Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 09:00 Bu yazı 628 kez okundu
 
RECEP PEKER BULVARI VARDI
Bülent Alpagut
 
 
  BİR  ZAMANLAR  İSTASYON  CADDESİ’NİN  ADI
      “RECEP  PEKER  BULVARI”YDI. PEKİ  KİMDİ BU 
      MEHMET RECEP PEKER KAÇIMIZ  BİLİYOR
                       Başka ülkelerde de oluyor mu bilmiyorum ama  bizim ülkemizde  bir caddeye,bir sokağa,bir meydana,bir okula,bir parka,bir hastaneye,stada ve diğerlerine verilen  isimler zaman içinde  değiştirilir.Buna sayısız örnekler verebilirim. Tam bir  Ahde vefasızlık örneğidir. Onun içindir ki hep söylerim:Sayın  yetkililerin,sorumluluk taşıyanların  bir yere isim  verilecekse  iki durup bir düşünmelerinde  yararlar vardır.İsim vermek te bir sorumluluktur. Ama verilen bir ismi kaldırmak ta  bunun tam aksidir. Bir yere  bir isim vereceksiniz eğri oturup doğru konuşacaksınız.İki düşünüp bir karar vereceksiniz. Netice itibariyle bir yere birinin adını veriyorsanız O kişiyi yüceltiyorsunuz,ama ismini kaldırıyorsanız bir anlamda aşağılıyorsunuz  Kimsenin  durup dururken onuruyla,haysiyetiyle oynamamalıyız.Bir yere bir isim verilirken bizi zorlayanlar mı var? Bakın Belediye Başkanımızın teklifi,Belediye  Meclisimizin kararıyla Karakova’da   üç küçük ölçekli spor tesisine,stada. Fevzi Coşgun, Cemil Sarıfedai ve  Sabri Tevfik Okyayuz( Komutan) adları verildi. İnşallah ebediyen bu isimlerle oynanmaz, yerlerinde kalır.Kaldıranlar olursa  onların ayıbıdır.? Verilen  bir ismi kaldıracaksanız bunun önce gerekçesi olmalıdır. Hem yıllardır yazılı tabelaları  değiştirmek te neyin nesidir? O zaman verenlere  sormazlar  mı “Kardeşim madem ki  ileride değiştirecektiniz neden verdiniz”demezler mi?Bir yerlere  isimleri  verilenler  ya ölmeden ya da öldükten sonra ölümsüzleştiriliyor. Haydi aramızdan ayrılanlara söyleyecek sözüm olmaz. Ya isimlerini verdiklerimiz bugün hayattaysa o zaman ne yapacaksınız, bunu onlara  nasıl izah edeceksiniz ?
      Tavşanlı’ya 1946 yılında  Simav’dan geldiğim  yıl  henüz  ilkokul 2.sınıf  öğrencisiydim. Tavşanlı’da cadde ve sokak levhaları arasında ilk  okuduğum   cadde adı  şimdiki İstasyon Caddesi’nin  o zamanki adı“ Recep Peker Bulvarı”olmuştu.  Bu ismin yazılı olduğu iki levhadan biri  o zamanlar  bir zamanların Şerif Ali’nin parkının köşesinde,diğeri de  DDY İstasyon binasının karşısındaydı... 
        O zamanlar şehrin en mutena caddesine  bu ismin verilmesine  katkıda bulunanlar,   ya rahmetli başkan Ethem Serdaroğlu ya da başkan Tahsin Buruk ve meclislerin üyeleriydi. Herhalde bu bulvara  isim Ankara’dan gelen bir talimatla konulmamıştır. İşte  ta 1940’lı yıllarda  bir caddeye adı verilen rahmetli siyasetçi,devlet adamını  biraz tanımaya ne dersiniz? Bu zat-ı muhterem,,merhum Mehmet Recep Peker, bir kaynağa göre (5 ağustos 1946-15 Eylül 1947) yılları arasında ,bir diğerine göre(07.08.1946-10.09.1947) tarihleri arasında  T.C. Hükümeti’nin Başbakanıdır. Dahası .İstanbul,1889  doğumlu,2 Nisan 1950 tarihinde  kaybettiğimiz  (2-3-4-5-6-7) dönemler Kütahya, 8.dönem  İstanbul Milletvekilidir. Fransızca ve Almanca dillerini ana dili gibi konuşan bu  rahmetli milletvekilimiz Harp Akademisi mezunuydu. İlk ve orta öğrenimini Koca Mustafa Paşa İptidai Mektebi’nde okumuştu.Askeri Rüşdiye ve Kuleli Askeri İdadisi’nden mezun olan Mehmet Recep Peker,Dersaadet Erkan-ı Harbiye Mektebi’ni birincilikle  bitirmiştir.Erkan-ı Harp Binbaşısı olan Peker,Yemen Cephesi’nde  görev almıştır. Gaziantep’in kurtarılmasında hizmetleri dokunmuştur.Erkan-ı Harbiye-i  Umumiye  Dairesi ikinci şube müdürlüğü görevi yapmış ve TBMM  Başkatipliği görevinde bulunmuştur.CHP’de Genel Sekreterlik yapmış,” Hakimiyet-i Milliye” Gazetesi’nde Başyazar(köşe yazarı) olarak çalışmıştır.
     1935-1942 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde ve Harp Akademisi’nde  İnkılap Tarihi dersleri  okutmuştur. Recep Peker’in,Halkevleri’nin yayın organı olan ÜLKÜ DERGİSİ’nde  çıkan İnkılap Tarihi  ders notları 1935’te İnkılap Dersleri adıyla kitap olarak yayınlanmıştır.(2-3-4-5-6 -7)dönemler  Kütahya ve bir dönem de İstanbul Milletvekilliği yapan,Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Sekreterliği ve Meclis Grubu Başkanvekilliği görevlerinde de bulunan  bu vatan evladı ,Mübadele  İmar ve İskan, Maarif,,Milli Müdafaa , Dahiliye, , Nafıa Bakanı olarak hizmet veren siyasetçilerimizdendir.
        Böyle değerli bir insanın adının Tavşanlı’da  zamanın en güzel  Bulvarına  verilmesini teklif eden rahmetli başkanlarımıza,belediye meclisi üyelerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Çok ta iyi etmişler,böyle bir siyasetçimizi ölümsüzleştirmişler. Tavşanlılı olarak bundan  gururlanmamız gerekir. Ama bir zaman gelmiş, bu rahmetli eski  Başbakanlarımızdan,bakan ve milletvekillerimizden,ünlü siyasetçimizin adını  silivermişiz. Caddenin adı olmuş” İstasyon Caddesi” Bu olayın üzerinde durulmadığı gibi bu değişiklik te sorgulanmamış Dikkat edilirse tabela değişiklikleri ülke yönetimini devralan iktidarlar döneminde olmaktadır.Bakın Tavşanlı’da Yeni Mahalle’de Jandarma Komutanlığı önündeki geniş caddenin adı:” Adnan Menderes Caddesi”dir. Yarın bir başka iktidar gelip bu adı kaldırıp buraya başka bir ad yazarsa şaşırmam.   Kimse işgüzarlık yaparak verilen bir ismi kaldırıp yerine başka bir ismi koymaya kalkmasın. Çünkü etik olmuyor.  Bakın ilçemizin efsane kaymakamı rahmetli kaymakamımız Ali Akseven’in adı bugün bir sokağımızda , GLİ Müessesesi’nin efsane müdürlerinden Fahri Ergun’un adı  bir caddemizde,yine şehit Emniyet Müdürlerinden Gaffar Okkan’ın adı bir başka caddemizde  yaşatılıyor.  Birilerinin bu isimleri  kaldırdığını düşünebiliyor musunuz? Ben düşünmek bile istemiyorum. Boş verin siz tabelalardan  bu  isimleri silmeye bu isimleri gönüllerden de  silebiliyor musunuz ona bakın. 
    DEVLETE  VE  MİLLETE  HİZMET  YOLUNDA  HARCANAN  YILLAR
            Hizmet,bir kimsenin yapmakla sorumlu tutulduğu  iş,kendisine verilen görevdir. Birinin işini görme,başkalarına ait yapılması gereken  günlük işleri yapmadır. Bir kimse veya şeyin  iyi durumda  bulunması için  yapılması gereken bakımdır.Bir işin yapılması için  beden veya kafa gücü  sarfederek yardımda bulunma,yardım,katkıdır.
            Bugün ülke genelinde 81 ilimizde bu güne kadar, nice devlete ve millete  hizmet edenler  olmuştur.Olmayı da sürdürmektedirler.  Bir bölümü bugün hayatta değil.. Bir  bölümü  görevini tamamlamış,kenara çekilmiş.Bir bölümü   halen görev başındadır.Bir bölümü de genç kuşaktır. Kendilerine verilecek görevi beklemektedir. Hizmetlerin en güzeli,en kutsalı bireylerin  devletine  ve milletine hizmetidir. Öyle ki bu hizmet, yerinde bir ibadet,.kılınan bir namaz  ve yerinde de   dağıtılan bir zekat kadar   azizdir. Tavşanlı’da bir zamanların Askerlik Şubesi Başkanıydı. Emekli olunca Tavşanlı Gençlikspor Kulübü’nün başkanlığını yürütmüştü. Emekli Bnb. Sabri Tevfik Okyayuz’dan söz ediyorum. Bir gün yanına gelerek koğuştaki ayak kokusundan uyuyamadığını söyleyen  askere  verdiği yanıta bakar mısınız?” Asker o koku vatan kokusudur”Evet , devlete ve millete hizmet edenler belki zaman içinde  büyük sıkıntılar geçirmiş,badireler atlatmış olabilirler. Ama vatana ve millete  hizmet aşkı kokuların en değerlisidir. Ben her gün görevime başlarken bu kokuyu hmişimdir. . .Hani  birine yardım etmeniz rica edilir ve  size :”Bu da sizin zekatınız olsun “ derler ya.; Hizmetin her türlüsü zekat kadar değerlidir. .Öyle hizmetler vardır ki  bir ibadettir kadar değerlidir.  Örneğin,.askerlik hizmeti bir ibadettir. Bir fidan dikmek ibadettir.Çaresizlere çare bulmak,yoksul komşuyu gözetmek,evlenemeyen genç kıza yardım etmek ,yaşlı bir ihtiyarı karşıdan karşıya geçirmek , .Türkiye’yi ülke dışında bir şekilde temsil etmek te bir ibadettir. .Yurt dışına gidenler bir şekilde kazandıklarından ülkemize gönderiyorlar. Bu da  onlar için ibadettir.  Hayırlı bir  iş için yardım toplamak bir ibadettir.  Bir maaş veya ücret karşılığında da olsa ülke insanının  yüce  menfaatları doğrultusunda devletine ve milletine hizmet eden bireylerin yaptıkları ibadettir.  Bugün ülkemizde başta devletimizin tüm birimleri ,kooperatifler,dernekler,odalar,sendikalar,cemiyetler,kulüpler bir şekilde hizmet yarışındalar.r.Camilerde imamlar ve müezzinler,okullarda öğretmenler,fabrikalarda işçiler.  Sağlık kuruluşlarında doktor,hemşire ve ebeler,,yeni buluşlara öncülük edenler şanlı bayrağımızı  sportif faaliyetlerde göndere çektiren sporcularımız, esnaf  kuruluşları,odalar,dernekler,cemiyetler,sendikalarımızın  çabaları bir ibadet  kadar değerlidir..                
              Şöyle biraz geriye gittiğimde  Kütahya’da en çok kalan ve 7 yıl  hizmet veren  vali ,merhum Fevzi  Toker’i gördüm. (1923-1930) dir.   Tavşanlı’da  çeşitli alanlarda faaliyet gösteren,yıllarını ve ömürlerini  bir amaç doğrultusunda harcayan  güzel insanları  anımsadım. Kimisi belli bir süre çalışıp emekli olmuş. Kimisi  daha fazla çalışıp daha çok hizmet  vermiş. Kimisi de   milletime ve devletime biraz daha çalışabilseydim diyenler. 
               Tavşanlı’da rahmetli bir zamanların  Maarif Memuru,son yıllarda ilköğretim Müdürü .olarak görev yapmış merhum  Hüseyin Tarhan’ın 46 yıl çalıştığını çok az kişi bilir. Bu zat,THK Tavşanlı Şube Başkanı olarak ta ücret almadan  ayrıca  24 yılını bu kuruma harcamıştır.Merhum eğitimciler, Cemal Eker 15 ,Hasan Kılıçarslan  ve Ahmet Gürsoy da  emekli olduklarında  9’ar yıllarını bu kuruma  vermişlerdir. Kızımız,Hatice Evliyaoğlu’nun   GLİ Müessesesi’nde, müdürlük özel kaleminde 47 yıla yaklaşan bir süre hizmeti vardır.  Bir zamanlar beldeydi,halen Tavşanlı Belediyesi’nin 19 mahallesinden  ikisinin bulunduğu  Çukurköy’de merhum Nazmi Sarı, devlete ve millete  başka alanlarda yaptığı  hizmetlere ilaveten Belediye Başkanı  olarak   17 yıl ,Yine, merhum Mutahhar Temel (eğitimci) Tunçbilek Beldesi’nde 16 yıl belediye başkanlığı yapmışlardır.Tunçbilek’te  şube başkanı olarak hizmet verdikten sonra  sayın Hasan Hüseyin Kayabaşı, Ankara’da Türkiye Maden İşleri Sendikası’nda  üç yıl genel eğitim sekreteri olarak hizmet  vermiş,19 yıl da bu sendikanın genel başkanlığını yapmıştır.Keza,  Doğan Şahin tam 8 yıl ,Ahmet Yavuz 10 yıl,İhsan Dokur 9 yıl  asli işleri dışında  Tunçbilek’te Türkiye  Maden İşçileri Sendikası Batı Anadolu Şubesi’nın Başkanı olarak  çalışmışlardır.  Nuri Duğan tam 36 yıldır THK Tavşanlı Şubesi’nin saymanıdır.GLİ Müessesesi(halen işletme)  müdürlerinden merhum Fahri Ergun 11 yıl,Paşa Kaya 10 yıl,Cafer Metin 9 yıl müessese müdürlüğü yapmıştır.Merhum Ali Rıza Eren (1936-1966) tam 30 yıl Tavşanlı’nın  ilçe müftüsü  olarak hizmet vermiştir. İlçede,ikinci olarak  7 yıl  görev yapan ilçe müftüsü  Mecit Amil’dir..Belediyemiz  emekli çalışanı Ahmet Turan 40 yıllık  memuriyetinde 35 yıl da  evlendirme memuru olarak  binlerce nikaha  tanıklık etmiştir. Halen en kıdemli evlendirme memuru olarak anılmaktadır. . Tavşanlı Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı olarak  16 yıl hizmet veren Çakıllı Köyü Muhtarı Muzaffer Yavuz  26 yıldır da köyünün muhtarıdır ve halen de görevinin başındadır. Rahmetli babam avukat Hüsamettin Alpagut ,hakimlikten ayrıldıktan sonra ,36 yıl avukatlık yapmıştır. Merhum Belediye Başkanlarımızdan Ethem Serdaroğlu aralıklarla  9 yıl,Tahsin Buruk aralıklarla  8 yıl,Enver Girgin aralıklarla 8 yıl,Hüsnü Ordu  iki dönem, 8 yıl belediye başkanlığı,ayrıca iki dönem de Kütahya Milletvekili olarak TBMM’de  Kütahya’nın sorunlarıyla hemhal olmuştur.  Halen belediye başkanı Mustafa Güler 11 yıldır belediye başkanıdır.Kütahya’nın yetiştirdiği en büyük siyasetçilerden Doç. Dr. Mustafa Kalemli yıllarca doktor olarak görev yapmış,baştabip olmuş,milletvekili olmuş ,bakanlıklar ifa etmiş, devletine  ,milletine  hizmet  vermiştir. Ankara’da Kütahya’nın gür sesi olmuştur. . Rahmetli Av. Hüseyin Cavit Erdemir de  uzun süre hem bir tarafın hakkını savunmuş  avukatlık yapmış, ardından da  milletvekili olmuş,bakanlık yapmış ve doğup büyüdüğü topraklara Kütahya’ya hizmet vermişti.Prof Dr. Vural Kavuncu hem doktorluk yapmış,sağlık kuruluşlarında çalışmış, iki dönem Kütahya Milletvekili olarak TBMM’de görev yapmıştır,Bugün de ,Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin  Rektörü olarak  devletine,milletine hizmeti sürdürüyor. .Rahmetli Halil Benli  7 yılını  milletvekili,  7 yılını da İl Genel Meclisi üyesi olarak harcamıştır. . Halen İstanbul’da görevini sürdüren eski kaymakamımız Numan Hatipoğlu Tavşanlı’da  7 yıl hizmet veren en kıdemli  kaymakamdır. Kulakları çınlasın Arslan Ergüç sadece bir branş öğretmeni ,bir müfettiş değil, meslek hayatının  17 yılını devletine ve milletine  Tavşanlı’da Atatürk Lisesi’nde   müdürlük yaparak  adamıştır.Mehmet Çakır,hem öğretmen,hem müfettiş olarak 35 yıl çalışmıştır.   .Bir rahmetli Mustafa Ünal bilirim yıllarca Ticaret ve Sanayi Odası’nın genel sekreteriydi.Keza Celal Yücel de öyleydi.Her ikisi de yıllarca esnafın,oda mensuplarının  hizmetinde olmuşlardır.  Bakın bir Yasin Demirci  oradan oraya koşuyor.Ben O’nun yorulduğunu hiç görmedim.Birçok görevi sırtlamış.  İşte Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Davut Efe.,dur durak bilmiyor.Rahmetli Ali İhsan Özden yıllarını Bakkallar,bayiler için harcadı. Rahmetli Damat H Hüseyin ve H. Hüseyin Köse de öyleydi. GLİ  Müessesesi’nin duayenleri rahmetliler  Hüseyin Telçeken, Eyüp Çakmak, Mehmet  Sözeri  de yıllarca hizmet verenlerdendir.  Merhum,Kürt Bedri( Bedri Öngören) hem GLİ’de mütevazi bir memur hem de Linyitspor gibi reklamımızı yapmış bir spor elçimizin  babasıydı.Merhum, Emekli Binbaşı Sabri Tevfik Okyayuz(Komutan) hem orduda görev yapmış  hem de Tavşanlı’da Gençlikspor  Kulübü’nun yıllarca başkanlığını yaparak,sosyal,kültürel gelişmede etkili  olmuş bir isimdi.Rahmetli Mehmet Madan hem belediyeye  yıllarını vermiş hem de 20 yıl Tavşanlı Halkı’nın televizyon yayınlarını izleyebilmesi konusunda gecesini gündüzüne katmış bir dernek başkanıydı..Rahmetli Nüfus memuru Ahmet Tüzün tek başına koca Tavşanlı’nın nüfus işlerini yıllarca yürütmüştü.Nüfus biriminin hem müdürü ,hem katibi,hem de hademesiydi.Rahmetli İlçe Tarım Müdürü Ayper Toper ve veteriner hekim Yaman Köroğlu   mesai içinde Tavşanlı’da,mesai dışında köylülerle beraber olurlardı.Bakın Tavşanlı Adalet Sarayı’nın gerçek mimarı halen İzmir Bölge İdare Mahkemesi’nde C.savcısı,eski Tavşanlı C. Başsavcısı Cevat Barutçu’dur.Hem Adliyede  işleriyle meşgul olmuş hem de bu hizmet binasının temelinden çatısına kadar ,iç dekorasyonundan,arşivine kadar  her  sorunuyla  yakından ilgilenmiştir.Öğle yemeklerini işçilerle birlikte yemiştir.  Bu  hizmet binasında ,saçı bitmedik yetimin hakkı olduğunu  düşünenlerdendi Kulakları çınlasın öğretmen,okul müdürü,tarih öğretmeni,ilçe gençlik ve spor müdürü olarak hizmet veren İhsan Tandoğan  devletine ve milletine  canı gönülden  hizmet verenler  arasındadır.Yemyeşil stad zemininin zarar göreceği endişesiyle   zamanın dev siyasetçilerinden Doç. Dr. Mustafa Kalemli’ye Ada Stadı’na  bir daha  helikopterle  inmemesi için  ricada bulunan  yürekli bir ilçe müdürüdür.     Benim burada verdiğim örnekler devletine ve milletine gecesini gündüzüne katarak  çalışan  hemen aklıma  geliverenlerdir.
              Ben bile  acizane, 32 yılı mütecaviz bir zaman  sınıf ve branş öğretmeni, 10 yıl müdür yetkili öğretmen,3 yıla yakın MTSK Müdürü olarak hizmet verdiğim yıllar var. Helal olsun.  Devlete ve millete hizmet esastır. Bu devlet bizlerin elinden tutarak bizi okutan,bize emekli olmamıza rağmen hala maaş ödeyen ,bizi kollayan ve koruyan devlettir.  Bu millete  ve millete  borcumuzu , hakkımızı ödeyemeyiz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu yüce devlete ve millete hizmet edenlere selam olsun.              
        TAVŞANLI’NIN  YENİ  KAZ ÜRETİM  MERKEZİ  İSAKÖY  OLACAK 
               Kaz,ördekgiller familyasından ,gri ve beyaz tüylü ,bitkiyle beslenen bazı türleri göçebe olan ,bazı türleri  ise kümes  hayvanı olarak yetiştirilen,perde ayaklı ,insanlar tarafından ehlileştirilen  büyük bir kuştur. Yabani olanları da vardır.Bunlar iyi birer uçucudur...Gölleri,denizleri aşarlar.” Kuğu kazı,Ekin kazı,Kar kazı” olarak bilinen  türleri bulunur.  Kazlar son 20 yıldır bazı ülkelerde özellikle tesislerin  bekçiliğini de yapıyor. Tıpkı köpekler gibi ama  en büyük özellikleri,sessiz bir ortamda gelen birini fark etmeleri,bağırarak,gürültü çıkararak  gelen davetsiz misafirleri  kötü emellerinden vazgeçirmeleri,ürkütmeleridir Yine son yıllarda turistik tesislerde ikramlar arasında en beğenilen menüler arasına girmeyi başarmıştır. Bu nedenle turistik tesisler nerede kaz üretiliyorsa bundan haberdardır.Sizlere küçük bir anektod .Kulakları çınlasın,uzun yıllar,sanırım 16 yıl,  “ Tavşanlı Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanlığı “ yapmıştı. 6 dönemdir de yani 26 yıldır ilçeye bağlı Çakıllı ‘nün muhtarı  sevgili dostum Muzaffer Yavuz ‘un  Çakıllı Köyü’nü bir kaz yüzünden unutamam TRT Bakım ve  Yayın ekipleriyle zaman zaman bu TV yayınlarını alamayan köyümüze   gittiğimizde köyün en ortalık yerinde onlarca kaz görmüştük. Hele birisi vardı, kendini ,çerçevesiz,kırık bir  aynanın önünde  saatlerce seyrederdi. .Kulakları çınlasın muhtar Yavuz,   kazı bu alışkanlığından bir türlü kurtaramadıklarından söz ederdi.  Aradan yıllar geçti. Ya eceliyle ölmüştür,ya kurt-kuş parçalamıştır ya da birilerinin midesine inmiş,bir sohbette özel menü olmuştur.
                  Kazı,bugün ülkemizin dört bir yanında  kümes hayvanları içinde  tek tük,bazen onlu,onbeşli gruplar halinde görmek mümkündür.Bu işi ekonomik boyutunda en iyi değerlendiren ilimizin de Kars olduğunu söyleyebilirim. Karslılar bu işi iyi biliyor.Anadolu’nun birçok yerinde gaz yağı ,Kars’ta kaz yağı vardır.  
                  Bu defa ilgimi çeken haber memleketim  Tavşanlı’dan geldi.Koronavirüs haberlerinin yoğun olduğu günlerde  aldığım en  iç açıcı  haberlerden  birisidir. . .Tavşanlı son yıllarda gerçekten değerli bir  mülki  idare amiri,bir kaymakamla güzel  işlere  imza atıyor. Kaz haberi de bunlardan biri. Öğrendiğim kadarıyla Sayın kaymakam, İsa Köy’e İki adet kuluçka makinesi götürmüş. .Bu kuluçka makinelerinin  çevre köylerin de  işine  yarayacağı muhakkak.   Tavşanlı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından sağlanan bu her biri 108 yumurta kapasiteli  2 kaz üretme kuluçka makinesiyle  yakın bir zamanda İsaköy ve çevresindeki köylerdeki kaz populasyonunun artması  muhakkaktır. Kazlar sağlıklı hayvanlardır. Tavuk gibi hastalıklara yenik düşmezler.  Ne kadar kaz o kadar para demektir. İsaköy ve civar köylerde üretilecek kazların kanımca pazarlanmasında sorun yaşanmayacaktır. Yeter ki  kaz üretilsin.Pazarlaması kolay.          Sayın kaymakam Kara’nın bu konuda  söylediklerini de önemsiyorum. .”Bizler,Tavşanlı Kaymakamlığı ,Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İl Genel Meclisi Üyelerimizle gelir getiren,köylü yurttaşlarımızı köylerinde tutan,aynı zamanda kazanç sağlayan projelere  büyük önem veriyoruz.İsaköy’de kaz konusunda büyük bir potansiyel olduğunu saptadık.Hatta,bazı aileler  için  kaz bir gelir  kapısı bile  olmuş.İstanbul’daki lüks restoranlarla ilişki kurmuşlar. Biz de istedik ki İsaköy Halkı kaz yetiştiriciliğinde adını ülke genelinde duyursun. Kaz üreticiliği çevre köylerimize de yayılsın.Bu arada istihdam da olacaktır. İlk yumurtalar makinelerde yerlerini aldı.Kaz civcivlerimiz üç haftaya kadar  yumurtalardan çıkacak. Ne kadar az fire verirsek o kadar çok başarılı oluruz. “ demiş.  Kaymakam Yüksel Kara, İsaköy’den daha önce gelen manda teklifine de olumlu bakmış,bu köye  damızlık büyükbaş manda verilmesini  sağlamıştı. Kaymakam  dediğin böyle olur. .Bu arada  sayın kaymakamımızla birlikte İsaköy’e İsaköy’e bizzat giden sayın İlçe Özel İdare Müdürümüz Ali Ertürk’e,ilçe Tarım ve ve Orman Müdürümüz Ahmet Temel’e, İl Genel Meclisi  Üyemiz Mustafa Altınbay ve köy muhtarı Kadir Yeşil’e  Üreticilerimiz adına  teşekkür etmek istiyorum. 
                     Sayın kaymakamımız  sürekli ayakta. Biz oturuyoruz. Oturanın da yürüyene borçlu olduğunu söylememde bir sakınca yok. Allah postunu daim eylesin.Öyleyse bizim yapacağımız  projelerle kendisine gitmek olacaktır.      
                  KAYMAKAM  KARA’NIN  KAFASINDA TAVŞANLI  İÇİN
                                BAŞKA  GÜZEL  PROJELER  DE  VAR 
                         Tavşanlı Kaymakamı Sayın Yüksel Kara, ilçeye bağlı 87 köyde  gelir getirici,tarım ve hayvancılık alanında  bazı projeler  için de  çabalıyor.Amacı,bu projeleri her halükarda desteklemek ve hayata geçirmek. . 2020 yılı içinde  Balıköy Beldesi’nde  4  tane büyük sulama havuzunun gündeme gelmesi sevindiricidir. Çünkü  iyi bilinmektedir ki Balıköy, Kütahya’nın Adanası’dır. İklimi kesinlikle özeldir. Kış aylarında Kütahya’nın birçok yeri tir tir titrerken Balıköy ve Havalisi sakinleri  ılık bir kış geçirirler Balıköy bir başka  ifadeyle Kütahya’nın sebze ambarlarından birisidir. İddia ediyorum iklimi nedeniyle  pamuk,susam,pirinç Balıköy’de yetiştirilebilir Daha önce yetiştiriliyordu.Hele hele susam yetiştirildiği yıllarda kınalı keklik sürüleri onlarcası havalandığında  göz kamaştırırdı.  . Karayolu ve demiryolu sayesinde Balıköylüler   her yere kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Balıköy ve civarındaki (katran dağı dahil) birçok dağda karacalar yaşamaktadır. Balıköy çeşitli madenler açısından da  zengin yer altı kaynaklarına sahiptir. 
 
     TAVŞANLI’NIN  VAKIF KÖYÜ’NDE  TRÜF MANTARI
                                                               ÜRETİMİ  DÜŞÜNÜLÜYORMUŞ 
            Bilindiği gibi mantar,pek çok çesiti olan,bazıları zehirli,yapraksız,çiçeksiz bir bitkidir. “ Ak mantar,Kızıl mantar,Çayır mantarı” gibi türleri iyi bilinir. En tehlikesiz olanı da “ Kültür mantarı” olarak bilinenidir.Ne yazıktır ki zamanın Tavşanlı İlçe Tarım Müdürü rahmetli Ayper Toper  zamanında ilçeye bağlı Göbel Köyü  kültür mantarı için pilot bölge olmuştu. Deneme yapılacak,başarılı olunursa üretim yaygınlaşacaktı. Kültür mantarını üreten Göbelli hemşehrimiz Hasan Hüseyin Efendi bugün hayatta değil. Keşke  elinden tutulabilseydi. Ürettiği kültür mantarını pazarlamada kendisine yardım edilebilseydi.. 
                           Bu defa ilçeye bağlı Vakıf Köyü’nde dünyaca ünlü bir mantar çeşiti olan “Trüf Mantarı” için  bir çalışma başlatılmış. Sayın Kaymakam Kara,bu konuda gerekli araştırmaları  yapıyormuş.Şartlar elverdiğinde bu mantar Tavşanlı’da üretilebilecek ve belki de Tavşanlılı  bu sayede yeni bir gelir kapısı aralayacaktır..!  
 
        Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara’nın ,köylerden gelebilecek her türlü öneri,teklife açık olduğu söyleniyor. Önemli olan projelerle kapısını çalmaktır.İnanıyorum ki akıllı,mantıklı her proje sayın kaymakamdan geri dönmeyecektir. Kamuya yararlı her proje değerlendirilecektir.  Projelere gereken destekler sağlanacaktır. .              
 
Etiketler: RECEP, , PEKER, , BULVARI, VARDI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Temmuz 2020
İŞİ GÜCÜ OLANLARA İKİNCİ BİR ÜCRETLİ MAAŞ
783 Okunma.
31 Mayıs 2020
GÜNLÜCE KÖYÜ’NDEN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ
874 Okunma.
16 Mayıs 2020
O R U Ç VE K O R O N A V İ R Ü S
139 Okunma.
09 Mayıs 2020
BU HAFTAKİ BAŞ YAZILARIM
246 Okunma.
02 Mayıs 2020
HAMİT BÜLBÜL’ÜN ANISINA
379 Okunma.
27 Nisan 2020
TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ
89 Okunma.
19 Nisan 2020
Eski Atatürk Lisesini Kimse Yıkamaz
137 Okunma.
14 Nisan 2020
KORONAVİRÜS EN ÇOK BENİ
139 Okunma.
03 Nisan 2020
TAVŞANLI’DAKİ SİYASİYUN
206 Okunma.
03 Nisan 2020
KORONAVİRÜS SELAMI
373 Okunma.
29 Mart 2020
D E F İ N E V E T A V ŞA N L I
190 Okunma.
28 Mart 2020
Yangın söndürme teşkilatı
130 Okunma.
28 Mart 2020
Yatırım yapan kazanacak
802 Okunma.
20 Mart 2020
MART KAPIDAN BAKTIRIR
291 Okunma.
06 Mart 2020
CÜCE ŞUBATTA NELER OLMUŞ
184 Okunma.
01 Mart 2020
Kuruyemişçileri kimler bitme noktasına getirdi ?
680 Okunma.
01 Mart 2020
Uzun metrajlı filmden hayatta olmayan Tavşanlılı
490 Okunma.
24 Şubat 2020
İlginç teklifler
270 Okunma.
17 Şubat 2020
BANDIRMALILAR EVLATLARINI
206 Okunma.
01 Şubat 2020
HEPSİ DE OCAK AYI İÇİNDE
897 Okunma.
31 Ocak 2020
TAVŞANLI İLÇE OLALI BERİ MAKAM ARAÇLARI
108 Okunma.
26 Ocak 2020
Y E N İ Y I L
173 Okunma.
10 Aralık 2019
KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN
461 Okunma.
07 Aralık 2019
BOR
229 Okunma.
27 Kasım 2019
KİMSENİN ALDIĞI MAAŞ VE ÜCRETLE İLGİLENMEMELİDİR
748 Okunma.
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
475 Okunma.
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
500 Okunma.
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
396 Okunma.
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
994 Okunma.
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
641 Okunma.
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
556 Okunma.
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
522 Okunma.
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
663 Okunma.
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
740 Okunma.
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
323 Okunma.
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
558 Okunma.
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
1136 Okunma.
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
997 Okunma.
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
1407 Okunma.
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
1400 Okunma.
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
954 Okunma.
25 Ocak 2019
Muhtarlık
1435 Okunma.
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
1096 Okunma.
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
947 Okunma.
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
2038 Okunma.
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
2551 Okunma.
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
1168 Okunma.
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
1600 Okunma.
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
1563 Okunma.
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
1429 Okunma.
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
2410 Okunma.
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
2101 Okunma.
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
1106 Okunma.
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
1210 Okunma.
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
1479 Okunma.
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
1801 Okunma.
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
2068 Okunma.
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
1281 Okunma.
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1017 Okunma.
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
1209 Okunma.
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
1497 Okunma.
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
1998 Okunma.
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1338 Okunma.
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1227 Okunma.
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
1377 Okunma.
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
1172 Okunma.
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1311 Okunma.
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
1135 Okunma.
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
1125 Okunma.
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
1235 Okunma.
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
1041 Okunma.
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
987 Okunma.
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
1187 Okunma.
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
1136 Okunma.
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1589 Okunma.
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
1743 Okunma.
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1363 Okunma.
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
1335 Okunma.
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
1286 Okunma.
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
1316 Okunma.
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
1103 Okunma.
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
1425 Okunma.
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
1651 Okunma.
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
1617 Okunma.
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
2170 Okunma.
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
1506 Okunma.
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
1582 Okunma.
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
1478 Okunma.
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
1287 Okunma.
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
1858 Okunma.
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2571 Okunma.
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
2180 Okunma.
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2314 Okunma.
08 Temmuz 2017
VEFA
1446 Okunma.
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
1292 Okunma.
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
1702 Okunma.
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
3653 Okunma.
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
3046 Okunma.
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
2449 Okunma.
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
1730 Okunma.
26 Nisan 2017
B A S I N
2122 Okunma.
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
2344 Okunma.
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
1979 Okunma.
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
2013 Okunma.
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
1990 Okunma.
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
1915 Okunma.
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
1664 Okunma.
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
1870 Okunma.
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
2717 Okunma.
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
1666 Okunma.
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
1807 Okunma.
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
2104 Okunma.
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
1912 Okunma.
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
2218 Okunma.
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
2598 Okunma.
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
2608 Okunma.
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
1710 Okunma.
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
2481 Okunma.
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
1756 Okunma.
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
1760 Okunma.
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
2150 Okunma.
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
1790 Okunma.
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
1603 Okunma.
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
1856 Okunma.
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
1923 Okunma.
29 Ağustos 2016
S E B İ L
1835 Okunma.
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
2356 Okunma.
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
2393 Okunma.
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
1767 Okunma.
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
1808 Okunma.
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
1722 Okunma.
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
2759 Okunma.
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
2252 Okunma.
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
2244 Okunma.
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
1686 Okunma.
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
2304 Okunma.
07 Nisan 2016
T A R H A N A
2096 Okunma.
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
2310 Okunma.
25 Mart 2016
P T T
2032 Okunma.
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
1888 Okunma.
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
2006 Okunma.
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
1972 Okunma.
08 Şubat 2016
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
2294 Okunma.
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
2068 Okunma.
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
3665 Okunma.
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
1940 Okunma.
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
2142 Okunma.
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
2113 Okunma.
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
2808 Okunma.
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
1771 Okunma.
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
2326 Okunma.
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
1698 Okunma.
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
3532 Okunma.
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
1887 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
1881 Okunma.
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
1681 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
1938 Okunma.
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
2280 Okunma.
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
1961 Okunma.
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
2106 Okunma.
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
2620 Okunma.
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
2786 Okunma.
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
2436 Okunma.
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
2258 Okunma.
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
2239 Okunma.
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
2250 Okunma.
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
2025 Okunma.
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
3329 Okunma.
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
3126 Okunma.
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
21529 Okunma.
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
2406 Okunma.
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
3439 Okunma.
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
3713 Okunma.
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
3081 Okunma.
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
2602 Okunma.
21 Aralık 2014
CIZLAVET
2636 Okunma.
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
3532 Okunma.
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
3557 Okunma.
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
2194 Okunma.
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
547 Okunma.
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
2917 Okunma.
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
2811 Okunma.
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
3553 Okunma.
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
2560 Okunma.
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
2638 Okunma.
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
3174 Okunma.
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
2293 Okunma.
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
3138 Okunma.
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
2699 Okunma.
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
2987 Okunma.
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
2940 Okunma.
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
3004 Okunma.
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
3382 Okunma.
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
2827 Okunma.
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
3049 Okunma.
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
3091 Okunma.
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
4089 Okunma.
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
2918 Okunma.
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
4782 Okunma.
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
2742 Okunma.
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
4319 Okunma.
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
3177 Okunma.
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
3393 Okunma.
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
4432 Okunma.
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
3051 Okunma.
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
2609 Okunma.
23 Aralık 2013
SİTEM
2710 Okunma.
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
2789 Okunma.
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
4545 Okunma.
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
3120 Okunma.
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
3127 Okunma.
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
3306 Okunma.
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
4339 Okunma.
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
2987 Okunma.
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
2381 Okunma.
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
2555 Okunma.
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
2755 Okunma.
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
2805 Okunma.
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
2702 Okunma.
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
3004 Okunma.
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
2938 Okunma.
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
2486 Okunma.
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
2779 Okunma.
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
2542 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2819 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2553 Okunma.
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
2714 Okunma.
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
2948 Okunma.
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
3277 Okunma.
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
2848 Okunma.
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
4122 Okunma.
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
2924 Okunma.
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
2726 Okunma.
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
1296 Okunma.
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
3234 Okunma.
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
3420 Okunma.
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
3402 Okunma.
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
3395 Okunma.
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
3907 Okunma.
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
3364 Okunma.
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
2862 Okunma.
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
3861 Okunma.
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
2912 Okunma.
02 Kasım 2012
Mobese
3136 Okunma.
Haber Yazılımı