Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 17:31 Bu yazı 281 kez okundu
 
MART KAPIDAN BAKTIRIR
Bülent Alpagut
 
 

 MART  KAPIDAN  BAKTIRIR 
KAZMA KÜREK YAKTIRIR     
               Hani, dünün  küçükleri ve bugün artık büyükleridir zaman zaman  .” Nerede o eski bayramlar?” derler”  ya ben de bugünün büyüklerinden olduğum için :”Nerede o eski Martlar?” diyorum. Kütahya ağzıyla söylemem gerekirse essahtan o martlar yok mu gali?
               “Mart ayı ,dert ayı” demişler. Garanti bu anlamlı sözün yakacakla,ısınmayla, iklimle  bir ilgisi olmalıdır.Kıştan sonra  geldiği için yakacak ,yiyecek ve giyeceklerin tükenmesinden havaların çok değişken  olmasından  ve hastalıkların çoğalmasından olsa gerek.Yani ifadelere bakacak olursak Mart ayı zor bir ay olmalı. Mart ayı ile dert sözcüğünün bir arada kullanılmasının da bir hikmeti vardır. Neden mi?Bazı vergiler,özellikle gelir vergisi için Mart ayı sıkça telaffuz edilir. Rahmetli Burhan Felek  tam aksini söylüyor. Çünkü bu söz söylendiğinde gelir vergisi ve bazı vergiler yoktu. Bir de Mart dokuzu vardır.Bu ifade, Martın üçüncü haftasında görülen,fakat Gregorien  takvimine göre martın dokuzuna  rastlayan bir fırtına için kullanılır. Mart havası  ifadesi, her an değişebilen  kararsız hava için kullanılır. Bazı insanlara da  “ Kardeşim Mart ayı gibisin” denilmesi bundandır Ne yapacağı belirsiz ,kararsız  devlet adamları Tramp ve Putin  için de kullanılabilir. Burhan Felek üstadımız  güzel söylemiştir.”Hercaimeşrep olanlar mart havası gibidirler. Bir açar bir kapanırlar”.Benim en çok hoşuma giden söz.” Mart içeri,pire dışarı”  Bir  başka  söylemi de.”Mart içeri,Roman dışarı”dır. Mart ayının sıcak günlerinde pireler görülmeye başlanır. Zuhur-ı  haşerat” veya”Böcekler zuhuru” ifadeleri  eski takvimlerde mutlaka yazılırdıGeçirdiğimiz üç Cemre ardından kocakarı soğuğu  yaşanır. Ama ardından hemen bahar sıcaklığı hissedilir. Kedi ve köpekler Mart ayı içinde çiftleşirler. Ama en dikkat çekenler kedilerdir.Erkek kediler bu ayda çok çapkın olur. Bazı  çapkın erkekler için:” Mart kedisi “ yakıştırması  yapılır.          Her ayda olduğu gibi Mart aylarında da önemli olaylar olmuştur. Doğanlar,vefat edenler  vardır. Önemli haftalar kutlanır. Örneğin her yıl ülkemizde (18-24 Mart günleri arasındaki hafta)” Müzeler Haftası”dır. Çünkü müzeler, nesne deposu olmanın yanında  topluma ait somut ve somut olmayan kültürel miras öğelerinin korunması  ve gelecek kuşaklara aktarılması  konusunda önemli bir yardımcıdır. Her yıl 22 Mart gününü “ Dünya  Su Günü” olarak  kutluyoruz.  Bu günün temiz içme ve kullanma suyuna erişim ve su paylaşımı gibi konularda katkı vermesi  en büyük dileğimizdir. Çünkü gelecekte dünyada savaşların su için yapılacağını söyleyenler  bunu laf olsun diyerek söylemiyorlar. 
                 627 yılında  mart ayının ilk gününde başlayan ve 24 gün süren   Hendek Gazvesi(savaş)  yapılmıştı.  Hz. Muhammed’in  kumandan olarak bizzat  katıldığı bu  savaş İslam’ın süratli bir şekilde  taraf ve taraf yayılmasına  kapı aralamıştır. 3 Mart 1924 tarihinde  Atatürk’ün  emirleriyle  Diyanet İşleri Başkanlığı,   ve Vakıflar Genel Müdürlüğü  kurulmuştur. Aynı günde   Tevhid-i Tedrisat Yasası kabul edilmiştir.4 Mart  tarihinde  (1138-1193) Kudüs Fatihi Selahattin Eyyubi vefat etmiştir. 5 Mart günü(186O-1941) Diyanet İşleri’nin ilk reisi Rifat Efendi(Börekçi) Hakk’a yürümüştür. 6 Mart günü(147O-1554) Ünlü Türk Denizcisi  Piri Reis vefat etmiştir. Aynı günde üçüncü Cemre toprağa düşmüştür. 8 Mart 632 tarihinde  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)Arafat’ta  Devesinin üzerinde Veda Hutbesi’ni  okumuştur.(M.632.H.Zilhicce 1O) 8 Mart günü her yıl” Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanır. 1O Mart 1876   tarihinde  Telefon icat edildi. İlk telefon görüşmesi bu günde yapıldı. Her yıl 11-17 Mart tarihleri arasında Kocakarı soğukları(Berdelacuz, Eyyam-ı Husüm) görülür. 12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşımız” Milli Marş” olarak kabul edilmiştir.Bu günde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anarız. 13 Mart 1975 tarihinde Türkiye Diyanet Vakfı kuruldu. 14 Mart günü her yıl Rumi Yılın başlangıcı olarak kabul edilir. 14 Mart 624( Hicri 17 Ramazan günü) Bedir Gazvesi(savaşı) yapıldı. 15 Mart günü Molla Fenari vefat etti(135O-1431), Her yıl 15-21 Mart günleri arasında “ Tüketiciyi Koruma Haftası” olarak kutlanır.16 Mart 192O tarihinde  güzel İstanbul’umuz İtilaf Devletleri tarafından işgal edildi. 17 Mart günü İbn Haldun vefat etti(1332-14O6),18 Mart günü “ 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi”nin  kutlandığı tarihtir. Bu günde tüm şehitler anılır. 19 Mart 1866 tarihinde Süveyş Kanalı açıldı. Aynı günde  19 Mart 1877 tarihinde Osmanlı Mebusan Meclisi açıldı .21 Mart 2O2O  cumartesi’yi   pazara bağlayan gece Mirac Kandili.Aynı gün “ Dünya Nevruz Günü” dür. 23 Mart 625 tarihinde Uhud Gazvesi(savaşı) yapıldı.  Her yıl(25 Mart-31 Mart  tarihleri arası) .Kütüphanecilik Haftası olarak kutlanır. 26 Mart  gününü “Balkan Şehitlerini Anma Günü” olarak kutlarız. 29 Mart günü  Fahreddin er Razi’nin vefat ettiği gündür(1149-121O)3o Mart 1863 tarihinde Darüşşafaka kuruldu. 31 Mart 2. İnönü Zaferi(31 Mart-O1 Nisan 1921 )nin  kutlandığı gündür. 31 Mart 1977 tarihinde  1. Dünya İslam Eğitim Kongresi Mekke’de yapılmıştır. 
                19 Mart 1949 tarihinde Kütahya Valisi  Ethem Yetkiner Kütahya’dan uğurlanmıştıKütahya Valisi Osman Aydın  2.kez göreve başladığı Kütahya’ya 2O Mart 2OO7 tarihinde veda etmişti. Kütahya’nın 38.Valisi Şükrü Kocatepe 26 Mart 2OO7 tarihinde  görevine başlamıştı. 31 Mart 2O19 tarihinde halen Tavşanlı Belediye Başkanı olan Mustafa Güler 2.kez belediye başkanı seçilmişti. Tavşanlı’nın 24.Kaymakamı  Mehmet Fahri Can 31 Ocak 1974 tarihinde  Tavşanlı’dan  ayrılmıştı.  Cumhurbaşkanımız Cemal Gürsel 28 Mart  1966 tarihinde  görevini sonlandırmıştı. TBMM’nin 3.Başkanı Kazım Özalp 1 Mart 1935 tarihinde görevinden ayrılmıştı.O5 Mart 2O18 tarihinde  bir ara TBMM Koruma Müdürüydü eski Tavşanlı Emniyet Müdürü Şuayip Doğanç’ı kaybetmiştik.3 Mart 2O13 tarihinde ünlü sanatçılarımızdan Müslüm Gürses vefat etmişti. 13 Mart 1955 tarihinde Kütahya-Tavşanlı’da  ünlü iş adamlarımızdan Ahmet Baş doğmuştu. 
                  28 Mart 197O tarihinde gecenin ilerleyen saatlerinde saat 23.O3’te  21 saniye süren 7 şiddetinde  Gediz Depremi olmuştu. Kütahya’yı derin acılar içinde bırakan bu depremde can ve mal kayıpları yaşanmıştı.Özellikle Gedizli hemşehrilerime  yıllar sonra da olsa   kaybettikleri için başsağlığı dileklerimi yineliyorum.    .
    DÜNYA KADINLAR GÜNÜ  MÜNASEBETİYLE 
          KADINA  DAİR SÖYLEYECEKLERİM VAR  
                 Kadın,dişi cinsten erişkin insana ve de evlenmemiş kızlara  denir. .Ev işleri ve ev yönetiminde aranan niteliklere sahip olan temiz,idareli ve becerikli kimsedir.Dişilik tarafı kuvvetli,dişi olmanın verdiği  cinsi cazibeye sahip kimsedir. Hanımlar için kullanılan unvan sözüdür. “ Hanım,bayan” anlamında hitap sözüdür. Ev işyeri gören yardımcı,hizmetçilere de “Kadın” diyorlar. Eskiden Hanım sözü  kadından daha üstün tutulur,konaklarda odalıklara  kadın,nikahlı eşlere hanım denirdi.  Kadının ,analık veya ev yönetimi  bakımından gereken erdemlerinin olduğu bir gerçek. ”Fatma Kadın” bir derecede  ağzı biraz dolduruyorsa da “Hizmetçi Kadın” sanki kadını yaralıyor gibi. Türk Kadını, saygı değer bir ifade tarzıdır. Bir de “ Kadıncıklar” vardır. Bunlar evlerinin her türlü işini iyi yöneten,hanımefendi,terbiyeli,eşine saygılı,ağırbaşlı kadınlardır. Yaşı ilerlemiş  kadınlara”Nine”diyoruz. Kadın sözcüğü birçok yerde ve şeyde kullanılmıştır. Toplumumuzda,  kadınlara düşkün,kadın düşkünü  olanlar için” kadıncıl” tabiri kullanılır. Hormonlu sebze ve meyveler  zaman içinde  erkeklerimizin bazılarını nasıl   kadın sesli yapmışsa,,kadınlarımızın bazılarını da erkek sesli yapmıştır.Öyle  erkekler tanırım ki,  eşleri,kadınları sayesinde çirkinliklerden,iflaslardan, utançtan aşağılanmadan kurtulmuşlardır.
        Kadın avcısı,kadın düşmanı,kadın hastalıkları,kadın kadına, kadın nine, kadın olmak, kadın oynatmak, kadın tüccarı, kadın var,kadıncık var,kadının yüzünden karası,erkeğin elinin kınası, kadınlar hamamı, kadınlar pazarı, kadınbudu(içine pirinç konmuş kıyma ile yapılan ve yumurtaya bulanıp kızartılan irice bir köfte çeşiti),Kadınefendi(Osmanlı Padişahlarının nikahlı hanımlarına verilen unvan)Kadıngöbeği ve Hanım göbeği(Ortası çukur,yuvarlak bir hamur tatlısı  çeşitiolarak bilinir. Kadınlaşmak,kadın özellikleri taşımaya başlamak,kadına benzemek demektir. Kadınlık,kadın olma durumudur. Kadınsı,kadınınkine benzer nitelikleri olan,kadına benzer demektir. Kadın ile özdeşleşmiş sözcükler ne kadar çoktur.     Namus timsali kadınlar yanında ,bunun tam aksi  konumda olanlar da  vardır. Havva Anamız’dan bugüne nice kadınlar gelip geçmiştir. Devlet yöneten Devlet Hatun da bir kadındı. Roma İmparatorluğu döneminde  Mısır Kraliçesi  Kleopatra  bugün bile bilinir. Zevcelerin en faziletlisi Hazreti  Hatice’dir.Annelerin en faziletlisi  Hz. Muhammed’in annesi Hz. Amine’dir. Türk Milleti’nin  en çok saygı ve sevgisine mazhar olmuş  kadın Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün annesi  Zübeyde Hanım’dır. Veysel Karani’nin vazgeçilmezi sevgili annesiydi. Dünya var olalı beri nice kadınlar görmüştür. Bunların arasında padişah,sultan,kral,imparator,sadrazam,peygamber,cumhurbaşkanı, diktatör, Başbakan, mucit,efsane Efe,komutan, evliya anneleri kadınlar vardır. Her dalda isim yapmış kadınlar vardır. Özlem Bozkurt ilk kadın kaymakamımız,. Lale Aytaman  ilk kadın valimiz, Müfide İlhan ilk kadın şehir belediye başkanımız ,FilizDinçmen ilk kadın büyükelçimiz, Fürüzan İkincioğulları  ilk kadın Danıştay  başkanımız, Yüksek yargı üyesi  Melahat Ruacan sadece Türkiye’nin değil, dünyanın ilk Yargıtay hakimi,Bedriye tahir  Gökmen ilk kadın pilotumuz, Sabiha Gökçen ilk kadın savaş pilotumuz,Semiha Es dünyanın ilk kadın savaş muhabiri,Leman Bozkurt Altınçekiç, sadece Türkiye’nin değil, Nato’nun  ilk kadın jet pilotu, Adile Tuğrul,Mualla  Bayülken, Münevver Erdoğdu,Nermin Şen, ilyk hosteslerimiz, Yıldız Uçman,ilk kadın paraşütçümüz,Dilhan Eryurt Nasa’da  görev yapan ilk Türk kadını,Suat Berk,ilk kadın hakimimiz, Nebahat Sarıyal ilk kadın  savcımız, Süreyya Ağaoğlu ilk kadın avukatımız, Ferdane Bozdoğan ilk kadın diş hekimimiz,Esma Deniz,ilk diplomalı hemşiremiz,Kamile Şevki Mutlu ilk kadın tıp profesörümüz, Sabire Aydemir,ilk kadın veteriner hekimimiz, Nüzhet Gökdoğan ilk kadın gökbilimcimiz ve ilk kadın dekanımız, Gül Eser, ilk kadın muhtarımız, Selma Emiroğlu ilk kadın karikatüristimiz ,Afifi İpek ilk kadın zabıtamız,Jale İnan ilk kadın arkeoloğumuz,Feriha Saner ilk emniyet müdürümüz, Tülin Tepedeldiren ilk kadın komando subayımız, Seher Aytaç ilk kadın makinistimiz, Lale Orta ilk kadın futbol hakemimiz,Türkan Akyol ilk kadın bakanımız,Tansu Çiller ilk kadın başbakanımızdır.          Mustafa Kemal Atatürk ne diyor?”İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki,bu kütlenin bir parçasını ilerletelim,ötekini ihmal edelim de ,kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin/ Mümkün müdür ki,bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça,öteki kısım göklere yükselebilsin?”
                  Bu topraklarda yıllar öncesinde de nüfus  sayımı yapılıyordu. Ama sadece erkekler ve büyük-küçükbaş hayvanlar sayılmıştır. Bu topraklarda erkekler vardı,ahırlarda hayvanlar vardı. Ağılda koyunlar,keçiler vardı. Ama kadın yoktu.!
                  Kadın,ülkemizde ATATÜRK devrimleri  sayesinde milletvekili seçilmiştir. Kadın bakanlarımız vardır. Ailenin başının kadın mı erkek mi olduğu yıllarca hep tartışılmıştır. Görmüş geçirmiş büyüklerimizin bazılarına göre  erkek baştır. Ama kadın da boyundur. Başı nereye isterse  oraya çevirir. Birçok kadının kocasını yönettiği de doğrudur.” Yavayı her zaman dişi kuşlar yapar ve korur. Yavruları besler ve büyütür”sözü de doğrudur.”Kadının fendi erkeği yendi” sözü de doğrudur.Kadınlar erkeklerden daima  2-1 üstündür. Kurnazlıkta erkeklerden üstündür.Türlü oyunlarla erkekleri her zaman alt etmişlerdir.Çoğu kanaatkar olmalarına karşın bazıları çekilmezdir.”Karı dırdırından öldü” mezartaşları vardır. Kadın şanstır. Her erkek umduğunu değil çoğu kez bulduğunla yetinmiştir. Nasıl erkekler arasında her zaman mükemmelleri bulamazsanız kadınlar açısından da durum farklı değildir. 
                    Allah’ın, yaprağın hafifliğini,ceylanın bakışını,güneş ışığının kıvamını,sisin gözyaşını,tavşanın ürkekliğini alıp,bunların üzerine  kıymetli taşların sertliğini ekleyip,balın tadını karıştırdıktan sonra  kaplanın yırtıcılığını da ekleyip elde ettiği karışımı ateşin yakıcılığında,karın soğukluğunda,saksağanın gevezeliğinde,kumrunun sevgisinde  harmanlayarak kadını yarattığı söylenir. 
                    Agahta Christie şöyle der.”Bir arkeolog kadınlar için ideal kocadır.Neden? Çünkü kadın yaşlandıkça O’na  olan ilgisi azalacağı yerde artar”.Dünya’da her yıl Mart ayının 8.günü “ Dünya Kadınlar Günü”olarak kutlanır.Kadınlar bu günde  mutlu olurlar. Tıpkı Öğretmenlerin “ Öğretmenler Günü” mutlu oldukları gibi. Kadınlar konusunda  en güzel konuşan sevgili Peygamberimizdir. 8 Mart 632  tarihinde verdiği   “ Veda Hutbesi”nde  kadın haklarına  kadına verdiği değeri ifade etmişlerdir.. Toplanan 1OO bini aşkın Müslümana söyledikleri arasında şu cümleler önemlidir.”Ey İnsanlar!Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu konuda Allah’ın koyduğu  ölçülere  hassasiyetle  uymanızı tavsiye ederim.Siz,kadınları Allah’ın  emaneti olarak aldınız. Onları,Allah adına söz vererek helal edindiniz.  Sizin kadınlar  üzerinde  hakkınız,onların da  sizin üzerinizde hakları vardır.”
                      Her daim bir toplantıda,konferansta,açık oturumda ve bir şekilde konuşmacıların:” Beni bu günlere getiren arkamdaki eşimdir”diyerek eşlerini  gururlandırdıkları bilinmektedir. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır”ifadesi de doğrudur. Allah katında erkekle kadın arasında kıl kadar bir fark yoktur. Allah kadınla erkeği eşit yaratmıştır. Bu eşitliği bozanlar ise bizler olmuşuz. Erkek kadının,kadın erkeğin tamamlayıcısıdır. “ Cennet annelerin ayakları altındadır” diyen yüce Peygamberimiz kadınlara en büyük  ve değeri vermişlerdir.Anneler kadınlarımızdır.Vazgeçilmezlerimizdir. Hep anneler ağlamıştır.Ana hakkı ödenmez. İnsan hakları içinde  kadınların  hakları önemli bir  yer tutar. Kadın hakları, sadece  insanlık tecrübesinin günümüze ulaştığı  ortak bir söylem değil,aynı zamanda  yüce dinimizin insanlığa getirdiği  mesajın özünde yer alan temel değerlerden birisidir. İslam,kadını ve erkeği,yaratıcı karşısında  eşit bireyler olarak tanıtmakta,her dönem, toplumunda  varlığını sürdüren,büyük ölçüde Ataerkil zihniyetin  kabulü olan, erkek varlığını ve haklarını önceleyen  cinsiyet farklılığını  ön plana çıkaran bir anlayışı kınamakta, kadın ile erkek arasında  bir ayırım yapmamakta,her ikisini de Allah’ın emir ve yasaklarına  muhatap olmada eşit tutmakta ise  de  bu icraatta maalesef mümkün olamamıştır. 
                       Sahabelerden birisinin  yüce Peygamberimize”  Ya Resulullah, en çok kime  iyilik edeyim?”sorusuna verdiği  ve üç kez tekrarladığı.”Annene” yanıtı önemlidir. Dünya üzerinde 7 milyara yakın insanın hemen hemen yarısı kadındır.( Kız çocuğu,genç kız dahil).2O19 verilerine göre ülkemizde  milyon 154 bin 997 kişiden  5O.2’si erkek, 48.8’ i kadındır(kız çocuğu ve genç kız dahil) Bu kadın nüfusun içinde çeşitli kademelerde,birimlerde ,rütbelerde  kadınlarımız vardır.Allah rızası için hiç olmazsa 8 Mart günü kadınlarımıza el kaldırmayalım.Onlara hiçbir şey veremeyeceksek  ellerinden ve yanarından öpelim.En güzel sözleri onlara söyleyelim. Kaybettiğimiz kadınlarımızın kabirlerini ziyaret edelim. En azından ruhlarına bir Fatiha,bir Yasin-i Şerif ikram edelim. Kurtuluş Savaşı dahil tüm savaşlarda  kendine göre bir görev  üstlenmiş ve şehitlik mertebesine  ulaşmış kadınlarımızı yad edelim. Gerekirse eğilip ayaklarının altını öpelim.Bu kadınlar ne kadar yücedir. Ne kadar kocaman yüreklidir. Ne kadar vefalıdır.Bu sadakat ve bu sevgi,bu direnç,bu azizlik nasıl bir şeydir? 
                       Veysel Karani Cennete girecekse annesi yüzünden girecektir.Rahmetli ünlü şairlerimizden Ümit Yaşar’ın şiirini  annelerimiz,eşini bir şekilde kaybetmiş  kadınlmarımıza armağan ediyorum.
                              

                                                      K A D I N
                                                            
                                                             Dünyada en tatlı şey
                                                         Kadın bir,meyva iki 
                                                         İkisi  birbirine
                                                         Öylesine benzer ki
                                                         Kadın var can eriği
                                                         Kah tatlı,kah buruk
                                                         Kadın var üzüm gibi
                                                         Yenir olsa da koruk
                                                          Kadın var vişne gibi
                                                          Reçel yap tabak tabak
                                                          Kadın var karpuz gibi
                                                          Yandın çıkarsa kabak
                                                           Kadın var kestanedir   
                                                           Kış mevsimine sakla 
                                                           Kadın var kavun gibi
                                                           Aman alırken kokla
                                                           Kadın var,incir gibi
                                                           Kuru yenir,yaş yenir
                                                           Kadın var muz gibi
                                                           Soya soya yenilir
                                                           Kısaca her kadının
                                                           Benzeri bir meyvadır
                                                           Ama nikah masasında
                                                           Evet,diyen erkeğin 
                                                           Yediği hep ayvadır
                                                            
                    “Dünya Kadınlar Günü”  kutlu olsun. Kadınlarımızın ayağına taş değmesin.2O2O yılı  bari  kadınlarımız  için farklı bir yıl olsun.          

