301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Ekim 2021 - Pazar 14:50
 
Cumhuriyet Meydanı büyüye büyüye
Bülent Alpagut
 
 


     

    MODERN  TAVŞANLI’YA MODERN BİR CUMHURİYET
                            MEYDANI  YAKIŞIR 

                      Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde bulunan tasnif kodu ( Meclis-i Vükela) dosya  numarası  215,gömlek numarası 22  olan belgede 1919 yılında TAVŞANLI  ve EMET’in  kaza(ilçe) yapılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı var. 
                      Yine, bir başka belgeye göre  de”ANKARA Hükümeti’nin,,25 MART 1921’de TAVŞANLI’yı , ilçe yaptığını öğreniyoruz. Bu belge esas alınırsa; Bu tarihten , 3 ay 20 gün sonra , Tavşanlı 15 Temmuz 1921 tarihinde işgal edilmiş oluyor demektir.   Ama  diğer  belgeye göre yani; Başbakanlık Osmanlı Arşivi’ndeki kayıtlara göre Tavşanlı Emet ile birlikte 1919 yılında ilçe olmuştur.Bu  yıl dikkate alınırsa  ortada henüz bir işgal yoktur. Belki de Atatürk Samsun’a bile çıkmamıştır. Peki hangi kayıtlara inanacağız?Hangi tarihi esas alacağız? Bir belgeye göre henüz ilçede bir kaymakam yoktur. Bir belgeye göre de ilçede bir kaymakam vardır. Tavşanlı’nın ilk Kaymakamı Kamil Bey işgalden önceki Tavşanlı’nın mı,yoksa işgal sırasındaki Tavşanlı’nın mı kaymakamıdır?   Tavşanlı ilçe olalı beri  Cumhuriyet Meydanı  büyüye büyüye bugünkü durumuna gelmiştir. Bu meydan  ilçe olalı beri  yüzlerce etkinliğe sahne olmuştur. Ben bile bu meydanda nice siyasilerin nutuk attıklarına tanığım. Merhum  Adnan Menderes,merhum Osman Bölükbaşı, merhum  Süleyman Demirel, merhum Mesut  Yılmaz, Prof. Dr.Tansu Çiller,üst rütbeli komutanlar,kaymakam ve valiler,milletvekilleri  bir vesileyle halka hitabetmişlerdir. Ben bile yıllarca bu meydanda milli bayramları yönettim. Bunlara  en büyük tanık,bugünün Belediye Müzesi( Belediye Başkanı merhum  Fevzi Coşgun tarafından açılmıştı,geçmişin Rüştiye binası ve Adliyesi ) en büyük tanıktır. Ama  dili yoktur ki söylesin!...
                       Ben Tavşanlı Cumhuriyet Meydanı’nı ilk kez  Simav Adlyesi’nde Hakim olarak görev yapan,mesleğinden kendi isteğiyle ayrıldıktan sonra Tavşanlı’da Orman İşletmesi Avukatı olarak göreve başlayan(1946) merhum babam Hüsamettin Alpagut  sayesinde  gördüm. Babam Tavşanlı’ya gelmeseydi nereden görecektim?Tavşanlı    Cumhuriyet Meydanı’nda ilk çelenklerin ,yeni açılan Atatürk Büstü’ne,  29 Ekim 1932 tarihinde  konulduğunu gösteren  bir fotoğrafı  Tavşanlı Belediyesi Fotoğraf Müzesi  yetkilisi sevgili Metin Ertekin göndermiş.  Bana çok yardımcı oldu. Allah razı olsun.  Fotoğrafta  merhum kaymakam Osman Nuri Bey ve  merhum milletvekilimiz Halil Benli apaçık  görünüyorlar.(Merhum Halil Benli bilindiği gibi ilk milletvekilimiz. 1934 yılındaki genel seçimlerde yine milletvekili olmuş, bazı evraklarda  oluşan noksanlıklar dikkate alınarak TBMM’ne girememiş, tekrar Tavşanlı’ya  dönmek zorunda kalmış, Bir anlamda mağdur olmuş.Tekrar, Belediye başkanlığı   görevine  kaldığı yerden devam etmiş.1937 yılı sonuna kadar  görevini sürdürmüş. Doğrulatamadığım bilgilere göre o tarihte Kütahya Valisi merhum Nusret Doğruer ‘in,  bu Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan çelenk koyma töreni  ve Atatürk Büstü açılışı nedeniyle merhum Tavşanlı  Kaymakamı Osman Nuri Bey’e bir kutlama telgrafı  gönderdiği biliniyor. Teyide muhtaç bir bilgi. . Ama böyle bir telgraf maalesef bugün  arşivlerde yok. 9 Eylül 1931 tarihinde göreve başlayan ve ne zaman ilçeden ayrıldığı bilinmeyen,  Tavşanlı ‘nın  merhum 4.kaymakamı  Osman Nuri Bey  ve  merhum Milletvekiimiz  Halil Benli de ilk belediye başkanı olarak Tavşanlı Tarihin’de Atatürk Büstü’ne ilk çelenk koyanlar olarak geçmiş oluyorlar.
                       
                       14 Mayıs 1950 tarihinde çok partili dönemin ilk genel seçimlerinde   bu meydan tarihi bir görüntü vermiş,meydan yüzlerce Demokrat Parti sempatizanı  partili tarafından hınca hınç doldurulmuştu.Ben o gün Tavşanlı’daydım. 13 yaşındaydım. Meydana ulaşan yollardan ; Bugün adı” Tahsin Buruk Caddesi”eski adı “PTT Caddesi” olan güzergahta iğne atsan yere düşmez misali insan  kalabalığı vardı.Cumhuriyet  Meydanı’na  elinde  Türk Bayrağı ile ilk giren  de   zamanın ,en büyük Demokratlarından  olarak  bilinen Kemal  Çakar’ın  kasap babasıydı.   
                       Tavşanlı’nın ilk belediye başkanı,merhum Hacı Ahmet Hamdi Efendi(1885-1886),sonraki belediye başkanları; Süleyman Ağa(1888-1889),Hacı Ahmet Efendi(1890),Hacı kara Alizade Süleyman Ağa( 1892), Hacı Ahmet Efendi(1893),Yüzbaşızade  Hasan Efendi(1895),Yüzbaşızade Hafız Hasan   Efendi(1896),Hafız Hasan Efendi( 1897-1898),Reis Vekili Mehmet Ağa(1899),Bekirzade Hasan Efendi(1900),Bekirzade Hafız Hasan Efendi(1901),Hasan Efendi(1902-1903),Hacı Halil Efendi(1904-1905-1906-1907), Mehmet Serdaroğlu(1912-1914),Hacıkadirzade Mustafa Efendi( 1920-1921),Mehmet Boyacıoğlu(1923),Ahmet Arıkan(1925),Ahmet İğillioğlu(1926-1930) dönemlerinde  Cumhuriyet Alanı’nın adı  da yoktu, meydanda Atatürk Büstü de.. Ancak Belediye  Başkanı merhum Mehmet Boyacıoğlu(1923) yılında Belediye başkanıydı. Tavşanlı ilçe olalı 2 yıl olmuştu. Meydanın adının  kesinlikle “ Cumhuriyet Meydanı” olarak  lanse edilmesini istemiştir, 
                        Ben sünnet olduğumda,Cumhuriyet Meydanı çevresi eski,ahşap  binalarla çevriliydi.Bugün bu eski,ahşap evler artık kalmadı. Bir kısmı zamanın belediye başkanları tarafından ekonomik sıkıntılar çekildiği sıralarda istimlak edilmiştir. Bugünkü ahşap eski Belediye hizmet  binası(eski Rüştiye,Adliye ve halen Belediye Müzesi ne ev sahipliği yapıyor) tarihi olduğu için yıkılmaktan kurtulmuştur. Şehrin en ortalık yerindedir. Birkaç kez restore edilmiştir. Ama kocaman bir çıra  gibidir. Allah korusun demekten başka bir dileğim olamaz. 
                        Zaman içinde Cumhuriyet Meydanı,   Belediye Başkanları; Mehmet  Boyacıoğlu,Ahmet Arıkan,Ahmet İğillioğlu,Halil Benli, Ethem Serdaroğlu, Tahsin Buruk, Mustafa Baysal,Mehmet Çakmak, Cemil Köylü, Hüseyin Kulluk, İbrahim çırak, Saip Nalbantoğlu(aynı zamanda kaymakamdı),İhsan Atakan( Aynı zamanda kaymakamdı), Sadık Penbe, Ömer Mutafoğlu, Enver Girgin, Abdullah İrfan Bali,İhsan Şirin, Cemal Ünsal( Aynı zamanda belediye evlendirme memuruydu),Mustafa Gürsoy Subaşı,Fevzi Coşgun, Mehmet Ali Cengizgil, Hüsnü Ordu, Mehmet Zeki Akcan, Ali İhsan Çakır,halen görev başındadır;Mustafa Güler  dönemlerinde iyileştirme çalışmaları yapılmıştır.   Tavşanlı   Cumhuriyet Meydanı’nda  en  büyük çalışma eski milletvekilimiz,Belediye başkanımızdı Hüsnü Ordu zamanında yapılmıştır.  Meydan döşenen  pişmiş,dayanıklı kırmızı tuğlalarla kaplanmıştır. Yine Anavatan İktidarı  döneminde Tavşanlı cumhuriyet Meydanı  zamanın iktidarı Anavatan Partisi’nin simgesi, “ Petek”  yer karolarıyla kaplanmıştır. Sonra  iktidar değişmiş,bu petek karolar sökülmüş,Asri Mezarlık önünde  toplanmış,bir kısmı da mezarlık içinde değerlendirilmiştir.Geri kalanı da kapanın elinde kalmıştır. Tavşanlı Cumhuriyet Meydanı ilk Atatürk Anıtı’na 1980Askeri Darbesini takibeden yıllar içinde  kavuşmuştur. 19 Mayıs 1982 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda , fiberglastan At üzerinde Atatürk Heykeli ‘nin açılışı yapıldı. Ben bu açılışta görevliydim. Kütahya Hava Er Eğitim Tugay K.lığından gelen yüksek rütbeli subayların ,zamanın Kütahya Valisi Saner Arman’ın da katıldığı  tören muhteşem olmuştu. O zaman heykel yıktırılan Hükümet Konağı’na 8-10 m uzaklıkta,Cumhuriyet Meydanı’nın tam ortasındaydı. Bu anıtın, gerek at üzerindeki  Atatürk’ün  gerekse atın içi boştu. Ne zaman merhum  belediye başkanı Enver Girgin devreye girdi,heykel bir anlamda sağlam bir konuma getirildi. Ama bu kez heykelin yeri eski belediye hizmet binası önüydü.Merhum belediye başkanını  heykeli sağlamlaştırmaya iten  neden de  bir gün makam odasında sohbetteyiz. Bir itfaiye arazözü gelmiş,Atatürk Anıtı7na hortumla tazyikli su püskürtüyordu. Heykel sallanmaya başlamıştı. Merhum Girgin,yerinden fırlamış,anıtı hortumla yıkayan itfaiye erini uyarmıştı. Allah’tan anıt sallanmış ama yıkılmamıştı. Çünkü içi boştu.  İşte bu olay sonrasında Ata binmiş Atatürk Anıtı ‘nın boş kısımları sıvı çimentoyla dolduruldu da bugün anıt hiçbir olumsuzluktan etkilenmiyor. 
                  .Atatürk Anıtı ilk kez yerine yerleştirildiğinde  Atatürk’ü taşıyan yağız atın başı belediyeye,arkası Hükümet Konağı’na bakıyordu .Atatürk Anıtı,daha sonra eski belediye binasının önüne alındı.Bu kez Anıttaki atın başı   Akdeniz’e,dolayısıyla Hükümet Konağı’na bakacak şekilde düzeltildi.Çünkü bu da  sorun olmuştu. Sorun bugün de vardır. Anıttaki atın kuyruğu yine Belediye Hizmet binasına bakmaktadır.  Bunda ne var ki diyenler olabilir. Bunu eleştirenlere sormak gerek.    Cumhuriyet Meydanı Hüsnü Ordu döneminde büyük bir havuzla taçlandırıldı. Hatta kışın sert ikliminde zarar görmemesi için  bu havuzun üzerine kış girerken  kalın bir naylon branda çekilirdi.ama  bu havuz bugün yok.Eğer ata binmiş Atatürk Anıtı bu görkemli  havuzun tam ortasında olsaydı belki  bu fıskiyeli  havuz bugün de var olacaktı.
           
                       Geçtiğimiz aylarda 30 yıllık Hükümet Konağı  yorgun bina kapsamında yıktırıldı. Eski Tavşanlı Halkevi’nin ayakta kalan son bölümü de yıktırılınca Cumhuriyet Meydanı’nın sınırları İstiklal İlköğretim Okulu’nun çevre duvarına kadar genişledi. Bugün Tavşanlı Cumhuriyet Alanı’nın yeniden dizayn edileceği  söylentileri  var.  Benim sevgili başkanımızın  bir öğretmeni olarak diyeceklerim var. Sevgili Mustafa Güler çevre planlamacısı,akıllı,geleceği gören ,ufku geniş bir evladımız. Eski Belediye binasından İstiklal İlköğretim Okulu çevre duvarına kadar genişleyen Cumhuriyet Alanı7nı yeniden dizayn etmek istiyorsa,bence acele etmesin.  Önce Anıtı bir kenara çekelim. Sonra Cumhuriyet Alanı’nın altını oyalım. Yüzlerce aracın gireceği bir yer altı  garajı yapalım. Yerin altına gerekirse pasajlar bile yapılır. Yeni bir Tavşanlı doğar. Sonra yüzeye çıkıp,geleceğin modern Cumhuriyet Alanı’nı inşa edelim  Türkiye’de herkes “ Tavşanlı’da bir Cumhuriyet Meydanı var” desin. Tavşanlı Belediyesi isterse gemileri karadan yürütebilir. Denizi Tavşanlı’ya getirebilir. Bunların hayal olduğunu sanmayın. .Bunu da halen görevde olan sayın Belediye Başkanı Mustafa Güler’den başkası gerçekleştiremez.  Ben başkana,belediye meclisinin sayın üyelerine,belediye encümenine ve çalışanlarına güveniyorum.  Tavşanlı Belediyesi’nin şekeri,yağı,unu var. Helva mı yapamayacak?  . 
                        Eğer bu gerçekleşirse Tavşanlı Cumhuriyet Meydanı Kütahya’nın en büyük meydanlarından birisi haline gelecektir.i Bu meydanda . 15 bini aşkın bir kalabalık toplanabilecektir Bu meydan Cumhuriyeti’mizin 100 yılına yetiştirilirse  tadından yanına varılmaz. Haydi rastgele!.
                    Sevgili Mustafa Güler ölümsüz olmak istiyorsa bunu yapmalıdır. Allah gecinden versin öldükten sonra da defteri hep açık kalacaktır. 
                                          

 
Etiketler: Cumhuriyet, Meydanı, , büyüye, büyüye,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
19 Kasım 2021
KAFA MEHMET
19 Kasım 2021
EĞİTİCİ KURSLAR
19 Kasım 2021
ESKİLERDE I0 KASIM
13 Kasım 2021
TAVŞANLI’DA DOST VE ARKADAŞ GRUPLARI
13 Kasım 2021
NESİL MARKET BİR ANLAMDA YETİM KALDI
08 Kasım 2021
CUMHURİYET BAYRAMI
30 Ekim 2021
Düşman işgali zabıtalarımız ve daha neler neler
23 Ekim 2021
GÜLE GÜLE ERDOĞAN BİLEN
23 Ekim 2021
90 YAŞINDA BİR ÇINAR
20 Ekim 2021
SAYIN VALİMİZ ALİ ÇELİK BEY’İ ALLAH NAZARDAN KORUSUN
20 Ekim 2021
KARAK HASAN VE OĞLU MEHMET ÇERÇİ
17 Ekim 2021
İyi ki yerel gazetelerimiz var
17 Ekim 2021
“BALIKÖY” ADI İLE BİR İLÇE
10 Ekim 2021
Tuba Duman kardeşim güzel bir haber yakalamış
03 Ekim 2021
TAVŞANLI GÜVECİ COĞRAFİ İŞARET ALMAYI HAKETMİŞTİR
03 Ekim 2021
12 EYLÜL 1980
25 Eylül 2021
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
25 Eylül 2021
VURAL KAVUNCU’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM
25 Eylül 2021
EKMEK VE TAVŞANLI’DA EKMEK
23 Eylül 2021
LEBLEBİ DENİLİNCE AKLA TAVŞANLI GELİR
18 Eylül 2021
Y E N İ A D L İ Y I L
18 Eylül 2021
ARTIK ECZACILAR DA “ ŞEHİT” OLARAK İLAN EDİLEBİLECEK
11 Eylül 2021
TAVŞANLI’NIN HANIMEFENDİLERİ
11 Eylül 2021
MEKANIN CENNET OLSUN KASIM HOCAM
11 Eylül 2021
AHMET KÖRHASAN
11 Eylül 2021
Kara panteri özledik
04 Eylül 2021
ATATÜRK 26 AĞUSTOS 1924’TE İŞ BANKASI’NI KURDU
13 Ağustos 2021
YILMAZLAR MADENCİLİK GURURUMUZ OLDU
07 Ağustos 2021
ÖĞRETMENEVİ
05 Ağustos 2021
KÜTAHYA’DA İL GENELİNDE BİR AVUÇ GAZETECİYİZ
31 Temmuz 2021
Bu hafta
24 Temmuz 2021
BAŞ TARIM YEM FABRİKASI
12 Temmuz 2021
TAVŞANLI EKSPRES 14 YAŞINA BASTI
10 Temmuz 2021
Bu hafta gazetemizdeki yazılar
03 Temmuz 2021
KÜTAHYA BAROSU GENEL KURULU ÖNCESİ
03 Temmuz 2021
TAVŞANLI’NIN 18.MÜFTÜSÜ SAYIN HÜSEYİN AKSOY’A YENİ GÖREVİ ATAŞEHİR’DE
29 Haziran 2021
Böyle güzel insanlar da var
27 Haziran 2021
TAVŞANLI EKSPRES 14 YAŞINA BASTI
27 Haziran 2021
TAVŞANLI İTFAİYESİ İÇİN GERÇEKTEN GÜZEL BİR YER BULUNMUŞ
27 Haziran 2021
ÇAĞIMIZIN SORUNLARINDAN BİRİ DE MÜLTECİ SORUNU
27 Haziran 2021
AĞLAYAN VE GÜLEN MEZARLAR
12 Haziran 2021
HERKES BİR ŞEY SÖYLÜYOR
06 Haziran 2021
NECATİ GÜLTEKİN’E TEŞEKKÜRLER
06 Haziran 2021
KÜTAHYALI AKILLI OLMALIDIR
29 Mayıs 2021
12 MAYIS DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ OLARAK KUTLANIR
29 Mayıs 2021
14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ
29 Mayıs 2021
TAVŞANLI’YA BİR KAPALI PAZAR YERİ YETMEZ
29 Mayıs 2021
DEMOKRAT PARTİ’ NİN İKTİDAR OLDUĞU TARİH
22 Mayıs 2021
T.H.K ‘NUN PLAKETLE ONURLANDIRDIĞI BAŞKAN HÜSNÜ ÇELİK
22 Mayıs 2021
TAVŞANLI ÖZEL İDARESİ’NDE YERİ DOLDURULAMAYACAK BİR MÜDÜR Ü YİTİRDİK
22 Mayıs 2021
DÜNYA VETERİNERLER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE
15 Mayıs 2021
AYNUR TEZCAN(KÖRHASAN) DA COVİD-19 KURBANI
09 Mayıs 2021
Nisan Ayından
26 Nisan 2021
BİR MÜHENDİSLİK HATASI
26 Nisan 2021
ALLAH RIZASI İÇİN AİLELER BİR SÜRELİĞİNE BİRBİRLERİNE GİDİP GELMEYİ BIRAKSINLAR
10 Nisan 2021
10 NİSAN POLİS GÜNÜ
10 Nisan 2021
8 NİSAN ROMANLAR GÜNÜ
10 Nisan 2021
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ SORUNU
04 Nisan 2021
İYİ Kİ DOĞMUŞSUN
04 Nisan 2021
TAVŞANLILI YER ALTI SU KAYNAKLARINI YETERİNCE KORUYABİLİYOR MU ?
27 Mart 2021
TAVŞANLI RESMİNİN MOZAİKLERİ
21 Mart 2021
TÜRK KIZILAY KÜTAHYA ŞUBESİ
21 Mart 2021
MART AYINDA TAVŞANLILI’YI YAKINDAN İLGİLENDİREN
14 Mart 2021
MART AYINDA TAVŞANLILI’YI YAKINDAN İLGİLENDİREN BAZI TARİHLER
14 Mart 2021
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN EFSANELERİ
14 Mart 2021
KÜTAHYA’NIN EN BÜYÜK İLÇESİ TAVŞANLI
07 Mart 2021
Musa Yılmaz
01 Mart 2021
MEHMET HARMANCIKLIOĞLU DA TEDİRGİN
01 Mart 2021
NECDET DEMİRAT’IN BİLDİKLERİ
01 Mart 2021
EMET İlçesi’nde
27 Şubat 2021
TAVŞANLILI KUTLAMAYI UNUTTUĞU BAZI ÖZEL GÜNLER
22 Şubat 2021
Sonrasında Bakan olmadı
21 Şubat 2021
NİCELERİ UNUTULDU
14 Şubat 2021
KÜTAHYA PROTOKOLÜ
13 Şubat 2021
KERAMİKA
07 Şubat 2021
KORANA VİRÜS SÜRECİNDE
28 Ocak 2021
YENİ YIL JESTİ
24 Ocak 2021
Basın ve gazeteciler konuları
17 Ocak 2021
Ocak ayı ikinci haftası gazete yazılarım
10 Ocak 2021
Bu haftaki yazılarım
19 Aralık 2020
HER KONUDAN BİR PARAGRAF
19 Aralık 2020
GÜVEÇ’İN PRENSLERİNDEN SAİM AKKOÇ
17 Aralık 2020
GÖBEL KAPLICALARI’NDA YENİDEN SONDAJ
10 Aralık 2020
YEM BİTKİLER İ ÜRETİMİNDE İYİ BİR İVME
07 Aralık 2020
HALKIMIZIN GÖZÜNDEN KAÇANLAR
07 Aralık 2020
POLİS DOSTU BİR KAYMAKAM BEKİR SITKI HANLIOĞLU
27 Kasım 2020
İTFAİYE ÖRGÜTÜ
23 Kasım 2020
KASIM AYININ ARAMIZDAN ALIP GÖTÜRDÜĞÜ
22 Kasım 2020
P T T 180 YAŞINDA
22 Kasım 2020
D İ L E R A İ L E S İ
14 Kasım 2020
HEY GİDİ KOCA MÜDÜR SENDE Mİ ?
08 Kasım 2020
Mehmet Madan
08 Kasım 2020
BİLAL KIYAK
30 Ekim 2020
HALİS KAHRAMAN
25 Ekim 2020
FAHRİ GÖNÜLLÜ HAYVANSEVER
23 Ekim 2020
KERAMİKA DÜNYA MARKALARI İLE AYNI LİSTEDE
13 Ekim 2020
AHMET YÜCESOY İLÇEMİZE HOŞ GELDİNİZ
19 Eylül 2020
ZENGİNLİKTE TIPKI İKTİDARLARDA OLDUĞU GİBİ
19 Eylül 2020
SABAHATTİN ALTINTAŞ
06 Eylül 2020
LİNYİTSPOR’A GEREKEN İLGİYİ GÖSTERMELİDİR
27 Ağustos 2020
TEBDİLİ KIYAFET
21 Ağustos 2020
HELAL OLSUN
12 Ağustos 2020
Bülent Alpagut Gündemi
24 Temmuz 2020
ARTIK BAZI ALIŞKANLIKLARIMIZA BİR SON VERSEK Mİ
24 Temmuz 2020
BİRAZ GÜLMEYE NE DERSİNİZ
13 Temmuz 2020
OSMANLI’NIN DOĞDUĞU TOPRAKLAR BİZE EMANET
09 Temmuz 2020
İŞİ GÜCÜ OLANLARA İKİNCİ BİR ÜCRETLİ MAAŞ
22 Haziran 2020
RECEP PEKER BULVARI VARDI
31 Mayıs 2020
GÜNLÜCE KÖYÜ’NDEN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ
16 Mayıs 2020
O R U Ç VE K O R O N A V İ R Ü S
09 Mayıs 2020
BU HAFTAKİ BAŞ YAZILARIM
02 Mayıs 2020
HAMİT BÜLBÜL’ÜN ANISINA
27 Nisan 2020
TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ
19 Nisan 2020
Eski Atatürk Lisesini Kimse Yıkamaz
14 Nisan 2020
KORONAVİRÜS EN ÇOK BENİ
03 Nisan 2020
TAVŞANLI’DAKİ SİYASİYUN
03 Nisan 2020
KORONAVİRÜS SELAMI
29 Mart 2020
D E F İ N E V E T A V ŞA N L I
28 Mart 2020
Yangın söndürme teşkilatı
28 Mart 2020
Yatırım yapan kazanacak
20 Mart 2020
MART KAPIDAN BAKTIRIR
06 Mart 2020
CÜCE ŞUBATTA NELER OLMUŞ
01 Mart 2020
Kuruyemişçileri kimler bitme noktasına getirdi ?
01 Mart 2020
Uzun metrajlı filmden hayatta olmayan Tavşanlılı
24 Şubat 2020
İlginç teklifler
17 Şubat 2020
BANDIRMALILAR EVLATLARINI
01 Şubat 2020
HEPSİ DE OCAK AYI İÇİNDE
31 Ocak 2020
TAVŞANLI İLÇE OLALI BERİ MAKAM ARAÇLARI
26 Ocak 2020
Y E N İ Y I L
10 Aralık 2019
KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN
07 Aralık 2019
BOR
27 Kasım 2019
KİMSENİN ALDIĞI MAAŞ VE ÜCRETLE İLGİLENMEMELİDİR
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
25 Ocak 2019
Muhtarlık
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
08 Temmuz 2017
VEFA
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
26 Nisan 2017
B A S I N
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
29 Ağustos 2016
S E B İ L
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
07 Nisan 2016
T A R H A N A
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
25 Mart 2016
P T T
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
08 Şubat 2016
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
21 Aralık 2014
CIZLAVET
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
23 Aralık 2013
SİTEM
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
02 Kasım 2012
Mobese
Haber Yazılımı