301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Ağustos 2021 - Perşembe 12:34
 
PEDEGOJİK VE İSLÂM İÇERİKLİ ÇOCUK EĞİTİMİ
Şura Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gökçay
 
 
  PEDEGOJİK VE İSLÂM İÇERİKLİ ÇOCUK EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR 1-
 
Çocuk eğitimi nasıl olmalıdır? Çocuğumuzla sağlıklı ilişkiler nasıl kurmalıyız? Çocuklarımıza olumlu davranışlar nasıl kazandırabiliriz? Tüm bu ve buna benzer manaları hazırladığımız yazıda ele almaya çalıştık. Çocuklarıyla sorun yaşayan aileler şunu unutmasınlar ki bu konuna sadece kendileri problem yaşıyor değiller!
1-Çocuk eğitiminde ve çocukların sergiledikleri davranışlar da çoğu problemlerin kaynağı yetişkinlerdir.
2- Her çocuk İslâm fıtratı üzerine doğar yani fıtrat olarak yaratılışta arızasız bir yaratılmışlık
söz konusudur.
 
3- Çocukları annesi, babası, çevresi ve sosyal hayatında ki çevresi etkiler, değiştirir ve dönüştürür. Eğer bu değişim ve dönüşüm doğru ve istikametli bir şekilde olursa hepimiz için sonuçları gayet güzel olacaktır.
 
4-Yetişkinler bir ağacın kökü gibidir. Eğer kökte problem varsa zaman içerisinde gövdeye ve dallara oradan da sorunlar mutlaka meyveye sirayet edecektir.
 
5- Çocuk eğitiminde en temel sorunlardan birisi de doğru rol model olamayışımız ile ilgilidir. Efendimiz asm her konuda örnek bir şahsiyettir. Cenab-ı Hakkın isimlerine azam derecede mazhar oluşu, O'nun asm ebeveyn oluşunu, peygamber oluşunu, tebliğ vasfını ve her şeyini en yüksek perdeden ortaya koymaktadır. Bizler sadece O'nun asm örnek hayatını kendimize rehber edebilsek bu günkü problemlerimizi tamamen yok etmiş olacağız.
 
6- Efendimiz asm bir peygamber, bir devlet reisi, bir muallim ve bir babadır. Tüm bu vasıflara sahip olan biri olarak Efendimiz asm kölesiyle yolculuk yaparken bineğe binme sırası kölesine geldiği zaman onunla yer değiştirebiliyor. Efendimiz asm'ın bu davranışının nedenlerinden birisi de eminlik duygusudur. Yani bir diğer deyişle sahip bulunduğu bu duyguya yeterlilik duygusu da denilir. Hayatının içerisinde davranışlarının doğruluğundan o kadar emin ki dışarıdan insanların ne dediğine kesinlikle bakmıyor ve onu hiç ilgilendirmiyor.
 
7-Biz müminlerin Efendimiz asm gibi kıymetli bir değerimiz var.Fakat bizler onu bırakıp Avrupalı pedegoglara müracat ediyoruz. Eğer onlar yüzde yüz başarılı olsalardı Avrupa'da tüm insanlar mutlu olurlar yüzlerinden tebessüm hiç eksik olmazdı. Fakat yurt dışı seyahatlerinde karşılaşıyoruz ki onlar  hiçte tebessüm eden insanlar değiller. Arada neşeli insan sesleri geliyorsa onlarda orada  bulunan müminlere ait neşenin sesleridir.
 
8- Eğer bizler eğitimde çocuğun bakış açısına ve seviyesine inmeyi başarabilirsek bunun neticesi olarak  mutlaka harika sonuçlar ortaya çıkacaktır.
 
 
Etiketler: , PEDEGOJİK, VE, İSLÂM, İÇERİKLİ, ÇOCUK, EĞİTİMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı