301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
27 Nisan 2020 - Pazartesi 10:06
 
Oruç Nefisleri Terbiye Eder
Şura Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gökçay
 
 

Oruç Nefisleri Terbiye Eder

            Değerli okuyucularımız insanın asli vazifesi yaratıcısını tanıyıp ona itaat ederek Kamil bir mümin olmaktır. Rabbimiz’e iman etmiş olan biz müminler, hem dünya hem ahiret saadeti için Onun emirlerine kulak vermek zorundayız.Yüce Rabbimiz hiçbir zaman abes bir şey yaratmadığı gibi, bizlere de haşa abes teklifler sunmamıştır.Bizlere emrettiği ibadetlerin arkasında ahiret güzelliklerinin olmasının yanı sıra, sayısı belirsiz dünyevi güzelliklerde bulunmaktadır. Bu güzel manaların farkına varıp Rabbimizin emirlerini yerine getirebilmemizin kolaylaşması adına oruç ibadeti ile ilgili birkaç hafta peş peşe  bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdik. Bu yazılarımız ile oruç ibadetinin manasına ve hikmetlerine değineceğimiz için Rabbimiz’in bizlerden istediği bu ibadeti severek ve şevk ile yerine getireceğimizden eminiz.         

Ramazan-ı Şerifteki. Oruç ibadeti, İslâmiyet’in rükünlerinin en önemlerindendir. Hem Şeair-i İslâmiyenin yani islamın şartlarının büyüklerindendir.İşte Ramazan-ı Şerifteki Orucun çok Hikmetlerinden bazılarını sıralayacak olursak; Hem Cenab-ı Hakk'ın cc Rububiyetine yani terbiye ediciliğine, hem insanın sosyal hayatına, hem şahsi hayatına, hem nefsin terbiye edilmesine, hem Allah’ın nimetlerinin Şükrüne bakan çok Hikmetleri var. Yerine getireceğimiz oruç ibadetinin yukarıda sıraladığımız hikmetlerine teker teker değinmeye çalışacağız inşallah.

Cenab-ı Hakk'ın Rububiyeti yani terbiye ediciliği noktasında Orucun sayısız hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki: Cenab-ı Hak cc zemin yüzünü nimetleri ile doldurduğu bir sofra olarak yaratarak mükemmel terbiye ediciliğini ve Rahman ve Rahim olduğunu o vaziyetle bizlere ifade ediyor. İnsanlar gaflete dalıp ve sebeplere kapılarak Rabbimiz’in bize ifade ettiği hakikati tam göremiyor, bazen unutuyor. Ramazan-ı Şerifte ise, iman sahibi müminler birden intizamlı bir ordu hükmüne geçer. Ezel ve Ebet sahibi Rabbimiz’in ziyafetine davet edilmiş bir surette akşama yakın sofralara buyurunuz emrini bekliyorlar gibi bir kulluk tavrını göstermeleri, o şefkatli ve haşmetli merhametli olan Rabbi’ne karşı, geniş ve azametli ve intizamlı bir kulluk ile mukabele ediyorlar.Yani müminler hal dilleri ile şunu ifade ederler ki: Ya Rab tüm bu helal nimetleri bizler canımızın istediği her vakitte yiyip içerken, sen bizleri öyle bir terbiye ettin ki, tüm bu Yarattıklarım bana aittir, ben istemedikçe sizler o nimetlerin helal olanlarına bile el süremezsiniz diye manen ve maddeten ders veriyorsun derler ve Yaratıcılarından izin gelmedikçe ağızlarına bir lokma bile koymayarak itaatlerini öylece sergilerler. Oruç tutma esnasında akşama kadar sürecek olan aç ve susuz kalmanın uhrevi mükafatını düşünmek ile kalplere gelen huzurun zirvelerini yaşarlar. Şimdi sizlere soruyorum; Acaba böyle büyük ve kutsi kulluk vazifesine iştirak etmeyen insanlar nasıl bir manayı kaçırdıklarının farkındalarmıdır?

 
Etiketler: Oruç, Nefisleri, Terbiye, Eder,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı