneği için Ramazan ayının 10'undan sonra hazırlıklar başlıyor.

 

 

Züccaciyecilerden özenle seçilen işlemeli tepsiler alınarak, kuruyemişçilerin ve tatlıcıların yolu tutuluyor.

Aldığı kadar susamlı helvanın yanı sıra çikolata ve kuruyemişle süsleniyor. Sonra Ramazan ayının ortalarında bu anlamlı hediye, kayınvalidelere önceki yıllar gibi gidilmese de siparişle gönderiliyor.

Susamlı helva geleneğinin halen sürdürüldüğünü kaydeden Tavşanlılı kuruyemişçiler, tepsi ve sepetlerin sadesinin yanı sıra geçen yıllarda olduğu gibi güllü ve susamlı gibi değişik tatlarla helvalarla, kuruyemiş ve farklı isteklere göre hazırlandığını kaydettiler.

Susamlı helva satışı yapan Ahsen Nur, " Bitli helva dediğimiz, asırlardır Tavşanlımızda, asırlardır memleketimizde bir adet haline gelmiştir. Damat veya damat adayları Ramazan ayının 15'inde kayınvalidelerine hediye olarak bitli helva dediğimiz susamlı helvaları hazırlatıp gönderiliyor.Bizler de getirilen özel tepsilere bu helvaları çeşitli kuruyemişlerle hazırlayıp müşterilerimize veriyoruz" diyerek adetlerin yaşatılması gerektiğini ifade etti.

Kuruyemişçilerden Recep Kahraman Ramazan ayının ortalarında, geleneklere göre kayınvalidelere bitli helva denilen susamlı helvaları hazırlamaya başladıklarını belirtirken, " Senelerdir kayınvalidelere Ramazan ayının 15'inde hediye babında veya ikram olarak gönderilen susamlı helvalardır. Ramazan ayının ortalarında gönderilen bu tepsi üzerinde hazırlanan susamlı helvalarda, çerezi olsun, çikolatası olsun ne tür yiyecekler ikram edilmek isteniyorsa susamlı helva tepsisinde onlar ikram ediliyor." diyerek pandemi sürecinde siparişleri kendilerinin de teslim ettiklerini belirtti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bitli, helva, geleneği,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı