Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
14 Eylül 2018 - Cuma 13:27 Bu yazı 1558 kez okundu
 
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
Bülent Alpagut
 
 
 
 
   
 
 Tavşanlı’ya  geldiğimde 7 yaşındaydım.Her ne kadar  1996 yılından bu yana gidip geliyorsam da fiziken ayrı düşmeme rağmen gönül bağım devam etmektedir. Zaman zaman kafama estiğinde gidip bir süre evimde kalıyorum. Hasret gideriyorum.Benim şimdiki adresim Bornova,ikinci adresim ise Tavşanlı’dır.
    Ceviz,içiyle,yağıyle,yeşil kabuğuyla hatta yapraklarıyla bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor .Cevizden  doğal ilaçlar da üretiliyor.Hazım bozukluğundan müzmin öksürüğe,göğüs ve nefes borusu ağrılarından kolesterole  kadar bir çok  hastalık için  şifa kaynağı .Vitamin ve mineraller yönünden ziyadesiyle zengin.
     Görev yaptığım Kayseri’nin Erkilet Bucağı Emmiler Köyü’nde  babam kadar yakın Memiş Karaca’dan ceviz konusunda çok şeyler öğrenmiştim.Mekanı Cennet olsun.Emmiler Köyü ceviz yönünden şanslı ve namlı bir köydü. Tatilde eve dönerken bavulumun büyük bölümünde iç ceviz olurdu.Rahmetli,cevizi ezer,içine bir kaşık süzme balı koyar,Kayseri’den getirttiği portakaldan birisini soyar ve suyunu çıkarır ,dört yemek kaşığı sütü de  portakal suyuyla iyice karıştırır,balı içine koyar.İyice ezdiği ceviz içiyle  yeniden  karıştırır yanaklarına,ellerine,ayaklarına sürerdi.1o  dakika kadar bu eriyiği masajla ellerine,dizlerine,yüzüne emdirirdi.Sonra da ılık suyla ellerini,ayaklarını,yüzünü yıkardı Karşımda  genç bir delikanlının yüzü gibi sağlıklı bir yüz görünce dayanamaz.” Gurban olduğum ,gadasını aldığım Memiş Ağam Vallahi yeni doğmuş gibi oldun “ der kendisini tebessüm ettirirdim.Bana nasıl buldun yeğenim cilt merhemimi,ilacımı ?” derdi.Ciltte canlılık yaratmak isteyenlere ithaf olunur.
       Rahmetli sanayici,iş adamı,Tavşanlı’nın en hızlı yürüyeni İbrahim Gültekin de  cevizi sık  olarak telaffuz edenlerdendi.” Bademle birlikte tüketirsen ,dalak ağrın varsa geçer.Mide zafiyetin varsa birebirdir.Safran varsa   tedavi edersin.Felç olmak istemiyorsan bol bol ceviz içi ye” derdi.
       Rahmetli Moymullu Ali Gültekin bir ara cevize merak salmıştı. Hatta Tavşanlı-Harmancık Karayolu  üzerinde  Sorkun güzergahında ‘ Alibey Çiftliği! Olarak adlandırılan mesire yerinin isim babasıydı. O da ceviz konusunda değerli bilgilere sahipti.Bir miktar yer alarak onlarca ceviz fidanını buraya diktirmişti. Ama  Ali  Gültekin öldü cevizler de öldü.İshal olanların oraya buraya müracaat etmelerine gerek yok”derdi.Bir doktor dostum da doymamış yağ asitlerinden meydana gelen ceviz yağlarının,kolesterol birikimlerine engel olduğundan bahsetmişti.Bir süre önce yitirdiğimiz Prof. Dr. Cemal Sarıcan da ceviz konusunda çok  knuşurdu.Sık sık bir araya geldiğimizde  konu açıldığında .”Damar sertliği yaşamak istemiyorsan,kabızlık çekmek istemiyorsan ceviz içi ye” derdi.Derecik Köylü  Perişanların Koca İbrahim de  bir defasında Derecik Köyü  İlkokulu7nda müdür odasında sohbet ederken ceviz içine değinmiş.”Bağırsaklarında solucan,tenya olursa,karnın ağrırsa,mesanende taşın varsa, idrar yollrında sıkıntı yaşıyorsan düşünmeden birkaç cevizi kır,içini ye. Üzerine de bir bardak su iç” derdi.
       Rahmetli TEMA Tavşanlı Gönüllü Temsilcisi, eski belediye başkanlarımızdan,Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü de yapmıştı,eğitimci-yazar Fevzi Coşgun bir anısını anlatmıştı. O da bir yerlerden duymuş olmalı. Çanakkale Sav aşları  sırasında cephede şehit düşmüş bir çok askerin ceplerinden hep ceviz içi çıkmış. Demek ki yiyecek bir şey bulamadıklarında ceviz içi tüketiyorlarmış.Besleyici yönü de varmış.Doğal bir merhem gibiymiş ceviz içi. Deriyi sürekli nemli ve yumuşak tutuyormuş. Boğaz ağrısını gidermek için bir çok kişinin çocuklarına ceviz içi yedirdikleri de söylenir.Kim yeşil ceviz kabuğu çiğnenirse diş çürümelerinin önlendiğini bilir?Diş ağrılarının dindiğini  fark eder?Denemesi bedava. Bazı kişilerin yeşil kabuğu kaynattıkları,elde edilen suyu gargara için değerlendirdiği ,yine sıkılan yeşil kabuktan elde edilen  özsuyu ishali kesmede değerlendirdiği dillendirilir.Yüzünde,vücudunda sivilceler olanların da aynı özsuyu kullanabilecekleri tavsiye ediliyor.Kim ceviz kabuklarının yakıldığını,elde edilen küllerle dişlerin ovulduğunu bilir? Dişler bembeyaz oluyormuş.Son yıllarda  bir çok kahvaltı yapılan yerlerde ceviz içiyle peynir öneriliyormuş.
     Bir Anadolu kıraathanesinin duvarında bir dörtlük  görmüştüm:”Fidan büyür yeşilyaprak,dal olur/Hayat verir,oksijeni bol olur/Ceviz olur,sandık olur,sal olur/Güzel ceviz,yemişlerin hasıdır” yazılıydı.
     Rahmetli Fevzi Coşgun’un   gittikçe azalan ceviz ağaçları konusunda bir tesbiti de vardı.Türkiye’de cevizin kökünü kurutmak isteyen yabancı güçlerin gelin sandıkları konusunda halkımıza verdiği yanlış bilgiler varmış. Efendim ceviz ağacından yapılan sandıklara güve girmemizmiş. Bu da çeyizlerin uzun soluklu olmasını sağlarmış. :” Halt etmişler” demişti.Böylelikle binlerce ceviz ağacımızın kesilmesinde etkili olmuşlar. Gelin kızlara çeyiz sandığı operasyonunun faturası ise ülkemize ağır olmuş.
      Ama son yıllarda halkımızın cev iz fidanına,ceviz ağacına olan hassasiyeti beni ümitlendiriyor.İnşallah bir gün ülkemizde ceviz ormanları da olacaktır.Bu nimetten halkımız en iyi şekilde yararlanacaktır. Bu sayede ek bir gelir kapısı da açılmış olacaktır. Keşke her evlenen çifte bir ceviz fidanı versek. Her mezun olan öğrencimizin eline  bir ceviz fidanı tutuştursak. Her hata yapanı ceviz fidanı dikmekle cezalandırsak.Zaman içinde birinin ellerini göğe kaldırarak.” Yarabbi  İslam’ı    ağaç dikmeyi ibadet  sayanlarla  taçlandır” diye dua  ettiği söylenir. Güzel değil mi?
       Tavşanlılı anne ve babalar,Tavşanlılı büyükler yetişen yeni nesli cevize doğru yönlendirebilirlerse   bir gün Tavşanlı Kütahya’nın ceviz ormanları olarak ta anılabilecektir.
 
   KİMYASAL GÜBRELERDEN KURTULDUĞUMUZ GÜN
             AĞZIMIZIN TADI DA GERİ GELMİŞ OLACAK   
                           
 
          Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Emine Hanımefendi TBMM Bahçesi’nde  ‘ Sıfir Atık Projesi’ kapsamında  oluşturulan  Atık Geçici Depolama Alanı’nı incelemiş.” Artık kimyasal gübreleri kullanmayacağız. Hedefimiz bu” demişler.Allah o günleri bize göstersin. Çünkü bu milletin ağız tadı,damak tadı da  değişti. Nerede o mis gibi kokulu domateslerimiz,salatalıklarımız,sebze ve meyvelerimiz? Demekten kendimizi alamıyoruz,Emine Hanımı’n himayelerinde  gerçekleştirilen “ Sıfır Atık Projesi” sembolik bir alanda  uygulanıyor. Bu alanda  çeşitli bitkiler yetiştiriliyormuş.Bir sera kadar  alanmış.Ülke genelinde  hızla yayılan  Sıfır Atık Projesi’nin TBMM’ de hayata geçirilmesi önemlidir.Bu pilot uygulama yakın bir gelecekte yurt sathına yayılacaktır.Şimdi TBMM’ deki tüm milletvekillerinin  buna sahip  çıkmaları gerekiyor.Her milletvekili kendi ilinde  bu projeyi uygulattığı taktirde mesele kalmayacak.Emine Hanımefendi kompost gübreye değer veiyor. Çiçekler ve ağaçların bundan büyük yarar sağlayacaklarını düşünüyor.Kimyasal gübrenin bundan böyle kullanılmayacağını ümit ediyor.TBMM Başkanımız sayın Binali Yıldırım Beyefendi’nin,Çevre  ve şehircilik  Bakanımızın ve diğerlerinin  destek verdiği  proje  bizleri  sevindirdi.
         Bu arada  TBMM’de bir ayda 2.8 ton Atık toplanmasını da ilginç buluyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koordinasyonu  ile yürütülen projenin  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi başta olmak üzere  tüm kamu  kurum ve kuruluşlarında uygulanmakta olması da sevindirici bir husus. Mecliste  12 Haziran-16 Temmuz  tarihleri  arasında 19 ton kağıt,55O kg cam,942 kg plastik, 147 kg metal,2.8 ton organik atık türüne göre ayrıştırılarak toplanması  da bir çok il ve ilçeye örnek bir davranış olarak kabul edilebilir. 
         Söz konusu proje neden önemli? Emine Erdoğan Hanımefendi’nin de ifade ettikleri gibi organik atıklardan  elde edilecek kompost gübre  çiçekler ve ağaçlardan açısından da büyük önem arzediyor.İnşallah saygıdeğer Hanımefendinin ifade ettikleri gibi bundan böyle kimyasal gübre de kullanmama yolunda önemli adımlar atılacaktır.
        Büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığımız arttıkça doğal gübre de  önemli bir miktara ulaşacaktır.Yıllarca bu millet hayvan gübresini topraklar harmanlayarak kerpiç yaptı.Bir anlamda kullanılması gereken alan dışında kullandı.İşte o mis gibi kokan sebze ve meyvelere biran önce kavuşmayı hedefliyorsak doğal gübre miktarını arttırmak zorundayız.
        Sevindirici bir husus ta 2O19 yılı başından itibaren  naylon torbayı frenleyecek tedbirlerdir.Bu şekilde naylon torba artık gündemden düşebilecek ve  doğaya zarar vermeyen kağıt torbalar  kullanılacaktır. Yıllar öncesinde hemen hemen her evde gazete,dergi,mecmualar bir şekilde kese kağıdına dönüştürülürdü. Böylelikle her eve üç beş kuruş gelir girerdi. Bugün çöp konteynırları,variller,bidonlar,araziler naylon  pet şişeler,kavanozlar ve diğerleriyle dolu.Eğer eskilerde olduğu gibi  kullanmadığımız kağıtları  kese kağıdına dönüştürebilirsek  hem insanımız hem ülkemiz bundan  yararlanacaktır.Nasıl TBMM’de  organik atık toplanabiliyorsa bu  tüm ülke sathına yayılmalıdır. 
          ASIRLIK ÇINARLAR GİBİ ASIRLIK İNSANLARIMIZI DA
                                                                               YİTİRİYORUZ
 
         Geçtiğimiz günlerde  Tavşanlı Adliyesi’nin en eski çalışanlarından rahmetli Rıza Teke( Volkan) nin eşi Ümmü Gülsüm Yenge Yalova’da 99 yaşında hayata veda etti.Bir yıl daha yaşasaydı dalya diyecekti.Aklı başındaydı. Gençlere taş çıkartıyordu. Kendisi  ilçemizin Yağmurlu Köyü halkın’dandı. Babam rahmetli avukat Hüsamettin Alpagut  her hafta  sayın hakimlerimiz ve savcılarımızdan  birkaçıyla bizleri alır bu köye götürürdü. Rahmetli efsane muhtar Kerim Efendi bizi harmanyerinde ağırlardı.Davul-zurna eşliğinde oyunlar oynardık. Köylü ile kaynaşır mutlu anlar yaşardık.Ümmü Gülsüm Yenge de  o zamanlar ev sahipliği yapanlardandı.Oğlu emekli Astsubay İbrahim Volkan’a başsağlığı diledim. Ümmü Gülsüm Yenge Tavşanlı’nın çınarlarındandı. Mekanı Cennet olsun.Tavşanlı’da yaşı 9O’a gelmiş,1OO’e doğru giden birkaç hemşehrimiz kaldığını biliyorum. İşte Gümüş İbrahim, Halit Destanoğlu, Eyüp Çakmak, Cemal Kaya,Mehmet  Boyacı,Mehmet Özkök hemen aklıma geliverenler.Bayanlarımız da var. Allah herkese sağlıklı ömürler versin.
 
  TAVUK VE YUMURTA ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR
 
          İçinde yaşadığımız günler Tavuk ve Yumurta Üreticisinin yüzünün güldüğü günlerdir.Ama hiç kimse onların ağladığı,perişan olduğu günlerden söz etmiyor.Ben yakın şahitiyim. Tavşanlı’da 1O Milyonu mütecaviz bir kanatlı varlığının olduğu  günlerdeydi. Yem sıkıntısı yaşanıyordu. Bir zamanylar köydü. Bugün mahalledir. Dedeler’de bir tesis sahibinin  tavuklarını tesisten çıkarak araziye bıraktığı günlerdi. Hastalık kol geziyordu. Tavuklar beşer onar ölüyorlardı. Yine bir tavuk tesisi sahibinin :” Allah’ını  seven eline bıçağını alsın gelsin” diye bağırmasını unutmadım. Neden bağırıyordu? Birer birer ölmekte olan tavuklarını kurtarmanın tek yolu buydu da ondan.Yumurtlayan tavuğun kesime verilmesi bir üretici için en büyük üzüntüdür.Ürettiği yumurtasını pazarlayamamak ta öyle.İnsanımızın bir de bardağın öteki yüzünü görmesi gerekir.Madalyonun öteki yüzüne bakması gerekmez mi?
         Türkiye’nin yumurta ihracatı 2OO6-2O17 döneminde 2O kat artarak 19 milyon dolardan 38O milyon dolara  ulaştı. 2OI8 yılı Haziran sonu itibariyle  2O8 milyon dolarlık  yumurta ihraç etmişiz.Bu bilgileri İstanbul Su Ürünleri  ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin yaptığı açıklamalardan öğreniyoruz.Yumurta ihracatı son yıllarda artarak devam ediyor.Türkiye’nin Ocak-Haziran  arasında 2O17 yılının aynı aylar arasındaki  ihracatı da 13.3’lük bir artış gösteriyor.2OO5 yılı başından itibaren  sektörle  ilgili yoğun çalışmalar sonuç vermiş.Türkiye,yumurta ihracatını 12 yılda  2O Kat artırmayı başarmış  görünüyor.Halen Türkiye 2O17 verileri dikkate alınacak olursa  dünyada yumurta ihracatında ilk dört ülkeden biridir.
       Kurban Bayramının  son günlerinde Tavşanlılı Tavuk ve Yumurta Üreticisi Kemal Özkul v e eşini ağırladık. Samimi bir sohbet oldu. Kemal’in ilk kez  yüzünün güldüğünü gördüm. Kemal’in asık yüzünden bıkmıştım. Bu çocuk hiç mi gülmeyecek? der dururdum. Tavşanlı’daki değerli dostlarım Ahmet Baş v e Ahmet  Bayraktar da sıkıntı yaşamadılar mı? Diğerleri de öyle değil miydi?Tavşanlı’da Tavuk ve Yumurta Üreticilerinin sorunları olduğunu biliyorum. Bu sorunlara çözüm getirmek başta yerel yöneticiler olarak hepimize düşüyor.Tavşanlı’da istenilirse eski görkemli günlere dönüş olabilir.Ama dediğim gibi  yapılacak bir toplantıda Tavuk ve Yumurta üreticilerinin  sorunları mutlaka masaya yatırılmalıdır.                
                                                                                                                                                                  
                                                                                                                                 
                                                                                                                                          
                                                                                                              
 
 
Etiketler: , , , , , , CEVİZ, KONUSUNDA, , KONUŞAN, , BİRKAÇ, KİŞİ, , VARDI, , , , , , , , , ARTIK, ONLAR, DA, HAYATTA, DEĞİL, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
22 Haziran 2020
RECEP PEKER BULVARI VARDI
608 Okunma.
31 Mayıs 2020
GÜNLÜCE KÖYÜ’NDEN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ
862 Okunma.
16 Mayıs 2020
O R U Ç VE K O R O N A V İ R Ü S
137 Okunma.
09 Mayıs 2020
BU HAFTAKİ BAŞ YAZILARIM
241 Okunma.
02 Mayıs 2020
HAMİT BÜLBÜL’ÜN ANISINA
375 Okunma.
27 Nisan 2020
TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ
88 Okunma.
19 Nisan 2020
Eski Atatürk Lisesini Kimse Yıkamaz
136 Okunma.
14 Nisan 2020
KORONAVİRÜS EN ÇOK BENİ
132 Okunma.
03 Nisan 2020
TAVŞANLI’DAKİ SİYASİYUN
203 Okunma.
03 Nisan 2020
KORONAVİRÜS SELAMI
369 Okunma.
29 Mart 2020
D E F İ N E V E T A V ŞA N L I
185 Okunma.
28 Mart 2020
Yangın söndürme teşkilatı
128 Okunma.
28 Mart 2020
Yatırım yapan kazanacak
799 Okunma.
20 Mart 2020
MART KAPIDAN BAKTIRIR
281 Okunma.
06 Mart 2020
CÜCE ŞUBATTA NELER OLMUŞ
183 Okunma.
01 Mart 2020
Kuruyemişçileri kimler bitme noktasına getirdi ?
677 Okunma.
01 Mart 2020
Uzun metrajlı filmden hayatta olmayan Tavşanlılı
488 Okunma.
24 Şubat 2020
İlginç teklifler
265 Okunma.
17 Şubat 2020
BANDIRMALILAR EVLATLARINI
203 Okunma.
01 Şubat 2020
HEPSİ DE OCAK AYI İÇİNDE
890 Okunma.
31 Ocak 2020
TAVŞANLI İLÇE OLALI BERİ MAKAM ARAÇLARI
103 Okunma.
26 Ocak 2020
Y E N İ Y I L
168 Okunma.
10 Aralık 2019
KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN
458 Okunma.
07 Aralık 2019
BOR
223 Okunma.
27 Kasım 2019
KİMSENİN ALDIĞI MAAŞ VE ÜCRETLE İLGİLENMEMELİDİR
745 Okunma.
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
470 Okunma.
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
495 Okunma.
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
393 Okunma.
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
989 Okunma.
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
636 Okunma.
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
553 Okunma.
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
516 Okunma.
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
656 Okunma.
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
734 Okunma.
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
322 Okunma.
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
557 Okunma.
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
1134 Okunma.
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
996 Okunma.
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
1399 Okunma.
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
1397 Okunma.
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
952 Okunma.
25 Ocak 2019
Muhtarlık
1431 Okunma.
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
1094 Okunma.
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
943 Okunma.
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
2031 Okunma.
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
2549 Okunma.
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
1165 Okunma.
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
1596 Okunma.
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
1424 Okunma.
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
2406 Okunma.
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
2092 Okunma.
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
1102 Okunma.
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
1208 Okunma.
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
1475 Okunma.
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
1797 Okunma.
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
2066 Okunma.
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
1279 Okunma.
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1013 Okunma.
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
1207 Okunma.
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
1493 Okunma.
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
1995 Okunma.
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1337 Okunma.
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1224 Okunma.
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
1376 Okunma.
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
1168 Okunma.
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1307 Okunma.
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
1132 Okunma.
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
1123 Okunma.
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
1233 Okunma.
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
1039 Okunma.
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
984 Okunma.
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
1181 Okunma.
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
1134 Okunma.
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1589 Okunma.
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
1741 Okunma.
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1360 Okunma.
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
1335 Okunma.
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
1282 Okunma.
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
1314 Okunma.
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
1102 Okunma.
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
1423 Okunma.
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
1646 Okunma.
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
1610 Okunma.
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
2165 Okunma.
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
1501 Okunma.
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
1575 Okunma.
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
1470 Okunma.
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
1283 Okunma.
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
1854 Okunma.
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2559 Okunma.
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
2176 Okunma.
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2292 Okunma.
08 Temmuz 2017
VEFA
1441 Okunma.
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
1283 Okunma.
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
1700 Okunma.
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
3653 Okunma.
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
3040 Okunma.
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
2448 Okunma.
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
1729 Okunma.
26 Nisan 2017
B A S I N
2121 Okunma.
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
2340 Okunma.
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
1976 Okunma.
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
2010 Okunma.
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
1986 Okunma.
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
1911 Okunma.
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
1662 Okunma.
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
1865 Okunma.
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
2714 Okunma.
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
1658 Okunma.
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
1802 Okunma.
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
2103 Okunma.
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
1907 Okunma.
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
2216 Okunma.
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
2595 Okunma.
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
2607 Okunma.
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
1703 Okunma.
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
2476 Okunma.
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
1753 Okunma.
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
1754 Okunma.
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
2146 Okunma.
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
1787 Okunma.
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
1600 Okunma.
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
1853 Okunma.
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
1916 Okunma.
29 Ağustos 2016
S E B İ L
1828 Okunma.
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
2355 Okunma.
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
2387 Okunma.
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
1764 Okunma.
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
1800 Okunma.
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
1720 Okunma.
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
2756 Okunma.
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
2245 Okunma.
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
2241 Okunma.
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
1680 Okunma.
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
2301 Okunma.
07 Nisan 2016
T A R H A N A
2090 Okunma.
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
2308 Okunma.
25 Mart 2016
P T T
2028 Okunma.
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
1885 Okunma.
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
2002 Okunma.
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
1971 Okunma.
08 Şubat 2016
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
2292 Okunma.
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
2065 Okunma.
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
3657 Okunma.
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
1936 Okunma.
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
2138 Okunma.
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
2106 Okunma.
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
2808 Okunma.
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
1769 Okunma.
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
2321 Okunma.
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
1696 Okunma.
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
3521 Okunma.
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
1883 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
1875 Okunma.
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
1674 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
1932 Okunma.
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
2279 Okunma.
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
1959 Okunma.
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
2104 Okunma.
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
2620 Okunma.
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
2782 Okunma.
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
2432 Okunma.
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
2255 Okunma.
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
2239 Okunma.
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
2247 Okunma.
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
2019 Okunma.
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
3321 Okunma.
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
3121 Okunma.
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
21406 Okunma.
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
2403 Okunma.
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
3434 Okunma.
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
3708 Okunma.
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
3080 Okunma.
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
2598 Okunma.
21 Aralık 2014
CIZLAVET
2634 Okunma.
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
3524 Okunma.
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
3550 Okunma.
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
2189 Okunma.
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
547 Okunma.
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
2908 Okunma.
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
2811 Okunma.
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
3551 Okunma.
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
2556 Okunma.
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
2636 Okunma.
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
3170 Okunma.
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
2289 Okunma.
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
3137 Okunma.
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
2694 Okunma.
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
2984 Okunma.
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
2935 Okunma.
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
3001 Okunma.
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
3378 Okunma.
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
2820 Okunma.
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
3040 Okunma.
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
3086 Okunma.
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
4083 Okunma.
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
2911 Okunma.
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
4779 Okunma.
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
2740 Okunma.
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
4310 Okunma.
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
3172 Okunma.
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
3391 Okunma.
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
4426 Okunma.
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
3048 Okunma.
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
2603 Okunma.
23 Aralık 2013
SİTEM
2704 Okunma.
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
2789 Okunma.
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
4542 Okunma.
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
3119 Okunma.
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
3124 Okunma.
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
3304 Okunma.
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
4335 Okunma.
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
2983 Okunma.
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
2373 Okunma.
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
2553 Okunma.
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
2753 Okunma.
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
2803 Okunma.
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
2700 Okunma.
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
3000 Okunma.
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
2932 Okunma.
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
2484 Okunma.
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
2774 Okunma.
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
2539 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2815 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2550 Okunma.
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
2705 Okunma.
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
2946 Okunma.
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
3273 Okunma.
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
2845 Okunma.
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
4118 Okunma.
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
2914 Okunma.
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
2725 Okunma.
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
1296 Okunma.
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
3232 Okunma.
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
3419 Okunma.
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
3397 Okunma.
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
3394 Okunma.
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
3900 Okunma.
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
3358 Okunma.
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
2854 Okunma.
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
3861 Okunma.
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
2911 Okunma.
02 Kasım 2012
Mobese
3132 Okunma.
Haber Yazılımı