 
Etiketler: MART, , KAPIDAN, , BAKTIRIR, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
22 Haziran 2020
RECEP PEKER BULVARI VARDI
604 Okunma.
31 Mayıs 2020
GÜNLÜCE KÖYÜ’NDEN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ
862 Okunma.
16 Mayıs 2020
O R U Ç VE K O R O N A V İ R Ü S
137 Okunma.
09 Mayıs 2020
BU HAFTAKİ BAŞ YAZILARIM
241 Okunma.
02 Mayıs 2020
HAMİT BÜLBÜL’ÜN ANISINA
375 Okunma.
27 Nisan 2020
TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ
88 Okunma.
19 Nisan 2020
Eski Atatürk Lisesini Kimse Yıkamaz
136 Okunma.
14 Nisan 2020
KORONAVİRÜS EN ÇOK BENİ
132 Okunma.
03 Nisan 2020
TAVŞANLI’DAKİ SİYASİYUN
203 Okunma.
03 Nisan 2020
KORONAVİRÜS SELAMI
369 Okunma.
29 Mart 2020
D E F İ N E V E T A V ŞA N L I
183 Okunma.
28 Mart 2020
Yangın söndürme teşkilatı
128 Okunma.
28 Mart 2020
Yatırım yapan kazanacak
797 Okunma.
06 Mart 2020
CÜCE ŞUBATTA NELER OLMUŞ
183 Okunma.
01 Mart 2020
Kuruyemişçileri kimler bitme noktasına getirdi ?
676 Okunma.
01 Mart 2020
Uzun metrajlı filmden hayatta olmayan Tavşanlılı
488 Okunma.
24 Şubat 2020
İlginç teklifler
264 Okunma.
17 Şubat 2020
BANDIRMALILAR EVLATLARINI
202 Okunma.
01 Şubat 2020
HEPSİ DE OCAK AYI İÇİNDE
890 Okunma.
31 Ocak 2020
TAVŞANLI İLÇE OLALI BERİ MAKAM ARAÇLARI
103 Okunma.
26 Ocak 2020
Y E N İ Y I L
168 Okunma.
10 Aralık 2019
KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN
457 Okunma.
07 Aralık 2019
BOR
223 Okunma.
27 Kasım 2019
KİMSENİN ALDIĞI MAAŞ VE ÜCRETLE İLGİLENMEMELİDİR
744 Okunma.
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
470 Okunma.
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
495 Okunma.
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
392 Okunma.
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
989 Okunma.
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
636 Okunma.
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
553 Okunma.
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
516 Okunma.
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
656 Okunma.
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
733 Okunma.
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
322 Okunma.
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
557 Okunma.
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
1134 Okunma.
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
995 Okunma.
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
1397 Okunma.
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
1396 Okunma.
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
952 Okunma.
25 Ocak 2019
Muhtarlık
1431 Okunma.
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
1093 Okunma.
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
942 Okunma.
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
2030 Okunma.
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
2549 Okunma.
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
1164 Okunma.
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
1594 Okunma.
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
1556 Okunma.
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
1424 Okunma.
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
2405 Okunma.
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
2091 Okunma.
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
1102 Okunma.
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
1208 Okunma.
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
1475 Okunma.
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
1797 Okunma.
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
2066 Okunma.
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
1278 Okunma.
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1012 Okunma.
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
1207 Okunma.
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
1493 Okunma.
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
1995 Okunma.
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1337 Okunma.
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1224 Okunma.
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
1375 Okunma.
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
1168 Okunma.
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1307 Okunma.
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
1132 Okunma.
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
1122 Okunma.
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
1232 Okunma.
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
1039 Okunma.
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
983 Okunma.
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
1180 Okunma.
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
1134 Okunma.
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1589 Okunma.
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
1740 Okunma.
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1359 Okunma.
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
1335 Okunma.
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
1282 Okunma.
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
1314 Okunma.
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
1102 Okunma.
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
1423 Okunma.
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
1644 Okunma.
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
1607 Okunma.
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
2163 Okunma.
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
1500 Okunma.
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
1575 Okunma.
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
1469 Okunma.
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
1281 Okunma.
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
1853 Okunma.
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2556 Okunma.
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
2174 Okunma.
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2291 Okunma.
