301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 16:14
 
DIŞ TİCARETTE KORUMACILIK: EKONOMİK SAVAŞLAR
Cemal Kale
 
 
DIŞ TİCARETTE KORUMACILIK: EKONOMİK SAVAŞLAR
“Çok değerli ve sevgili dostlar, başlık yanıltmasın sakın sizleri kimsenin kimseyi koruduğu falan yok, herkes kendini koruma peşinde hatta ve hatta korumacılık politikasının asıl amacı ülkeler arası ekonomik savaş başlatmak diye ekleme yapmamız mümkün, bu bağlamda elbette ki korumacılığın da dış ticarette olanını makbul buluyorlar, peki ya iç piyasaya ne olacak? Ülkeler korumacılığa bu denli odaklanmışken iç piyasadaki rekabetçilik faktörünü yeterince göz önünde bulunduramıyorlar. 
‘Dış Ticarette Korumacılık’ başlığı altında tahmin ediyorum herkesin çizebileceği tek bir perspektif var o da ithalat. Ama bizler sadece ithalat hakkında değil ihracat hakkında da perspektifler çizeceğiz bugün, çünkü iyi ve güçlü bir Türkiye için hem iç piyasamızı hem de dış piyasamızı her zaman ve her koşulda düşünmek zorundayız. Emeklerimiz bu yönde…
Korumacılığın doğma sebeplerinden birisi ülkelerin dış ticaret açıkları. Hal böyle olunca eleştirelim mi anlayışla mı karşılayalım arada kalıyoruz doğrusu. Üstüne üstlük politikanın adı ‘Korumacılık’ olunca 2 kere düşünüyoruz yazmak istediklerimizi, ama kanıksanamaz bir gerçek bazı noktaları eleştirmemiz mümkün olsa da diğer yandan anlayışla karşılamamız gereken kısımların da var olduğunu belirtmek isterim.
Bütün ülkeler dış ticaret açıklarını kontrol altında tutmak veya azaltmak amacıyla var gücüyle savaşıyorlar. Bazı ülkeler doğru politikalar ile bu durumun üstesinden gelebiliyor olmasına rağmen bazı ülkeler de var ki yanlış politikalar ile tepe taklak olup hedeflenenin aksini yaşayabiliyor. Bu duruma istinaden, ithalata konulan ek vergiler ve gümrükte karşı karşıya kalınan engeller ile dış ticaret açığını daraltmaya çalışan ülkeler umarım yanlış politikada olduklarının bir an önce farkına varır. Aksi takdirde 1-2 milyar dolarlık ihracat artışı yaşaması halinde milyarlarca dolarlık cari açık kaçınılmaz olur. ‘Peki ya hayatımıza etkisi ne olacak?’ diye soracaksınız elbette, doğal olarak. Enflasyon ve beraberinde getirdiği yaşam pahalılığı diye cevap vereceğim bende sizlere. Bu kadar mı? Keşke bu kadar olsa… Üretimdeki maliyetin artması sebebiyeti ile firmaların sıkıntıya girmesi halinde işten çıkarılan insanlar bu yanlış politikanın kurbanı oluyor.
Bu yazdıklarıma özet olarak şunu anlamalıyız: Korumacılık adı altında ithalatı pahalı hale getirmek ile dış ticaret açığını daraltmak yanlış bir politika olur çünkü ithalat da ihracatın destekleyicisi ne de olsa. Hammadde ithalatını düşünün, makina ithalatını düşünün… Bunlar üretimdeki maliyeti doğrudan etkileyen faktörler ve beraberindeki ihracatı bu yüzden öncelikle düşünülmesi gereken iç piyasadaki yerli üretimi desteklemek ve daha fazla rakabetçi hale getirerek katma değerli ihracatı arttırmak olmalıdır. Sağlıcakla kalın…”
 
Etiketler: DIŞ, TİCARETTE, KORUMACILIK:, EKONOMİK, SAVAŞLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı