Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 16:35 Bu yazı 1138 kez okundu
 
Çocuk istismarı, çocuk kaçırma, kısas ve idam!
Abdussamet Öztan
 
 

            Çocuk istismarı, çocuk kaçırma, kısas ve idam! Özellikle küçücük yavrularımızın, canlarımızın yürek dağlayan haberlerinin, ciğerlerimizi kor ettiği son günlerde, adını sıkça duyduğumuz terimler oldu bunlar! Kimlerden bahsettiğimi iyi biliyorsunuz; Cennet kuşu Leyla ve şimdiye kadarki duyduğumuz tüm çocuk istismar haberleri.. Bu hafta, bu konu üzerine biraz eğilelim istedim! Başlıktaki mevzuların hepsini, tek tek konuşalım bu hafta inşâallah!

            İstismar ne demek? Kelime manası olarak kendi menfaatine alet etmek, daha ağır bir ifade ile ‘sömürmek! Öyleyse çocuk istismarcıları ne mi yapıyorlar? Öyle bir şey ki, minicik çocukları kendi pis emellerine; kimileri kendi cinsel duygularının tatminine, kimileri aileler arası husumetlerin faturasını kesmeye alet ediyor! Kaçırıyor, işkence ediyor, tecavüz ediyor,  dahası: Hayatına son veriyor! Belki daha başka amaçlarda olanları da vardır ama, şu sıralar beynimi zonklatan mesele maalesef bu!: ‘Çocukların cinsel olarak istismar edilmeleri!’

Geçtiğimiz yıllarda Irmak isminde minik bir yavrumuz vardı hatırlarsınız! Hatta onun zanlısını TV’lere kadar çıkarmışlardı! Adamı sorularla sıkıştırırlarken, en sonunda diyordu ki: “Parasızlıktan kadınlarla beraber olamıyorum!” Yani adam, kendini haklı göstermeye çalışarak “yıllardır dayanamadım ve bu çocuğu kaçırdım, ben bi şey yapmadım!” diyordu! Daha yapacaksın ki? Yazık be! Ne oldu bize böyle! Nasıl bir millettik, ne hale getirildik ve nasıl geldik bu hale?

Peki ne yapmak lazım şimdi? Kısas mı? Elbette ki bu, en hukukî ve en mantıklı olanı dostlar! İslâm/Kuran hukukuna göre KISAS, yani İDAM paklar bu gibi adamları! Ki Kur’ân’da Rabb’imiz ‘sizin için kısasta hayır vardır’ buyurmakta! O yavrucakların annesinin yüreğinin ateşini söndürmez belki ama, en azından serinletir belki bu! Elbette ki bu CEZA, caydırıcı olacağı için başkalarının da böylesine insanlık dışı bir fiili işlemesini önleyebilir, bir nebze! Minik Irmağın da, Eylül’ün de, Leyla’nın da ve ismini unuttuğumuz, kiminin haberini bile duymadığımız nicelerinin de bu hale gelmesine sebep olanlara da, zaten yapılacak olan tek şey, ancak bu şekilde yapılmış olur; Allah’ın izniyle!

            Peki başka ne yapmak lazım? Bu insanlar, tabi ki masum değil bunu yaparlarken! Ama, meselenin daha derinine inecek olursak, bunu önlemek için kısas yeterli midir? Yeterlidir ama, tek başına yeterli değildir bence! Önemi göz ardı edilemeyecek kadar çok önemli bir önlem var ki, o da: Elbette ki insanları bu hale getiren kendi nefisleri olduğu gibi, onları ve nefislerini “körükleyen yerler, yayınlar, ortamlar” da vardı mutlaka ve işin kötüsü halen de varlar bunlar!! Onları idam etmek gerek! Neden mi? Daha öncelerine gidelim. Özgecan’la alakalı meseleyi az çok biliyorsanız, onu o hale getirenlerin ifadelerinden de, TV’de takip ettikleri diziler, filmler vs.’den esinlendiklerini anlamanız çok kolay! Daha doğrusu, ismini vermeyeceğim o pislik dizilerin sıkı takipçileri olduklarını duymuşsunuzdur.

Daha başka? Çoğumuz maalesef hatırlarız ki; amaçlananın ne olduğunu anlamadan bir dönem saf saf izlediğimiz ve esnafa borcunu iffetiyle ödeyen kadın rolleri olan filmlerden tutun da, fuhşun-zinanın normalmiş gibi gösterilmeye devam ettiği şu anki dizilerden, 25’nci kare teknikleri ile bilinç altına işlenen mesajlara varıncaya kadar! Hatta, hiç öyle işin tekniğine falan gerek bile kalmadan, gençlerimizin özendirilmeye çalışıldığı ve popcorn gibi patır patır ortaya çıkan pop şarkıcıları ve bunların kliplerine varıncaya kadar! Kafede, restoranda, esnafların dükkanlarında ekrandalar; her yerde, ama her yerdeler! Mide bulandırıcı derecede! Sen izlemesen n’olucak, her yan ekran, her yan nâmahrem! Tabi, sürekli izleye.. izleye.. izleye… Bilinç altına işleye.. işleye.. işleye… Ondan sonra (özellikle gençlerimiz) kimileri ekrandakiler gibi olmaya çalışmaları.. Kimileri ekrandaki gibileriyle beraber olmaya, bulamazlarsa prototiplerini bulabilecekleri zina sahillerine kendilerini atmaya çalışmaları.. Dahası, bunların bi üst leveli olarak; pornografik içeriklerle kendilerine iyiden iyiye sefahetin kapılarını aralamaya başlamaları! Bu ekranlar var ya bu ekranlar! En sonunda da artık işi insanlık dışı bir boyuta sürükleyerek; ya arkadaşıyla, ya bulduğuyla, o da olmazsa afedersiniz küçücük çocuklarla, hayvanın bile yapmayacağı seviyesizlikte işler yapacak hale getiriyor insanlarımızı, gençliğimizi! Yani diyeceğim o ki; bu adamları ve potansiyellerini bu işlere iten sebepleri de idam etmemiz gerek!

Evet devletimiz kısas için idamı çıkarsın, bunu istiyoruz! Ki bunda bizler için hayat vardır! Âmennâ ve saddaknâ! Hatta TV programlarına, internet sitelerine girişlere, vs yerlere engeller, yasaklar da konulsun! Buna da eyvallah! Peki ya insanlar, kendilerine hiç mi yasak koymayacaklar? Ya da yasak koyucu yasalar devreye girene kadar, kendi yaptıklarını meşru imiş gibi devam ettirip, yasa çıktıktan sonra da yine işi kılıfına uydurup bir şekilde yine yapacaklarını yapmaya devam mı etsinler? Kaldı ki; internet sitelerine konulan yasaklara rağmen, farklı uygulamalar ve birkaç basit ayarla insanların ne tür içeriklere ulaşabildiğini az çok biliyorsunuzdur.

Bunların önüne geçmek için, gelin seferber olalım! İki şey yapacağız sizlerle!

 BİRİNCİSİ: Mesela kendimizden, sonra çocuklarımızdan başlayarak: Takip ettiğiniz, abone olduğunuz kanallara; oynanan oyunlara, hayranı olduğunuz dizi/filmler ve karakterlerine, onların kişisel sosyal medya hesaplarına varıncaya kadar! Bu yayınları takibi bırakıp engellemekten; gittiğiniz yerdeki yayını mümkünse değiştirtme ricasında bulunmaya kadar, bunlar zor değil! Ve inanın küçük de olsa bir adım atmış olacağız böylece hep beraber!

İKİNCİSİ: Birey bazında alabileceğimiz en büyük önlemlerden biri de budur ki: “Her insanın kalbine bir yasakçı koymak!” (Yine kendimizden başlayarak!) Bunun için de imanlarımızı gözden geçirip şarj edebilir, takviye edebiliriz! Bu bizim elimizde! Çünkü “iman kalbde, kafada daimî bir manevî yasakçı bıraktığından fena meyelanlar histen, nefisten çıktıkça "yasaktır" der, tardeder kaçırır. Evet insanın fiilleri kalbin, hissin temayülatından çıkar. O temayülat, ruhun ihtisasatından ve ihtiyacatından gelir. Ruh ise, iman nuru ile harekete gelir. Hayır ise yapar, şer ise kendini çekmeğe çalışır. Daha kör hisler, onu yanlış yola sevkedip mağlup etmez!” Ve imanımızı şarj etmek için de Kur’an’ımızı okumakla kalmayıp, onu anlamak için tefsirlerden muhakkak surette faydalanmamız gerekir! Mesela; Risale-i Nur tefsirleri, bu vatan ve millete emniyet ve asayişi temin eden ve kalplere birer yasakçı bırakan imanî bir eserdir. Okumanızı tavsiye ederiz!

 “Acaba katl, zina, sirkat, kumar, şarab gibi hayat-ı içtimaiyeyi zehirlendiren pek çok büyük günahları işleyenleri onlardan men'etmek için, yalnız hapis korkusu ve hükûmetin bir hafiyesinin görmesi tevehhümü kâfi gelir mi? O halde her hanede, belki herkesin yanında daima bir polis, bir hafiye bulunmak lâzım gelir ki, serkeş nefisler kendilerini o pisliklerden çeksinler. (İşte insanların, imanlarını gözden geçirip takviye etmeleri lazımdır ki böylece insanlar); iman canibinden, herkesin başında her vakit bir manevî yasakçıyı bulundurur. Cehennem hapsini ve gazab-ı İlahîyi hatırına getirmekle fenalıktan kolayca kurtarır.” diye ifade eder Bediüzzaman.

Evet, neredeyse 10 dakikadır bu yazıyı okuyorsunuz; ee o kadar konuştuk, yazdık, çizdik. Peki yeter mi? YETMEZ! Sadece konuşmak yetmez; icraata, harekete geçmek gerek! Her şeyi devletimizden beklemek yerine, bir yandan da devletimizin işini kolaylaştırmak gerek! Örneğin; kendilerimiz kendilerimizden başlayarak ve çocuklarımızla devam eden önemli bir eğitim sürecine, iman okuluna, hidayet mektebine, aile içi eğitime kendilerimizi dahil ederek! Bu konuda destek almak, fikir ve önerilerinizi paylaşmak için Google’da Risale Ofis diye aratarak bize yazabilirsiniz! Allah’a emanet olun!

 
Etiketler: Çocuk, istismarı,, çocuk, kaçırma,, kısas, ve, idam!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
22 Haziran 2020
Ailem çok üstüme geliyor! (#evdekal -5-)
64 Okunma.
06 Haziran 2020
YKSye hazırlananların hali ne olacak? (#evdekal -4-)
60 Okunma.
06 Haziran 2020
Dünyanın sonu mu geliyor? (#evdekal -3-)
191 Okunma.
23 Nisan 2020
Covit - 19 Kıyamet Alameti mi? (#evdekal -2-)
243 Okunma.
19 Nisan 2020
Hangi Haberlere inanalım (#evdekal -1-)
95 Okunma.
28 Mart 2020
Tavşanlı'da Korona virüs var mı?
2790 Okunma.
26 Ocak 2020
Depremler neye işaret
250 Okunma.
21 Ocak 2020
Böyle dua etmeyi dene
124 Okunma.
16 Aralık 2019
Hastaya Şifa Derde Deva Burada
282 Okunma.
14 Ekim 2019
Barış Pınarı için
654 Okunma.
03 Ekim 2019
Depremler neye işaret
377 Okunma.
03 Ekim 2019
Herşey tersine döndü
276 Okunma.
19 Ağustos 2019
Kendine format at!
586 Okunma.
04 Ağustos 2019
Kafanı kullan !
370 Okunma.
16 Haziran 2019
YKS Sonrası
468 Okunma.
16 Haziran 2019
Yarın çok geç olabilir
292 Okunma.
14 Nisan 2019
Mal mısın oğlum
1825 Okunma.
07 Nisan 2019
Evlilik Kader midir?
899 Okunma.
17 Mart 2019
Yeni Zelanda olay perde arkası
871 Okunma.
15 Mart 2019
Asıl seçim başlıyor
506 Okunma.
19 Şubat 2019
Neden Sadece Ortadoğu'da?
1120 Okunma.
12 Şubat 2019
Altın mı Bakır mı ?
790 Okunma.
21 Ocak 2019
Evlenmek isteyen gençlere taktikler
1132 Okunma.
08 Ocak 2019
Allah beni önemsemiyor !
824 Okunma.
11 Aralık 2018
Yine kış geldi çattı!
1306 Okunma.
04 Kasım 2018
Allah işi karışmasa inşallah
1777 Okunma.
14 Ekim 2018
Ötüyor mu bu telefonlar
1322 Okunma.
11 Ağustos 2018
Allah diyen karpuz
3028 Okunma.
30 Temmuz 2018
Risk altındasınız farkında mısınız ?
1042 Okunma.
30 Temmuz 2018
BÖYLE YORUM MU OLUR ?
881 Okunma.
18 Temmuz 2018
Temmuz 15 Destanı
915 Okunma.
02 Temmuz 2018
Dünya'nın en çok kar getiren işi
1227 Okunma.
25 Haziran 2018
Akıllı ol bu fırsatı kaçırma
945 Okunma.
03 Haziran 2018
Teravih Sünnet mi Değil mi_?
1060 Okunma.
13 Mayıs 2018
BU KEZ ORUÇ SENİ TUTSUN
1415 Okunma.
07 Mayıs 2018
Ben ona günahımı vermem
1035 Okunma.
23 Nisan 2018
Dinci=OUT, Dindar=IN
1050 Okunma.
13 Nisan 2018
NEDEN ENGELLİYİM SUÇUM NE?
1138 Okunma.
12 Nisan 2018
Dine ne gerek var
946 Okunma.
04 Nisan 2018
Bu adamın suçu ne?
941 Okunma.
31 Mart 2018
Bu adamın suçu ne?
963 Okunma.
13 Mart 2018
HESABI KİM ÖDEYECEK
1158 Okunma.
28 Şubat 2018
VERMEYİNCE MABUD
1147 Okunma.
19 Şubat 2018
İMAMIN YAPTIĞI ŞOK HAREKET
1190 Okunma.
05 Şubat 2018
Allah ile kul arasına girilmez !
1280 Okunma.
28 Ocak 2018
Şeytan nasıl HACKLENİR ?
1174 Okunma.
28 Ocak 2018
CEPHEYİ TERK ETMEYİN
1022 Okunma.
07 Ocak 2018
Allah'ın Namazıma ihtiyacı mı var?
1349 Okunma.
26 Aralık 2017
YILBAŞI DEMİŞKEN
1253 Okunma.
03 Aralık 2017
YİNE KIŞ GELDİ
1555 Okunma.
12 Kasım 2017
Neden hep ben hastayım ?
1416 Okunma.
06 Kasım 2017
Seviyor mu Sevmiyor mu ?
1265 Okunma.
29 Ekim 2017
Güneş'in Faturasını Ödediniz mi?
1145 Okunma.
04 Ekim 2017
Doğru yolu buldum ya çıkarsam
1280 Okunma.
26 Eylül 2017
Haydi Bakalım Vira Bismillah
1206 Okunma.
19 Eylül 2017
Nasıl Olsa Allah Affeder (mi)
1360 Okunma.
26 Ağustos 2017
Kurbana ne gerek var
1425 Okunma.
19 Ağustos 2017
Tesettüre ne gerek var
1213 Okunma.
19 Ağustos 2017
Tesettür zor geliyorsa
1162 Okunma.
09 Ağustos 2017
Allah'ı ispatla diyene kılı. çekti!
1190 Okunma.
01 Ağustos 2017
Evladım cehennem dibine gitsin !
1493 Okunma.
25 Temmuz 2017
Yalan Söyleyenin Feci Akıbeti
1289 Okunma.
15 Temmuz 2017
Temmuz 15 Destanı
1229 Okunma.
08 Temmuz 2017
İbadetlerimde devamlılık olmuyor
1299 Okunma.
18 Haziran 2017
Perdeyi arala şavk gelsin
1354 Okunma.
11 Haziran 2017
Kadir Gecesi Ne zaman ?
1380 Okunma.
28 Mayıs 2017
BUNU YAPARSAN ORUCUN BOZULMAZ
1228 Okunma.
23 Mayıs 2017
Abdussamet Öztan kimdir
2155 Okunma.
19 Mayıs 2017
DÜNYA BU !
1309 Okunma.
14 Mayıs 2017
Kopya çekme teknikleri
1266 Okunma.
06 Mayıs 2017
NAMAZDAN ZEVK ALAMIYORUM İSTEKSİZİM BIRAKSAM MI ?
1509 Okunma.
23 Nisan 2017
Kadınları Dövün Namaza Yaklaşmayın
1209 Okunma.
27 Mart 2017
Bediüzzaman'ın gerçek yüzü
1561 Okunma.
19 Mart 2017
Başkasının günahına ağlayan Adam !
1462 Okunma.
14 Mart 2017
Günay benim, suç kimin?
1389 Okunma.
07 Mart 2017
Ben özgürüm bana kimse karışamaz (!)
1555 Okunma.
27 Şubat 2017
Kaderimde varsa, benim suçum ne
1449 Okunma.
25 Şubat 2017
İsyankarım, günahkarım.. Perişanım!
1321 Okunma.
16 Şubat 2017
Fazla kurcalama, kafayı yersin (!)
1358 Okunma.
06 Şubat 2017
En güzel 14 Şubat Hesiyesi
1474 Okunma.
29 Ocak 2017
Kur'an Neden Arapça ?
1661 Okunma.
15 Ocak 2017
Daha erken mi yoksa ?
1610 Okunma.
12 Ocak 2017
Pil zayıfsa böyle şarz edin
1830 Okunma.
03 Ocak 2017
Elhamdülillah Müslümanız
1400 Okunma.
25 Aralık 2016
KAFİRE EBEDİ CEHENNEM, BU NASIL ADALET ?
1472 Okunma.
25 Aralık 2016
KAFİRE EBEDİ CEHENNEM, BU NASIL ADALET ?
1533 Okunma.
13 Aralık 2016
Peygambere ne gerek var....
1376 Okunma.
29 Kasım 2016
Hiç ölmeyecek gibi
1578 Okunma.
06 Kasım 2016
Elalem Ne Derse Desin
1802 Okunma.
06 Kasım 2016
Lezzet Sırları
1272 Okunma.
12 Ekim 2016
NE KADAR KÖFTE O KADAR EKMEK
1788 Okunma.
26 Eylül 2016
Ateist VS MÜSLÜMAN
1636 Okunma.
26 Eylül 2016
Bu sefer olacak
2012 Okunma.
29 Ağustos 2016
Dizi ve TV izlerken dikkat
1574 Okunma.
29 Ağustos 2016
Dünyanın en kârlı işi
1347 Okunma.
29 Ağustos 2016
Gelsin Yüzüne de söylerim
1621 Okunma.
13 Ağustos 2016
Ben Bilmem Şeyhim Bilir
2330 Okunma.
27 Temmuz 2016
Kim Bu Nurcular
2146 Okunma.
20 Haziran 2016
Orucu Neler Bozmaz ?
1620 Okunma.
10 Haziran 2016
DUALARIM NEDEN KABUL OLMUYOR ?
1655 Okunma.
13 Mayıs 2016
FLÖRT HARAMSA NASIL EVLENECEĞİZ
1951 Okunma.
17 Mart 2016
Resmileşti Dikkat !
2114 Okunma.
09 Mart 2016
O KADAR ÇOK SEVİYORUM Kİ;
1804 Okunma.
23 Şubat 2016
BU KADAR NANKÖRLÜK OLMAZ
1756 Okunma.
15 Şubat 2016
YGS Öncesi Okunmuş Yazı
1789 Okunma.
Haber Yazılımı