301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
08 Şubat 2016 - Pazartesi 14:20 Bu yazı 2017 kez okundu
 
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
Bülent Alpagut
 
 

 

                                 

                                                                                                                                       
          
             Keşke gazeteci-yazar olsaydım. Araştırmacı olmak ayrı bir şey.Araştırmacıysan araştıracaksınHerkes öğrensin.Herkes bilsin.Herkes okusun.Öğrendiklerini birbirine anlatsın.Duymayan,anlamayan,bilmeyen kalmasın istediğim için araştırıyorum.Bu zamanımı almıyor değil. Ama bunu severek yaptığım için sıkılmıyorum,bunalmıyorum.. Bunun için yeterli bir zamana ihtiyaç var. Bir çok kaynaktan ha bire bir şeyler arayacaksın. Bu yazılı kaynak ta olabiliyor canlı kaynak ta.Ne zaman başım sıkışsa Tavşanlı’da ya konumla ilgili olanları arıyorum ya da iki ayaklı kütüphane olan hemşehrilerime başvuruyorum.Babamın da berberi olan,küçük yaştan itibaren hep insanlarla iç içe yaşamış,anlatılanları dinlemiş,öğrendiklerini hafızasında saklamış aziz dostum Ergun Ekiz gece-gündüz aradığım insandır.Ama Ergun da fanidir.O’nun kafasında olanları bir CD ‘ye  hapsetmek ne güzel olurdu..Ama kim hapsedecek?Hani Fransız generali idama götürürlerken ağlamış ta  refakatçı subay:” Generalim asker ağlamaz derdiniz ağlıyorsunuz” dediğinde yanıt vermiş ya:” Yüzbaşı ben ölüme gidiyorum,başım giyotinle koparilacak.Bedenimden ayrılacak. Ama benim kafamda Fransa için öyle güzel şeyler vardı ki. Ben kafamdaki  bu güzel duygu ve düşüncelerin de yok olacağını biliyorum. İşte onun için ağlıyorum” Tavşanlı’da birkaç Ergun kaldı.Yarın bir gün elimizdeki Ergunlar da kayıp gidecekBir zmanlar bir meslektşım,dostum,sıkışınca başvurduğum bir kaynağım vardı. Bu kaynak bugün artık yok. Eski  belediye başkanlarımızan rahmetli Fevzi Coşgun’dan söz ediyorum. Telefonlaşırdık. Birbirimizle iletişim içindeydik.Bazı günler eski Atatürk Lisesi Müdürlerinden kulakları çınlasın halen İzmir’de yaşıyor Arslan Ergüç Bey’i arardım.İsterim ki kaynak ciddi olsun. Örneğin sayın hemşehrimiz,melletvekilimiz Prof. Dr. Vural Kavuncu’yu arayanlardan biri de benim. Bazı yatırımlar,ihaleler,açılışlar,hizmetler için gerçek  kişi olarak kendisinden bilgi alırım. Yanlış bilgi vermek yerine doğrusunu yazmak isterim.
             Konum bu defa Nüfus. Ama sadece Tavşanlı’daki nüfus hareketleri.Bundan  486 yıl öncesine gittim. Yıl 1530.Tavşanlı bir yerleşim birimi.İster nahiye deyin ister köy.Birileri çıkıp saymış. Bakmış 55 hane var. Çarpın en azından 5 ile.Karşınıza  275 rakamı çıkar. İşte bu kadarcık bir nüfus.Birileri 1831 yılında yani bundan 184 yıl önce yine çıkıp Tavşanlı’yı saymışlar.Ama sadece erkek  tesbiti yapılmış.2689 erkek çıkmış. Hani bunun kadını?184 yıl önce Gümüş Nahiyesi diye bir nahiye var.Nüfusu 4045.Emet Eğrigöz ‘de nüfus 8683.Dağardı sayılmış.1916 kişi çıkmış.Simav da sayılmış.8732 kişiyi bulmuşlar.
              1831 yılında Kütahya Merkezi’nde de insanlar merak etmişler. Kaç kişiyiz bir bakalım”demişler.Kaba bir ifadeyle 100 .000  Müslüman var.5000 Rum Ortodoks,3000 Ermeni Gregoryan,1000 de Katolik.Ama işin en ilginç yanı. Osmanlı  Devleti ‘nin vatandaşları bu insanlar kardeş gibi bir arada yaşayabilmişler.
               1870 yılında yine saymışlar.Ben Tavşanlı’yı seçip aldım.Tavşanlı’da 6455 erkek ve 7095 kadın yaşıyor.Gayri Müslim olarak 105 erkek ve 116 kadın var.
                Türkiye’de nüfus artışları hakkında bilgilere Cumhuriyet’in ilanından sonra yapılan nüfus sayımlarıyla  ulaşabiliyoruz. İlk Genel Nüfus Sayımı 28 Ekim 1927’de yapılıyor. Ülke bazında 13 milyon 648 bin 270 kişi  milli sınırlarımız içinde yaşıyor.Daha sonra 1935-1940-1945-1950-1955-1960-1965-1970-1975-1980-1985-1990 yıllarında nüfus sayımları yapılmaya devam ediyor.30 Kasım 1997 tarihinde binalar,işyerleri,içinde insan yaşamayan taşınmazlar sayılmaya başlamış. sayılıyor..2006-2008 yılları arasında da yapılan çalışmalar bitince artık 22 Ekim 2000 son nüfus sayımımız olmuş.Bu yıldan sonra alışageldiğimiz nüfus sayımları yapılmamış. Yük Nüfus irdelerinin omuzlarında kalmış. TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu  artık topladığı verileri her yılbaşında açıklıyor. Ne kadar güzel değil mi? Yani bundan sonra artık bir nüfus sayımı yapılmayacak. Nüfus Müdürlükleri belirleyici rol oynayacak.
                1927 yılında Tavşanlı’da ilçe bazında 35.083 nüfus varken,2011 yılında 101.001 nüfusa ulaşılmış.TÜİK son açıklamasını birkaç gün önce daha doğrusu 28 Ocak 2016 tarihinde yaptı.Beni sadece Tavşanlı ilgilendirdi.Artık belediyemiz çevre yolundaki tabelalara rahatlıkla 69657  rakamını yazabilir. Ama yuvarlak olarak artık Tavşanlı’nın 19 mahalle itibariyle  merkez nüfusunu 70.000 olarak ifade edebiliriz.İşin ilginç yanı bir çok yerleşim birimi göç ver.Mevcut görüntüsüyle sosyal,ekonomik ve kültürel ve diğer alanlardaki  ağırlığıyla zaten Tavşanlı orta ölçekli bir ildir.Halen dört beldesi olan Tavşanlı’nın beldelerinden Tunçbilek’te 5828,Tepecik’te 2745,Balıköy’de 2190 ve Kuruçay’da 2052 nüfus yaşamaktadır. Tavşanlı’nın 87 köyünün nüfusu da son açıklamalara göre 19669’dur.Belde nüfuslarındaki toplam nüfus ise 12815’tir.İlçe nüfusu da 102.141 olmuştur.Tavşanlı şehir merkezinde nüfus 1441 kişi artmış görünüyorTavşanlı’da nüfus artışı  ise binde 2 olarak gerçekleşti. Bayburt bile Tavşanlı’dan küçük çıktı.78548 nüfusuyla ülkemizin en küçüğü.Tavşanlı yıllar yılı bazı isimleri kolay kolay unutamamıştır.Nüfus Memuru Ahmet Baki Tüzün bunlardandır.Kabri Cennet olsun. Bir zamanlar rahmetli eski valilerden kaymakamımız Erol Bey döneminde bzı öğretmen arkadaşlarla Nüfus Müdürlüğü’nde  insan boyu eski defterlerin güncelleştirildiği zamanlarda ücret karşılığı çalışmıştık.Medeniyetin şaheserleri bilgisayarlar ve diğerleri yokken   bu  bu defterleri kalemimizle birinden diğerine aktarmıştık.Bizim de bu işlerde karınca kararınca bir hizmetimiz vardır..Şimdi de ilçemizde değerli bir Nüfus Müdürü var.Sayın Ali Yurduseven’den söz ediyorum. Geldiği günden bugüne ilçenin yükünü çekenlerden. Derin tecrübesiyle sorunları çözen,dürüst,işini aksatmadan sürdüren,mükemmel bir birim müdürü.Kendisini seviyoruz. Nüfus Müdürlüğü çalışanlarını da  öyleİnşallah bu daire mensupları yeni Hükümet Sarayında daha iyi koşullarda hizmetini sürdürecektir. Aklıma gelmişken söyleyeyim. Tavşanlı ilçe bazında nüfusuyla TÜİK  verilerine göre Bayburt,(78.550),Ardahan(99.265),Tunceli(86.076)  illerinden daha çok nüfusa sahip bir ilçe.. 957 ilçe nüfusu arasında da ilk sıralarda yer alıyor.Kilis’e(130.655),Gümüşhane’ye(151.449) yaklaşıyoruz... 
..                                     HEMŞEHRİMİZ PROF DR CEMAL SARICAN ‘DAN MESAJ VAR
           Tavşanlı’nın gurur duyması gereken bir evladı var. Son olarak Ege Üniversitesi’nde öğretim görevlisiydiÜç dil bilen,özellikle et konusunda tartışmasız ülkemizin en dikkat çeken isimlerinden biri olan Sarıcan  ile İzmir’de  kısa sürede de olsa sohbet imkanı bulabildim, 3 kez basılan ET Adlı kitabı yok satıyorI Keşke bu kitabı  sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik Bey’e birileri ulaştırabilse.Bu kitapta yok yok.Etinden yararlandığımız hayvanlar,Sığır etlerinde kalite belirlemede bazı göstergeler,.Kanatlı etleri,Kanatlı gövdelerinin porsiyonlanması,Balık, Et pazarlama,Karkasın parçalanması,Karkas parçalama tekniği,Etin Tüketiciye ulaştırılmasında izlenen yol,Etin depolanması,Dondurarak depolama,Etin çözdürülmsi,Etin besleme değeri,,Etin işlenmesinde önemli kriterler,Et ve et ürünleri maliyet ve satış fiyatının hesaplanmasının işletme için önemi, Et entegre tesislerinde maliyet hesabı,Sığır eti ticaret sınıfları,Maliyet hesaplanmasında kalite sınıflarının önemi, Materyal hesabı,Ürün hesaplama yöntemi ve hesap kontrolleri, Et ürünleri hesabı, Reçete için hesaplama yöntemi ile kaliteyi belirleyen değerler nasıl hesaplanır,Hijyen ve sanitasyon ve temel kurallar,Mikrobiyolojik stabilite,İşlem kontrlü ve hesap sistemi,Haccp sistemi,Sarıcan ithal etin çare olmadığı görüşünde.Küçükbaşların tam zamanı olduğunu.kırmızı et açığını küçükbaşlarla kapatmanın mümkün olduğunu söylüyor.Dobra dobra konuşuyor Bu nedenle hiçbir  kurum ve kuruluş kendisini bir panele,açık oturuma,konferansa davet etmiyor..Et ithalatının  halkımızın geleceğini kesinlikle karşılayamayacağı görüşünde..

                                            BİR HAYALİM GERÇEK OLDU

          Hep leblebiden bir şekilde yararlanmayı düşünmüşümdür.Leblebili kuru pasta üretiminin gerçekleştirilmesi sevindiricidir.Emre Kul  yeğenim bu işi hayata geçirmiş.Özel üretilen leblebili kuru pasta şimdiden 10 çeşite ulaşmış bile.İbrahim Toplu da imalatçı olarak görünüyor.Kuru pasta için leblebileri un haline dönüştürdüklerini ifade eden hemşehrimiz kuru pastaya yeni bir katkı maddesi ürettikleri için mutlu olduğunu belirtmiş.Artık Tavşanlı leblebili kuru pastalarıyla da tanınmış olacak. Aferin Emre, seni kutluyorum. Hepinizi  öpüyorum.Biz öğrenciyken kırık leblebi satın alır,okula giderdik. Toz leblebiyi ise  birbirimizin yüzüne üflerdik. Leblebiye değer katanlara selam olsun.Leblebiyi bisküvit imalatında da kullanmaya ne dersiniz? Tavşanlı leblebisini reklamdan kaçınmamalıdır. Her  fırsatı  değerlendirmelidir.Ben olsam organize sanayi bölgemizde leblebiye dayalı bir bisküvit üretim tesisini hemen hayata geçiririm..
                                                                                                               

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , NÜFUS, VE, TAVŞANLI’DA, NÜFUS, HAREKETLERİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
29 Okunma.
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
163 Okunma.
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
139 Okunma.
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
613 Okunma.
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
293 Okunma.
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
314 Okunma.
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
216 Okunma.
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
350 Okunma.
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
399 Okunma.
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
149 Okunma.
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
527 Okunma.
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
904 Okunma.
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
770 Okunma.
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
896 Okunma.
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
1105 Okunma.
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
632 Okunma.
25 Ocak 2019
Muhtarlık
1142 Okunma.
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
815 Okunma.
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
586 Okunma.
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
1650 Okunma.
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
2317 Okunma.
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
946 Okunma.
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
1299 Okunma.
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
1133 Okunma.
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
1185 Okunma.
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
2048 Okunma.
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
1733 Okunma.
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
796 Okunma.
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
994 Okunma.
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
1107 Okunma.
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
1520 Okunma.
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
1656 Okunma.
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
993 Okunma.
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
763 Okunma.
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
974 Okunma.
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
1240 Okunma.
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
1669 Okunma.
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1128 Okunma.
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
963 Okunma.
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
1120 Okunma.
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
857 Okunma.
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1033 Okunma.
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
844 Okunma.
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
859 Okunma.
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
995 Okunma.
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
854 Okunma.
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
723 Okunma.
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
890 Okunma.
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
820 Okunma.
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1318 Okunma.
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
1440 Okunma.
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1065 Okunma.
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
1108 Okunma.
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
953 Okunma.
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
1058 Okunma.
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
873 Okunma.
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
1105 Okunma.
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
1350 Okunma.
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
1327 Okunma.
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
1800 Okunma.
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
1221 Okunma.
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
1242 Okunma.
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
1236 Okunma.
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
954 Okunma.
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
1529 Okunma.
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2075 Okunma.
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
1847 Okunma.
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
1448 Okunma.
08 Temmuz 2017
VEFA
1223 Okunma.
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
1024 Okunma.
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
1406 Okunma.
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
3384 Okunma.
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
2731 Okunma.
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
2138 Okunma.
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
1507 Okunma.
26 Nisan 2017
B A S I N
1819 Okunma.
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
1817 Okunma.
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
1649 Okunma.
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
1803 Okunma.
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
1664 Okunma.
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
1635 Okunma.
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
1424 Okunma.
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
1553 Okunma.
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
2503 Okunma.
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
1410 Okunma.
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
1508 Okunma.
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
1863 Okunma.
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
1616 Okunma.
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
1949 Okunma.
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
2377 Okunma.
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
2311 Okunma.
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
1441 Okunma.
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
2220 Okunma.
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
1526 Okunma.
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
1422 Okunma.
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
1850 Okunma.
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
1576 Okunma.
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
1354 Okunma.
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
1580 Okunma.
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
1690 Okunma.
29 Ağustos 2016
S E B İ L
1507 Okunma.
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
2102 Okunma.
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
2103 Okunma.
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
1549 Okunma.
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
1482 Okunma.
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
1448 Okunma.
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
2538 Okunma.
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
1908 Okunma.
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
1911 Okunma.
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
1451 Okunma.
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
2018 Okunma.
07 Nisan 2016
T A R H A N A
1799 Okunma.
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
1949 Okunma.
25 Mart 2016
P T T
1729 Okunma.
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
1683 Okunma.
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
1766 Okunma.
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
1732 Okunma.
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
1756 Okunma.
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
3062 Okunma.
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
1713 Okunma.
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
1867 Okunma.
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
1858 Okunma.
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
2532 Okunma.
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
1581 Okunma.
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
1997 Okunma.
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
1499 Okunma.
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
2617 Okunma.
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
1638 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
1602 Okunma.
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
1457 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
1675 Okunma.
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
1999 Okunma.
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
1713 Okunma.
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
1883 Okunma.
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
2410 Okunma.
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
2511 Okunma.
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
2198 Okunma.
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
2001 Okunma.
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
2036 Okunma.
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
1969 Okunma.
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
1770 Okunma.
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
2992 Okunma.
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
2836 Okunma.
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
12642 Okunma.
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
2141 Okunma.
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
3134 Okunma.
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
3310 Okunma.
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
2785 Okunma.
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
2322 Okunma.
21 Aralık 2014
CIZLAVET
2366 Okunma.
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
2918 Okunma.
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
3251 Okunma.
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
1953 Okunma.
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
532 Okunma.
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
2667 Okunma.
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
2614 Okunma.
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
3274 Okunma.
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
2313 Okunma.
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
2438 Okunma.
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
2965 Okunma.
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
2077 Okunma.
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
2867 Okunma.
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
2266 Okunma.
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
2714 Okunma.
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
2635 Okunma.
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
2682 Okunma.
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
3076 Okunma.
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
2591 Okunma.
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
2795 Okunma.
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
2787 Okunma.
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
3718 Okunma.
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
2623 Okunma.
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
4411 Okunma.
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
2505 Okunma.
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
4018 Okunma.
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
2894 Okunma.
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
3157 Okunma.
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
4115 Okunma.
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
2829 Okunma.
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
2319 Okunma.
23 Aralık 2013
SİTEM
2442 Okunma.
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
2545 Okunma.
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
4224 Okunma.
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
2948 Okunma.
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
2825 Okunma.
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
3038 Okunma.
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
4064 Okunma.
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
2744 Okunma.
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
2079 Okunma.
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
2363 Okunma.
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
2496 Okunma.
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
2571 Okunma.
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
2503 Okunma.
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
2763 Okunma.
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
2674 Okunma.
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
2236 Okunma.
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
2482 Okunma.
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
2282 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2577 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2340 Okunma.
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
2446 Okunma.
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
2700 Okunma.
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
3050 Okunma.
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
2622 Okunma.
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
3565 Okunma.
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
2593 Okunma.
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
2498 Okunma.
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
1286 Okunma.
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
3025 Okunma.
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
3161 Okunma.
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
3152 Okunma.
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
3101 Okunma.
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
3517 Okunma.
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
3069 Okunma.
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
2505 Okunma.
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
3657 Okunma.
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
2641 Okunma.
02 Kasım 2012
Mobese
2848 Okunma.
Haber Yazılımı