301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 16:35
 
Çocuk istismarı, çocuk kaçırma, kısas ve idam!
Abdussamet Öztan
 
 

            Çocuk istismarı, çocuk kaçırma, kısas ve idam! Özellikle küçücük yavrularımızın, canlarımızın yürek dağlayan haberlerinin, ciğerlerimizi kor ettiği son günlerde, adını sıkça duyduğumuz terimler oldu bunlar! Kimlerden bahsettiğimi iyi biliyorsunuz; Cennet kuşu Leyla ve şimdiye kadarki duyduğumuz tüm çocuk istismar haberleri.. Bu hafta, bu konu üzerine biraz eğilelim istedim! Başlıktaki mevzuların hepsini, tek tek konuşalım bu hafta inşâallah!

            İstismar ne demek? Kelime manası olarak kendi menfaatine alet etmek, daha ağır bir ifade ile ‘sömürmek! Öyleyse çocuk istismarcıları ne mi yapıyorlar? Öyle bir şey ki, minicik çocukları kendi pis emellerine; kimileri kendi cinsel duygularının tatminine, kimileri aileler arası husumetlerin faturasını kesmeye alet ediyor! Kaçırıyor, işkence ediyor, tecavüz ediyor,  dahası: Hayatına son veriyor! Belki daha başka amaçlarda olanları da vardır ama, şu sıralar beynimi zonklatan mesele maalesef bu!: ‘Çocukların cinsel olarak istismar edilmeleri!’

Geçtiğimiz yıllarda Irmak isminde minik bir yavrumuz vardı hatırlarsınız! Hatta onun zanlısını TV’lere kadar çıkarmışlardı! Adamı sorularla sıkıştırırlarken, en sonunda diyordu ki: “Parasızlıktan kadınlarla beraber olamıyorum!” Yani adam, kendini haklı göstermeye çalışarak “yıllardır dayanamadım ve bu çocuğu kaçırdım, ben bi şey yapmadım!” diyordu! Daha yapacaksın ki? Yazık be! Ne oldu bize böyle! Nasıl bir millettik, ne hale getirildik ve nasıl geldik bu hale?

Peki ne yapmak lazım şimdi? Kısas mı? Elbette ki bu, en hukukî ve en mantıklı olanı dostlar! İslâm/Kuran hukukuna göre KISAS, yani İDAM paklar bu gibi adamları! Ki Kur’ân’da Rabb’imiz ‘sizin için kısasta hayır vardır’ buyurmakta! O yavrucakların annesinin yüreğinin ateşini söndürmez belki ama, en azından serinletir belki bu! Elbette ki bu CEZA, caydırıcı olacağı için başkalarının da böylesine insanlık dışı bir fiili işlemesini önleyebilir, bir nebze! Minik Irmağın da, Eylül’ün de, Leyla’nın da ve ismini unuttuğumuz, kiminin haberini bile duymadığımız nicelerinin de bu hale gelmesine sebep olanlara da, zaten yapılacak olan tek şey, ancak bu şekilde yapılmış olur; Allah’ın izniyle!

            Peki başka ne yapmak lazım? Bu insanlar, tabi ki masum değil bunu yaparlarken! Ama, meselenin daha derinine inecek olursak, bunu önlemek için kısas yeterli midir? Yeterlidir ama, tek başına yeterli değildir bence! Önemi göz ardı edilemeyecek kadar çok önemli bir önlem var ki, o da: Elbette ki insanları bu hale getiren kendi nefisleri olduğu gibi, onları ve nefislerini “körükleyen yerler, yayınlar, ortamlar” da vardı mutlaka ve işin kötüsü halen de varlar bunlar!! Onları idam etmek gerek! Neden mi? Daha öncelerine gidelim. Özgecan’la alakalı meseleyi az çok biliyorsanız, onu o hale getirenlerin ifadelerinden de, TV’de takip ettikleri diziler, filmler vs.’den esinlendiklerini anlamanız çok kolay! Daha doğrusu, ismini vermeyeceğim o pislik dizilerin sıkı takipçileri olduklarını duymuşsunuzdur.

Daha başka? Çoğumuz maalesef hatırlarız ki; amaçlananın ne olduğunu anlamadan bir dönem saf saf izlediğimiz ve esnafa borcunu iffetiyle ödeyen kadın rolleri olan filmlerden tutun da, fuhşun-zinanın normalmiş gibi gösterilmeye devam ettiği şu anki dizilerden, 25’nci kare teknikleri ile bilinç altına işlenen mesajlara varıncaya kadar! Hatta, hiç öyle işin tekniğine falan gerek bile kalmadan, gençlerimizin özendirilmeye çalışıldığı ve popcorn gibi patır patır ortaya çıkan pop şarkıcıları ve bunların kliplerine varıncaya kadar! Kafede, restoranda, esnafların dükkanlarında ekrandalar; her yerde, ama her yerdeler! Mide bulandırıcı derecede! Sen izlemesen n’olucak, her yan ekran, her yan nâmahrem! Tabi, sürekli izleye.. izleye.. izleye… Bilinç altına işleye.. işleye.. işleye… Ondan sonra (özellikle gençlerimiz) kimileri ekrandakiler gibi olmaya çalışmaları.. Kimileri ekrandaki gibileriyle beraber olmaya, bulamazlarsa prototiplerini bulabilecekleri zina sahillerine kendilerini atmaya çalışmaları.. Dahası, bunların bi üst leveli olarak; pornografik içeriklerle kendilerine iyiden iyiye sefahetin kapılarını aralamaya başlamaları! Bu ekranlar var ya bu ekranlar! En sonunda da artık işi insanlık dışı bir boyuta sürükleyerek; ya arkadaşıyla, ya bulduğuyla, o da olmazsa afedersiniz küçücük çocuklarla, hayvanın bile yapmayacağı seviyesizlikte işler yapacak hale getiriyor insanlarımızı, gençliğimizi! Yani diyeceğim o ki; bu adamları ve potansiyellerini bu işlere iten sebepleri de idam etmemiz gerek!

Evet devletimiz kısas için idamı çıkarsın, bunu istiyoruz! Ki bunda bizler için hayat vardır! Âmennâ ve saddaknâ! Hatta TV programlarına, internet sitelerine girişlere, vs yerlere engeller, yasaklar da konulsun! Buna da eyvallah! Peki ya insanlar, kendilerine hiç mi yasak koymayacaklar? Ya da yasak koyucu yasalar devreye girene kadar, kendi yaptıklarını meşru imiş gibi devam ettirip, yasa çıktıktan sonra da yine işi kılıfına uydurup bir şekilde yine yapacaklarını yapmaya devam mı etsinler? Kaldı ki; internet sitelerine konulan yasaklara rağmen, farklı uygulamalar ve birkaç basit ayarla insanların ne tür içeriklere ulaşabildiğini az çok biliyorsunuzdur.

Bunların önüne geçmek için, gelin seferber olalım! İki şey yapacağız sizlerle!

 BİRİNCİSİ: Mesela kendimizden, sonra çocuklarımızdan başlayarak: Takip ettiğiniz, abone olduğunuz kanallara; oynanan oyunlara, hayranı olduğunuz dizi/filmler ve karakterlerine, onların kişisel sosyal medya hesaplarına varıncaya kadar! Bu yayınları takibi bırakıp engellemekten; gittiğiniz yerdeki yayını mümkünse değiştirtme ricasında bulunmaya kadar, bunlar zor değil! Ve inanın küçük de olsa bir adım atmış olacağız böylece hep beraber!

İKİNCİSİ: Birey bazında alabileceğimiz en büyük önlemlerden biri de budur ki: “Her insanın kalbine bir yasakçı koymak!” (Yine kendimizden başlayarak!) Bunun için de imanlarımızı gözden geçirip şarj edebilir, takviye edebiliriz! Bu bizim elimizde! Çünkü “iman kalbde, kafada daimî bir manevî yasakçı bıraktığından fena meyelanlar histen, nefisten çıktıkça "yasaktır" der, tardeder kaçırır. Evet insanın fiilleri kalbin, hissin temayülatından çıkar. O temayülat, ruhun ihtisasatından ve ihtiyacatından gelir. Ruh ise, iman nuru ile harekete gelir. Hayır ise yapar, şer ise kendini çekmeğe çalışır. Daha kör hisler, onu yanlış yola sevkedip mağlup etmez!” Ve imanımızı şarj etmek için de Kur’an’ımızı okumakla kalmayıp, onu anlamak için tefsirlerden muhakkak surette faydalanmamız gerekir! Mesela; Risale-i Nur tefsirleri, bu vatan ve millete emniyet ve asayişi temin eden ve kalplere birer yasakçı bırakan imanî bir eserdir. Okumanızı tavsiye ederiz!

 “Acaba katl, zina, sirkat, kumar, şarab gibi hayat-ı içtimaiyeyi zehirlendiren pek çok büyük günahları işleyenleri onlardan men'etmek için, yalnız hapis korkusu ve hükûmetin bir hafiyesinin görmesi tevehhümü kâfi gelir mi? O halde her hanede, belki herkesin yanında daima bir polis, bir hafiye bulunmak lâzım gelir ki, serkeş nefisler kendilerini o pisliklerden çeksinler. (İşte insanların, imanlarını gözden geçirip takviye etmeleri lazımdır ki böylece insanlar); iman canibinden, herkesin başında her vakit bir manevî yasakçıyı bulundurur. Cehennem hapsini ve gazab-ı İlahîyi hatırına getirmekle fenalıktan kolayca kurtarır.” diye ifade eder Bediüzzaman.

Evet, neredeyse 10 dakikadır bu yazıyı okuyorsunuz; ee o kadar konuştuk, yazdık, çizdik. Peki yeter mi? YETMEZ! Sadece konuşmak yetmez; icraata, harekete geçmek gerek! Her şeyi devletimizden beklemek yerine, bir yandan da devletimizin işini kolaylaştırmak gerek! Örneğin; kendilerimiz kendilerimizden başlayarak ve çocuklarımızla devam eden önemli bir eğitim sürecine, iman okuluna, hidayet mektebine, aile içi eğitime kendilerimizi dahil ederek! Bu konuda destek almak, fikir ve önerilerinizi paylaşmak için Google’da Risale Ofis diye aratarak bize yazabilirsiniz! Allah’a emanet olun!

 
Etiketler: Çocuk, istismarı,, çocuk, kaçırma,, kısas, ve, idam!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
27 Şubat 2021
Bana mı sordu yaratırken?
18 Şubat 2021
Ben bu hatayı nasıl yaptım? (#sıradışı)
11 Ocak 2021
Özgüven eksikliğim var, ne yapabilirim?
29 Aralık 2020
Aile içi huzursuzluk -6-
16 Aralık 2020
Yağmur duası mı hava tahmini mi?
03 Aralık 2020
Aile içi huzursuzluk -5-
15 Kasım 2020
Aile içi huzursuzluk -4-
08 Kasım 2020
Aile içi huzursuzluk -3-
13 Ekim 2020
Aile içi huzursuzluk -1-
31 Ağustos 2020
Evlatlarımızı zehirliyorlar
09 Temmuz 2020
Sosyal medyaya kısıtlama
22 Haziran 2020
Ailem çok üstüme geliyor! (#evdekal -5-)
06 Haziran 2020
YKSye hazırlananların hali ne olacak? (#evdekal -4-)
06 Haziran 2020
Dünyanın sonu mu geliyor? (#evdekal -3-)
23 Nisan 2020
Covit - 19 Kıyamet Alameti mi? (#evdekal -2-)
19 Nisan 2020
Hangi Haberlere inanalım (#evdekal -1-)
28 Mart 2020
Tavşanlı'da Korona virüs var mı?
26 Ocak 2020
Depremler neye işaret
21 Ocak 2020
Böyle dua etmeyi dene
16 Aralık 2019
Hastaya Şifa Derde Deva Burada
14 Ekim 2019
Barış Pınarı için
03 Ekim 2019
Depremler neye işaret
03 Ekim 2019
Herşey tersine döndü
19 Ağustos 2019
Kendine format at!
04 Ağustos 2019
Kafanı kullan !
16 Haziran 2019
YKS Sonrası
16 Haziran 2019
Yarın çok geç olabilir
14 Nisan 2019
Mal mısın oğlum
07 Nisan 2019
Evlilik Kader midir?
17 Mart 2019
Yeni Zelanda olay perde arkası
15 Mart 2019
Asıl seçim başlıyor
19 Şubat 2019
Neden Sadece Ortadoğu'da?
12 Şubat 2019
Altın mı Bakır mı ?
21 Ocak 2019
Evlenmek isteyen gençlere taktikler
08 Ocak 2019
Allah beni önemsemiyor !
11 Aralık 2018
Yine kış geldi çattı!
04 Kasım 2018
Allah işi karışmasa inşallah
14 Ekim 2018
Ötüyor mu bu telefonlar
11 Ağustos 2018
Allah diyen karpuz
30 Temmuz 2018
Risk altındasınız farkında mısınız ?
30 Temmuz 2018
BÖYLE YORUM MU OLUR ?
18 Temmuz 2018
Temmuz 15 Destanı
02 Temmuz 2018
Dünya'nın en çok kar getiren işi
25 Haziran 2018
Akıllı ol bu fırsatı kaçırma
03 Haziran 2018
Teravih Sünnet mi Değil mi_?
13 Mayıs 2018
BU KEZ ORUÇ SENİ TUTSUN
07 Mayıs 2018
Ben ona günahımı vermem
23 Nisan 2018
Dinci=OUT, Dindar=IN
13 Nisan 2018
NEDEN ENGELLİYİM SUÇUM NE?
12 Nisan 2018
Dine ne gerek var
04 Nisan 2018
Bu adamın suçu ne?
31 Mart 2018
Bu adamın suçu ne?
13 Mart 2018
HESABI KİM ÖDEYECEK
28 Şubat 2018
VERMEYİNCE MABUD
19 Şubat 2018
İMAMIN YAPTIĞI ŞOK HAREKET
05 Şubat 2018
Allah ile kul arasına girilmez !
28 Ocak 2018
Şeytan nasıl HACKLENİR ?
28 Ocak 2018
CEPHEYİ TERK ETMEYİN
07 Ocak 2018
Allah'ın Namazıma ihtiyacı mı var?
26 Aralık 2017
YILBAŞI DEMİŞKEN
03 Aralık 2017
YİNE KIŞ GELDİ
12 Kasım 2017
Neden hep ben hastayım ?
06 Kasım 2017
Seviyor mu Sevmiyor mu ?
29 Ekim 2017
Güneş'in Faturasını Ödediniz mi?
04 Ekim 2017
Doğru yolu buldum ya çıkarsam
26 Eylül 2017
Haydi Bakalım Vira Bismillah
19 Eylül 2017
Nasıl Olsa Allah Affeder (mi)
26 Ağustos 2017
Kurbana ne gerek var
19 Ağustos 2017
Tesettüre ne gerek var
19 Ağustos 2017
Tesettür zor geliyorsa
09 Ağustos 2017
Allah'ı ispatla diyene kılı. çekti!
01 Ağustos 2017
Evladım cehennem dibine gitsin !
25 Temmuz 2017
Yalan Söyleyenin Feci Akıbeti
15 Temmuz 2017
Temmuz 15 Destanı
08 Temmuz 2017
İbadetlerimde devamlılık olmuyor
18 Haziran 2017
Perdeyi arala şavk gelsin
11 Haziran 2017
Kadir Gecesi Ne zaman ?
28 Mayıs 2017
BUNU YAPARSAN ORUCUN BOZULMAZ
23 Mayıs 2017
Abdussamet Öztan kimdir
19 Mayıs 2017
DÜNYA BU !
14 Mayıs 2017
Kopya çekme teknikleri
06 Mayıs 2017
NAMAZDAN ZEVK ALAMIYORUM İSTEKSİZİM BIRAKSAM MI ?
23 Nisan 2017
Kadınları Dövün Namaza Yaklaşmayın
27 Mart 2017
Bediüzzaman'ın gerçek yüzü
19 Mart 2017
Başkasının günahına ağlayan Adam !
14 Mart 2017
Günay benim, suç kimin?
07 Mart 2017
Ben özgürüm bana kimse karışamaz (!)
27 Şubat 2017
Kaderimde varsa, benim suçum ne
25 Şubat 2017
İsyankarım, günahkarım.. Perişanım!
16 Şubat 2017
Fazla kurcalama, kafayı yersin (!)
06 Şubat 2017
En güzel 14 Şubat Hesiyesi
29 Ocak 2017
Kur'an Neden Arapça ?
15 Ocak 2017
Daha erken mi yoksa ?
12 Ocak 2017
Pil zayıfsa böyle şarz edin
03 Ocak 2017
Elhamdülillah Müslümanız
25 Aralık 2016
KAFİRE EBEDİ CEHENNEM, BU NASIL ADALET ?
25 Aralık 2016
KAFİRE EBEDİ CEHENNEM, BU NASIL ADALET ?
13 Aralık 2016
Peygambere ne gerek var....
29 Kasım 2016
Hiç ölmeyecek gibi
06 Kasım 2016
Elalem Ne Derse Desin
06 Kasım 2016
Lezzet Sırları
12 Ekim 2016
NE KADAR KÖFTE O KADAR EKMEK
26 Eylül 2016
Ateist VS MÜSLÜMAN
26 Eylül 2016
Bu sefer olacak
29 Ağustos 2016
Dizi ve TV izlerken dikkat
29 Ağustos 2016
Dünyanın en kârlı işi
29 Ağustos 2016
Gelsin Yüzüne de söylerim
13 Ağustos 2016
Ben Bilmem Şeyhim Bilir
27 Temmuz 2016
Kim Bu Nurcular
20 Haziran 2016
Orucu Neler Bozmaz ?
10 Haziran 2016
DUALARIM NEDEN KABUL OLMUYOR ?
13 Mayıs 2016
FLÖRT HARAMSA NASIL EVLENECEĞİZ
17 Mart 2016
Resmileşti Dikkat !
09 Mart 2016
O KADAR ÇOK SEVİYORUM Kİ;
23 Şubat 2016
BU KADAR NANKÖRLÜK OLMAZ
15 Şubat 2016
YGS Öncesi Okunmuş Yazı
Haber Yazılımı