301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ekim 2021 - Pazartesi 13:59
 
Vali Ali Çelik Çini Müzesi ile Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti
Gündem Haberi
Vali Ali Çelik Çini Müzesi ile Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti

Vali Ali Çelik, Kütahya Çini Müzesi ile Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti.

Kütahya Valisi Ali Çelik ilk olarak Kütahya Çini Müzesi’ni ziyaret ederek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal’dan, müzede sergilenen 14’üncü yüzyıldan günümüze kadar Kütahya ve İznik'te üretilen çini mimari elemanlar, çini kitabeler, çini vazo, tabak, pano ve çiniden yapılma ev gereçleri hakkında bilgiler aldı.

“DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ TAŞ KİTABESİ”

Çini Müzesi’nin girişindeki kitabeyi de inceleyen Vali Ali Çelik, son Germiyan Beyi II. Yakup Çelebi’ye ait olan taş kitabenin Osmanlı Türkçesiyle yazılmış dünyanın en büyük ikinci taş kitabesi olduğunu söyledi.

Vali Ali Çelik daha sonra 1965 yılında ziyarete açılan Arkeoloji Müzesi’ne giderek Geç Miyosen döneminden itibaren Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri inceledi.

DÜNYANIN EN SAĞLAM AMAZON LAHDİ KÜTAHYA’DA

Dünyadaki 20 Amazon lahdinden biri olan lahdi de inceleyen Vali Çelik, Çavdarhisar-Aizanoi'de yapılan kurtarma kazısında bulunan lahdin en iyi korunmuş Amazon lahdi olduğunu söyledi.

Kütahya’nın zengin ve köklü geçmişe sahip olduğunu belirten Vali Çelik, geçmişten kalan eserlere sahip çıkıldığını ve geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarma gayretinde olduklarını kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Ali, Çelik, Çini, Müzesi, ile, Arkeoloji, Müzesi’ni, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı