301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Mavi Su
Kadın İç Giyim Önemi
Haber Detayı
26 Nisan 2021 - Pazartesi 10:47
 
Ahmet Öztürk köycülük yazıtlarını gün yüzüne çıkardı
Tuna İşleyen - GÖRÜNTÜLÜ
Gündem Haberi
Ahmet Öztürk köycülük yazıtlarını gün yüzüne çıkardı

Ahmet Öztürk köycülük yazıtlarını gün yüzüne çıkardı
 
 
 
Tuna İşleyen 
 
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde çalışmalarını sürdüren tarihçi yazar Ahmet Öztürk uzun yıllar üzerinde çalıştığı “Doktorlar Köy Yollarında” eserini okurla buluşturdu.
Türkiye’de ilk kez Köycülük Hareketi’ne ilişkin yazıtların yer aldığı çalışmada Reşit Galip ve yol arkadaşlarının Anadolu’yu karış karış gezerek köylüyü kalkındırma adına giriştiği seferberlik hareketi yer alıyor. Kitap Kulübü Yayınları’ndan yayına sunulan eserde, Osmanlı’da  köylü halkın sosyoekonomik durumu, Köycülük hareketlerinin Osmanlı’ya gelmesi ve etkileri, Türk Ocakları bünyesinde Köycüler Cemiyeti’nin kurulması, Tavşanlı’da köycülük hareketleri, Dr. Reşit Galip’in yazdığı Köycülük notları, Emet’te köycülük hareketleri, Dr. Fazıl Doğan’ın Emet’te faaliyetlerine dair hatıraları, Bozüyük’te köycülük hareketleri, Köycüler Cemiyeti’nin yazışmalarının toplandığı Köycüler dosyası yer alıyor.
Eserle ilgili görüşlerini ifade eden tarihçi yazar Ahmet Öztürk, "1919 yılında İstanbul'dan kalkıp  gönüllü olarak Anadolu'daki köylere gidip nasılki salgın hastalıkları önlemek için çalıştılarsa günümüzde de bu küresel salgın sürecinde tüm benlikleriyle uğraş veren sağlık çalışanlarımız vardır. Bu kitabı tüm gazi ve şehitlerimize, ayrıca  gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm hekim ve sağlık çalışanlarımıza ithaf ediyorum. Varolsunlar." diye konuştu.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Ahmet, Öztürk, köycülük, yazıtlarını, gün, yüzüne, çıkardı,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı