301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 18:53
 
KÜTAHYA KÜLTÜR VE SANAT EVİ TÖRENLE AÇILDI
Gündem Haberi
KÜTAHYA KÜLTÜR VE SANAT EVİ TÖRENLE AÇILDI

KÜTAHYA KÜLTÜR VE SANAT EVİ TÖRENLE AÇILDI
Kütahya İl Özel İdaresi tarafından restore edilerek Kütahya Valiliği tarafından Kütahya Kültür ve Sanat Derneğine (KÜSAD) tahsis edilen, tarihi Germiyan Beylik Konağında hizmet verecek olan Kütahya Kültür ve Sanat Evi törenle açıldı. 

Kütahya Kültür ve Sanat Evinin açılışına Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız, sanatçılar, sanatseverler ve davetliler katıldı. 

Yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olan tarihi Germiyan Beylik Konağında hizmet verecek olan Kütahya Kültür ve Sanat Evinin açılış kurdelesini Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız kesti. 

Vali Ahmet Hamdi Nayir açılışın ardından Kültür ve Sanat Evinde incelemelerde bulundu, sanatçılarla görüştü, bilgiler aldı.

“2 BİN 681 KİŞİ ZİYARET ETTİ”

Kütahya Kültür ve Sanat Evini birkaç gün içinde 2 bin 681 kişi tarafından ziyaret edildiğini paylaşan KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız, “KÜSAD olarak Sayın Valimize yaptığımız ziyaretlerde Kütahyamız için değil elimizi taşın altına koymayı gövdemizi koymaya hazır olduğumuzu ifade etmiştik. Sayın Valimizin bize verdiği imkanlar doğrultusunda bu görevi hakkıyla yapacağımıza inanıyoruz. Çünkü birkaç gün içinde 2 bin 681 kişinin bu mekanı ziyaret etmesi Kütahya’nın kültür ve sanatının ne denli önemli olduğunu göstermiş oldu. Kültür ve sanatımıza, Kütahyamıza bir sanat evi ve kültür merkezi kazandırması sebebiyle başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

“KÜTAHYA SANATIYLA, SANATÇISIYLA BİR DEĞER”

Kütahya’nın Zanaat ve Halk Sanatları alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olan dünyada 37, Türkiye’de ise tek il olduğundan söz eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, UNESCO sürecinde sanatçılardan destek istedi. Başkan Saraçoğlu, “Gezdiğimiz odalardaki tüm eserler bu sanatın içerisine giriyor. Türkiye’deki tek iliz, dünyadaki 37 ilden bir tanesiyiz ve bu eserleri gördükçe Kütahya’nın UNESCO’ya girme konusunda ne kadar haklı olduğunu gördük. UNESCO sürecinde hep birlikte çalışmalıyız. Bu sadece Valiliğimizin, Belediyemizin, Zafer Kalkınma Ajansının, üniversitemizin sırtında olmamalı. Tüm sanatçılarımızla, tüm Kütahyalılarla sahip çıkmamız lazım. Kütahya’nın sanatçılarıyla, kültürüyle, sanatıyla beraber bir değer olduğunu herkese göğsümüzü gere gere söylememiz gerekiyor. Asla mütevazılığa yer olmadığı bu eserleri görünce ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

“BAŞARININ SON NOKTASINI YAŞIYORUZ”

Kütahya Kültür ve Sanat Evinin bir iş birliğinin başarılı sonucu olduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bugün iş birliği halinde gerçekleştirilmiş güzel bir başarının son noktasını hep birlikte yaşıyoruz. Bu başarıda, bu binaları bize bırakan atalarımızın ilk emeği var. Cumbasıyla, avlusuyla bu güzel binaları yapan ecdadımız bu başarının ilk noktasını koymuş oldu. Daha sonra belediyemiz buraları kamulaştırarak bu başarı halkasında ikinci halkayı oluşturdu. İl Özel İdaremiz buranın restorasyonunu tamamlayarak yine o zincirin bir halkasını oluşturdu. İl Genel Meclisimiz bir karar alıp bu konağın Kütahyamızın sanatına hizmet edecek şekilde tahsisini gerçekleştirmiş oldu” dedi.

“YÜZ AKIMIZ OLACAK”

33 yıldır Kütahya’ya hizmet veren KÜSAD’ın yoğun çalışmalar neticesinde Kütahya Kültür ve Sanat Evini bugünkü haline kavuşturduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Ben inanıyorum ki onlarca sanatçımıza ev sahipliği yapacak olan bu yer bizim yüz akımız olacak. Buna benzer yerlerimizin sayılarının artması inşallah daha güzel sonuçlara sebep olacak. Biz kendi içimizde bir yarış halinde daha güzelini elde etmek için gayret sarf etmiş olacağız. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Burayı canlı tutacak olan herkese peşin teşekkürlerimi etmek istiyorum” dedi. 

“KAPILARI KAPANMAMALI”

Sanatın Kütahya’ya yakışır ortamlarda sergilenmesi gerektiğini ifade eden Vali Nayir, “Biz çok modern bir binada yine bunları sergileyebilirdik. Daha önceki sergilerimizi bir betonarme oda içerisinde yapıyorduk, çevreyle uyumunda sıkıntı oluyordu. Çevreyle uyumunu tam sağlayabildiğimiz bir ortamda eserlerin üretilmesi, orada eğitim verilmesi ve sergilenmesi, ziyaretlere açık olması çok önemliydi. Bu halkayı burada oluşturarak inşallah devamını getirmek niyetiyle yola çıktık. İl Özel İdaremiz ve Belediyemiz restore ettikleri yerlere bir fonksiyon vermek zorunda. Kapısında kilit olan yerler bizim hedefimiz değil. Kapılarının açık olması ve dışarıdan gelen ziyaretçilerle de ilgilenecek birileri olmalı” diye konuştu.

Açılış töreni başta Vali Ahmet Hamdi Nayir olmak üzere Kütahya Kültür ve Sanat Evinin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere plaket takdim edilmesiyle sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÜTAHYA, KÜLTÜR, VE, SANAT, EVİ, TÖRENLE, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı