301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
08 Şubat 2016 - Pazartesi 14:20 Bu yazı 2137 kez okundu
 
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
Bülent Alpagut
 
 

 

                                 

                                                                                                                                       
          
             Keşke gazeteci-yazar olsaydım. Araştırmacı olmak ayrı bir şey.Araştırmacıysan araştıracaksınHerkes öğrensin.Herkes bilsin.Herkes okusun.Öğrendiklerini birbirine anlatsın.Duymayan,anlamayan,bilmeyen kalmasın istediğim için araştırıyorum.Bu zamanımı almıyor değil. Ama bunu severek yaptığım için sıkılmıyorum,bunalmıyorum.. Bunun için yeterli bir zamana ihtiyaç var. Bir çok kaynaktan ha bire bir şeyler arayacaksın. Bu yazılı kaynak ta olabiliyor canlı kaynak ta.Ne zaman başım sıkışsa Tavşanlı’da ya konumla ilgili olanları arıyorum ya da iki ayaklı kütüphane olan hemşehrilerime başvuruyorum.Babamın da berberi olan,küçük yaştan itibaren hep insanlarla iç içe yaşamış,anlatılanları dinlemiş,öğrendiklerini hafızasında saklamış aziz dostum Ergun Ekiz gece-gündüz aradığım insandır.Ama Ergun da fanidir.O’nun kafasında olanları bir CD ‘ye  hapsetmek ne güzel olurdu..Ama kim hapsedecek?Hani Fransız generali idama götürürlerken ağlamış ta  refakatçı subay:” Generalim asker ağlamaz derdiniz ağlıyorsunuz” dediğinde yanıt vermiş ya:” Yüzbaşı ben ölüme gidiyorum,başım giyotinle koparilacak.Bedenimden ayrılacak. Ama benim kafamda Fransa için öyle güzel şeyler vardı ki. Ben kafamdaki  bu güzel duygu ve düşüncelerin de yok olacağını biliyorum. İşte onun için ağlıyorum” Tavşanlı’da birkaç Ergun kaldı.Yarın bir gün elimizdeki Ergunlar da kayıp gidecekBir zmanlar bir meslektşım,dostum,sıkışınca başvurduğum bir kaynağım vardı. Bu kaynak bugün artık yok. Eski  belediye başkanlarımızan rahmetli Fevzi Coşgun’dan söz ediyorum. Telefonlaşırdık. Birbirimizle iletişim içindeydik.Bazı günler eski Atatürk Lisesi Müdürlerinden kulakları çınlasın halen İzmir’de yaşıyor Arslan Ergüç Bey’i arardım.İsterim ki kaynak ciddi olsun. Örneğin sayın hemşehrimiz,melletvekilimiz Prof. Dr. Vural Kavuncu’yu arayanlardan biri de benim. Bazı yatırımlar,ihaleler,açılışlar,hizmetler için gerçek  kişi olarak kendisinden bilgi alırım. Yanlış bilgi vermek yerine doğrusunu yazmak isterim.
             Konum bu defa Nüfus. Ama sadece Tavşanlı’daki nüfus hareketleri.Bundan  486 yıl öncesine gittim. Yıl 1530.Tavşanlı bir yerleşim birimi.İster nahiye deyin ister köy.Birileri çıkıp saymış. Bakmış 55 hane var. Çarpın en azından 5 ile.Karşınıza  275 rakamı çıkar. İşte bu kadarcık bir nüfus.Birileri 1831 yılında yani bundan 184 yıl önce yine çıkıp Tavşanlı’yı saymışlar.Ama sadece erkek  tesbiti yapılmış.2689 erkek çıkmış. Hani bunun kadını?184 yıl önce Gümüş Nahiyesi diye bir nahiye var.Nüfusu 4045.Emet Eğrigöz ‘de nüfus 8683.Dağardı sayılmış.1916 kişi çıkmış.Simav da sayılmış.8732 kişiyi bulmuşlar.
              1831 yılında Kütahya Merkezi’nde de insanlar merak etmişler. Kaç kişiyiz bir bakalım”demişler.Kaba bir ifadeyle 100 .000  Müslüman var.5000 Rum Ortodoks,3000 Ermeni Gregoryan,1000 de Katolik.Ama işin en ilginç yanı. Osmanlı  Devleti ‘nin vatandaşları bu insanlar kardeş gibi bir arada yaşayabilmişler.
               1870 yılında yine saymışlar.Ben Tavşanlı’yı seçip aldım.Tavşanlı’da 6455 erkek ve 7095 kadın yaşıyor.Gayri Müslim olarak 105 erkek ve 116 kadın var.
                Türkiye’de nüfus artışları hakkında bilgilere Cumhuriyet’in ilanından sonra yapılan nüfus sayımlarıyla  ulaşabiliyoruz. İlk Genel Nüfus Sayımı 28 Ekim 1927’de yapılıyor. Ülke bazında 13 milyon 648 bin 270 kişi  milli sınırlarımız içinde yaşıyor.Daha sonra 1935-1940-1945-1950-1955-1960-1965-1970-1975-1980-1985-1990 yıllarında nüfus sayımları yapılmaya devam ediyor.30 Kasım 1997 tarihinde binalar,işyerleri,içinde insan yaşamayan taşınmazlar sayılmaya başlamış. sayılıyor..2006-2008 yılları arasında da yapılan çalışmalar bitince artık 22 Ekim 2000 son nüfus sayımımız olmuş.Bu yıldan sonra alışageldiğimiz nüfus sayımları yapılmamış. Yük Nüfus irdelerinin omuzlarında kalmış. TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu  artık topladığı verileri her yılbaşında açıklıyor. Ne kadar güzel değil mi? Yani bundan sonra artık bir nüfus sayımı yapılmayacak. Nüfus Müdürlükleri belirleyici rol oynayacak.
                1927 yılında Tavşanlı’da ilçe bazında 35.083 nüfus varken,2011 yılında 101.001 nüfusa ulaşılmış.TÜİK son açıklamasını birkaç gün önce daha doğrusu 28 Ocak 2016 tarihinde yaptı.Beni sadece Tavşanlı ilgilendirdi.Artık belediyemiz çevre yolundaki tabelalara rahatlıkla 69657  rakamını yazabilir. Ama yuvarlak olarak artık Tavşanlı’nın 19 mahalle itibariyle  merkez nüfusunu 70.000 olarak ifade edebiliriz.İşin ilginç yanı bir çok yerleşim birimi göç ver.Mevcut görüntüsüyle sosyal,ekonomik ve kültürel ve diğer alanlardaki  ağırlığıyla zaten Tavşanlı orta ölçekli bir ildir.Halen dört beldesi olan Tavşanlı’nın beldelerinden Tunçbilek’te 5828,Tepecik’te 2745,Balıköy’de 2190 ve Kuruçay’da 2052 nüfus yaşamaktadır. Tavşanlı’nın 87 köyünün nüfusu da son açıklamalara göre 19669’dur.Belde nüfuslarındaki toplam nüfus ise 12815’tir.İlçe nüfusu da 102.141 olmuştur.Tavşanlı şehir merkezinde nüfus 1441 kişi artmış görünüyorTavşanlı’da nüfus artışı  ise binde 2 olarak gerçekleşti. Bayburt bile Tavşanlı’dan küçük çıktı.78548 nüfusuyla ülkemizin en küçüğü.Tavşanlı yıllar yılı bazı isimleri kolay kolay unutamamıştır.Nüfus Memuru Ahmet Baki Tüzün bunlardandır.Kabri Cennet olsun. Bir zamanlar rahmetli eski valilerden kaymakamımız Erol Bey döneminde bzı öğretmen arkadaşlarla Nüfus Müdürlüğü’nde  insan boyu eski defterlerin güncelleştirildiği zamanlarda ücret karşılığı çalışmıştık.Medeniyetin şaheserleri bilgisayarlar ve diğerleri yokken   bu  bu defterleri kalemimizle birinden diğerine aktarmıştık.Bizim de bu işlerde karınca kararınca bir hizmetimiz vardır..Şimdi de ilçemizde değerli bir Nüfus Müdürü var.Sayın Ali Yurduseven’den söz ediyorum. Geldiği günden bugüne ilçenin yükünü çekenlerden. Derin tecrübesiyle sorunları çözen,dürüst,işini aksatmadan sürdüren,mükemmel bir birim müdürü.Kendisini seviyoruz. Nüfus Müdürlüğü çalışanlarını da  öyleİnşallah bu daire mensupları yeni Hükümet Sarayında daha iyi koşullarda hizmetini sürdürecektir. Aklıma gelmişken söyleyeyim. Tavşanlı ilçe bazında nüfusuyla TÜİK  verilerine göre Bayburt,(78.550),Ardahan(99.265),Tunceli(86.076)  illerinden daha çok nüfusa sahip bir ilçe.. 957 ilçe nüfusu arasında da ilk sıralarda yer alıyor.Kilis’e(130.655),Gümüşhane’ye(151.449) yaklaşıyoruz... 
..                                     HEMŞEHRİMİZ PROF DR CEMAL SARICAN ‘DAN MESAJ VAR
           Tavşanlı’nın gurur duyması gereken bir evladı var. Son olarak Ege Üniversitesi’nde öğretim görevlisiydiÜç dil bilen,özellikle et konusunda tartışmasız ülkemizin en dikkat çeken isimlerinden biri olan Sarıcan  ile İzmir’de  kısa sürede de olsa sohbet imkanı bulabildim, 3 kez basılan ET Adlı kitabı yok satıyorI Keşke bu kitabı  sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik Bey’e birileri ulaştırabilse.Bu kitapta yok yok.Etinden yararlandığımız hayvanlar,Sığır etlerinde kalite belirlemede bazı göstergeler,.Kanatlı etleri,Kanatlı gövdelerinin porsiyonlanması,Balık, Et pazarlama,Karkasın parçalanması,Karkas parçalama tekniği,Etin Tüketiciye ulaştırılmasında izlenen yol,Etin depolanması,Dondurarak depolama,Etin çözdürülmsi,Etin besleme değeri,,Etin işlenmesinde önemli kriterler,Et ve et ürünleri maliyet ve satış fiyatının hesaplanmasının işletme için önemi, Et entegre tesislerinde maliyet hesabı,Sığır eti ticaret sınıfları,Maliyet hesaplanmasında kalite sınıflarının önemi, Materyal hesabı,Ürün hesaplama yöntemi ve hesap kontrolleri, Et ürünleri hesabı, Reçete için hesaplama yöntemi ile kaliteyi belirleyen değerler nasıl hesaplanır,Hijyen ve sanitasyon ve temel kurallar,Mikrobiyolojik stabilite,İşlem kontrlü ve hesap sistemi,Haccp sistemi,Sarıcan ithal etin çare olmadığı görüşünde.Küçükbaşların tam zamanı olduğunu.kırmızı et açığını küçükbaşlarla kapatmanın mümkün olduğunu söylüyor.Dobra dobra konuşuyor Bu nedenle hiçbir  kurum ve kuruluş kendisini bir panele,açık oturuma,konferansa davet etmiyor..Et ithalatının  halkımızın geleceğini kesinlikle karşılayamayacağı görüşünde..

                                            BİR HAYALİM GERÇEK OLDU

          Hep leblebiden bir şekilde yararlanmayı düşünmüşümdür.Leblebili kuru pasta üretiminin gerçekleştirilmesi sevindiricidir.Emre Kul  yeğenim bu işi hayata geçirmiş.Özel üretilen leblebili kuru pasta şimdiden 10 çeşite ulaşmış bile.İbrahim Toplu da imalatçı olarak görünüyor.Kuru pasta için leblebileri un haline dönüştürdüklerini ifade eden hemşehrimiz kuru pastaya yeni bir katkı maddesi ürettikleri için mutlu olduğunu belirtmiş.Artık Tavşanlı leblebili kuru pastalarıyla da tanınmış olacak. Aferin Emre, seni kutluyorum. Hepinizi  öpüyorum.Biz öğrenciyken kırık leblebi satın alır,okula giderdik. Toz leblebiyi ise  birbirimizin yüzüne üflerdik. Leblebiye değer katanlara selam olsun.Leblebiyi bisküvit imalatında da kullanmaya ne dersiniz? Tavşanlı leblebisini reklamdan kaçınmamalıdır. Her  fırsatı  değerlendirmelidir.Ben olsam organize sanayi bölgemizde leblebiye dayalı bir bisküvit üretim tesisini hemen hayata geçiririm..
                                                                                                               

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , NÜFUS, VE, TAVŞANLI’DA, NÜFUS, HAREKETLERİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
26 Ocak 2020
Y E N İ Y I L
6 Okunma.
10 Aralık 2019
KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN
247 Okunma.
07 Aralık 2019
BOR
106 Okunma.
27 Kasım 2019
KİMSENİN ALDIĞI MAAŞ VE ÜCRETLE İLGİLENMEMELİDİR
630 Okunma.
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
287 Okunma.
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
340 Okunma.
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
276 Okunma.
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
778 Okunma.
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
412 Okunma.
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
428 Okunma.
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
357 Okunma.
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
497 Okunma.
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
538 Okunma.
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
244 Okunma.
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
542 Okunma.
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
1020 Okunma.
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
875 Okunma.
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
1109 Okunma.
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
1232 Okunma.
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
773 Okunma.
25 Ocak 2019
Muhtarlık
1293 Okunma.
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
947 Okunma.
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
732 Okunma.
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
1814 Okunma.
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
2444 Okunma.
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
1061 Okunma.
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
1437 Okunma.
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
1260 Okunma.
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
1296 Okunma.
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
2190 Okunma.
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
1864 Okunma.
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
923 Okunma.
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
1099 Okunma.
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
1272 Okunma.
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
1646 Okunma.
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
1827 Okunma.
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
1134 Okunma.
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
875 Okunma.
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
1098 Okunma.
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
1350 Okunma.
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
1798 Okunma.
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1235 Okunma.
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1077 Okunma.
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
1234 Okunma.
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
983 Okunma.
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1159 Okunma.
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
966 Okunma.
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
974 Okunma.
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
1104 Okunma.
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
949 Okunma.
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
839 Okunma.
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
1014 Okunma.
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
949 Okunma.
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1440 Okunma.
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
1586 Okunma.
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1170 Okunma.
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
1219 Okunma.
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
1105 Okunma.
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
1172 Okunma.
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
980 Okunma.
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
1221 Okunma.
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
1482 Okunma.
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
1444 Okunma.
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
1939 Okunma.
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
1348 Okunma.
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
1401 Okunma.
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
1345 Okunma.
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
1088 Okunma.
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
1666 Okunma.
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2295 Okunma.
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
1971 Okunma.
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
1696 Okunma.
08 Temmuz 2017
VEFA
1355 Okunma.
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
1141 Okunma.
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
1526 Okunma.
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
3522 Okunma.
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
2862 Okunma.
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
2270 Okunma.
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
1612 Okunma.
26 Nisan 2017
B A S I N
1932 Okunma.
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
2020 Okunma.
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
1780 Okunma.
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
1916 Okunma.
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
1787 Okunma.
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
1748 Okunma.
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
1537 Okunma.
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
1678 Okunma.
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
2608 Okunma.
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
1514 Okunma.
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
1642 Okunma.
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
1973 Okunma.
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
1760 Okunma.
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
2074 Okunma.
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
2498 Okunma.
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
2428 Okunma.
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
1558 Okunma.
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
2335 Okunma.
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
1629 Okunma.
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
1579 Okunma.
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
1959 Okunma.
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
1679 Okunma.
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
1465 Okunma.
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
1693 Okunma.
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
1790 Okunma.
29 Ağustos 2016
S E B İ L
1637 Okunma.
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
2199 Okunma.
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
2218 Okunma.
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
1643 Okunma.
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
1605 Okunma.
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
1576 Okunma.
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
2639 Okunma.
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
2047 Okunma.
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
2096 Okunma.
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
1561 Okunma.
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
2125 Okunma.
07 Nisan 2016
T A R H A N A
1933 Okunma.
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
2090 Okunma.
25 Mart 2016
P T T
1879 Okunma.
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
1788 Okunma.
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
1878 Okunma.
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
1853 Okunma.
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
1873 Okunma.
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
3316 Okunma.
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
1806 Okunma.
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
1993 Okunma.
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
1964 Okunma.
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
2653 Okunma.
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
1685 Okunma.
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
2122 Okunma.
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
1598 Okunma.
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
2878 Okunma.
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
1745 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
1711 Okunma.
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
1554 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
1774 Okunma.
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
2131 Okunma.
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
1817 Okunma.
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
1986 Okunma.
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
2525 Okunma.
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
2624 Okunma.
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
2326 Okunma.
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
2104 Okunma.
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
2138 Okunma.
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
2095 Okunma.
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
1872 Okunma.
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
3146 Okunma.
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
2955 Okunma.
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
15456 Okunma.
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
2243 Okunma.
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
3262 Okunma.
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
3511 Okunma.
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
2917 Okunma.
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
2425 Okunma.
21 Aralık 2014
CIZLAVET
2485 Okunma.
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
3104 Okunma.
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
3405 Okunma.
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
2069 Okunma.
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
541 Okunma.
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
2773 Okunma.
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
2712 Okunma.
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
3385 Okunma.
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
2437 Okunma.
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
2541 Okunma.
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
3059 Okunma.
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
2194 Okunma.
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
2984 Okunma.
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
2448 Okunma.
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
2824 Okunma.
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
2781 Okunma.
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
2832 Okunma.
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
3218 Okunma.
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
2718 Okunma.
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
2888 Okunma.
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
2929 Okunma.
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
3882 Okunma.
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
2743 Okunma.
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
4554 Okunma.
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
2608 Okunma.
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
4164 Okunma.
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
2997 Okunma.
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
3259 Okunma.
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
4251 Okunma.
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
2926 Okunma.
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
2419 Okunma.
23 Aralık 2013
SİTEM
2568 Okunma.
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
2652 Okunma.
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
4362 Okunma.
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
3036 Okunma.
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
2954 Okunma.
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
3166 Okunma.
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
4178 Okunma.
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
2853 Okunma.
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
2189 Okunma.
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
2451 Okunma.
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
2598 Okunma.
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
2662 Okunma.
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
2601 Okunma.
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
2862 Okunma.
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
2782 Okunma.
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
2345 Okunma.
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
2604 Okunma.
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
2391 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2665 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2442 Okunma.
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
2548 Okunma.
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
2805 Okunma.
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
3167 Okunma.
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
2727 Okunma.
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
3751 Okunma.
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
2749 Okunma.
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
2624 Okunma.
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
1296 Okunma.
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
3120 Okunma.
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
3282 Okunma.
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
3263 Okunma.
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
3242 Okunma.
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
3679 Okunma.
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
3189 Okunma.
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
2662 Okunma.
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
3766 Okunma.
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
2747 Okunma.
02 Kasım 2012
Mobese
2951 Okunma.
>
Haber Yazılımı