08 Temmuz 2017
VEFA
1441 Okunma.
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
1281 Okunma.
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
1700 Okunma.
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
3652 Okunma.
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
3038 Okunma.
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
2448 Okunma.
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
1729 Okunma.
26 Nisan 2017
B A S I N
2121 Okunma.
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
2340 Okunma.
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
1975 Okunma.
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
2010 Okunma.
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
1985 Okunma.
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
1911 Okunma.
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
1662 Okunma.
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
1865 Okunma.
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
2713 Okunma.
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
1656 Okunma.
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
1802 Okunma.
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
2103 Okunma.
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
1907 Okunma.
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
2215 Okunma.
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
2595 Okunma.
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
2607 Okunma.
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
1703 Okunma.
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
2475 Okunma.
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
1751 Okunma.
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
1753 Okunma.
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
2145 Okunma.
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
1787 Okunma.
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
1599 Okunma.
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
1853 Okunma.
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
1916 Okunma.
29 Ağustos 2016
S E B İ L
1827 Okunma.
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
2355 Okunma.
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
2386 Okunma.
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
1764 Okunma.
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
1800 Okunma.
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
1720 Okunma.
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
2756 Okunma.
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
2245 Okunma.
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
2241 Okunma.
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
1680 Okunma.
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
2301 Okunma.
07 Nisan 2016
T A R H A N A
2089 Okunma.
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
2307 Okunma.
25 Mart 2016
P T T
2028 Okunma.
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
1883 Okunma.
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
2001 Okunma.
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
1971 Okunma.
08 Şubat 2016
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
2291 Okunma.
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
2064 Okunma.
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
3656 Okunma.
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
1936 Okunma.
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
2138 Okunma.
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
2106 Okunma.
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
2808 Okunma.
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
1769 Okunma.
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
2321 Okunma.
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
1695 Okunma.
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
3520 Okunma.
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
1883 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
1874 Okunma.
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
1674 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
1931 Okunma.
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
2278 Okunma.
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
1959 Okunma.
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
2104 Okunma.
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
2620 Okunma.
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
2782 Okunma.
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
2432 Okunma.
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
2254 Okunma.
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
2239 Okunma.
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
2247 Okunma.
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
2019 Okunma.
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
3321 Okunma.
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
3121 Okunma.
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
21392 Okunma.
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
2402 Okunma.
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
3434 Okunma.
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
3707 Okunma.
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
3080 Okunma.
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
2598 Okunma.
21 Aralık 2014
CIZLAVET
2634 Okunma.
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
3523 Okunma.
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
3549 Okunma.
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
2189 Okunma.
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
547 Okunma.
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
2907 Okunma.
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
2811 Okunma.
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
3550 Okunma.
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
2556 Okunma.
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
2636 Okunma.
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
3170 Okunma.
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
2289 Okunma.
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
3136 Okunma.
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
2694 Okunma.
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
2984 Okunma.
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
2935 Okunma.
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
3000 Okunma.
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
3377 Okunma.
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
2820 Okunma.
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
3039 Okunma.
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
3085 Okunma.
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
4081 Okunma.
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
2909 Okunma.
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
4779 Okunma.
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
2740 Okunma.
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
4310 Okunma.
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
3172 Okunma.
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
3390 Okunma.
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
4426 Okunma.
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
3047 Okunma.
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
2603 Okunma.
23 Aralık 2013
SİTEM
2703 Okunma.
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
2788 Okunma.
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
4542 Okunma.
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
3119 Okunma.
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
3124 Okunma.
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
3303 Okunma.
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
4335 Okunma.
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
2982 Okunma.
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
2371 Okunma.
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
2553 Okunma.
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
2749 Okunma.
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
2803 Okunma.
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
2699 Okunma.
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
3000 Okunma.
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
2930 Okunma.
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
2484 Okunma.
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
2771 Okunma.
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
2539 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2815 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2550 Okunma.
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
2704 Okunma.
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
2945 Okunma.
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
3273 Okunma.
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
2845 Okunma.
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
4118 Okunma.
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
2914 Okunma.
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
2725 Okunma.
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
1296 Okunma.
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
3231 Okunma.
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
3419 Okunma.
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
3397 Okunma.
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
3394 Okunma.
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
3900 Okunma.
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
3356 Okunma.
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
2853 Okunma.
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
3860 Okunma.
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
2910 Okunma.
02 Kasım 2012
Mobese
3131 Okunma.
Haber Yazılımı