301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Ekim 2018 - Pazar 12:32
 
BEYRUT
Mustafa Üftadeoğlu
muftade@hotmail.com
 
 

 BEYRUT
İranlı Ses Sanatçısı Fairouz, muhrik ve güzel sesiyle Le Beirut isimli Arapça şarkısını şahane söylüyor; ateşe verilen Beyrut’un yürekleri dağlayan esef verici macerasını iliklerimize kadar duyuruyor. Şarkıyı dinlerken bir hüzün seli başlıyor içinizde. Şarkıya: 
“Beyrut.. Kalbinden selamlar sana ey Beyrut / Öpücükler denizine ve evlerine / Eski bir denizci yüzü gibi olan bir taşına!” diye başlıyor. Sonra Beyrut’un önceki mutlu haliyle bombalandıktan sonraki durumunu yansıtıyor. Beyrut’un taşını, sonunda herkesin başına dikilecek olan mezar taşına öykünerek, Beyrut’un başında şehrin eski bir denizci yüzlü taşını, mezar taşı olarak simgeliyor. 
Bombalanan ve harap edilen bütün şehirler de öyle olmuyor mu? İnsanlar rahatsız ediliyor ve şehrin yüzü değişiyor. Şehirler insanların ruhunu taşırken, sulh ve sükûn içindeyken, tadı kaçıyor ülkelerin. Ateş ve duman kaplıyor her yeri ve tadı kalmıyor yaşamanın hâlbuki yaşamak, bir zamanlar şeker şerbet gibiyken.  
Empati yaparak düşünelim yerinden, yurdundan uzaklaşmış olanların huzurlarının nasıl kaçtığını ancak o zaman anlayabiliriz onların halinden. Bir an, yatağımızdan bile ayrılsak uykumuzun, huzurumuzun neden kaçtığını anlayabiliriz. Yerimizi yadsımaktır bu pek tabii olarak. Bunun yanında kurşunları, yangınların verdiği ürpertiyi, onların verdiği tedirginliği düşünebiliriz. Yoksa şu anda meçhule ve felaketlere doğru giden insanlığın durumunu ne yaparsak anlayamayız.  
Şarkının güftesi çok veciz anlatıyor Beyrut’un bombalandıktan sonraki durumunu: 
“Beyrut, küllerin şanına sahip şimdi / Şehrim söndürdü ışıklarını / Elinin üstünde tuttuğu bir çocuğun kanıyla / Şehrim kapattı kapılarını ve gökyüzünde yalnız kaldı.” Allah etmesin hiçbir ülkenin böyle olmasını hiç istemeyiz. Bunu düşünmek bile insanı derinden üzer. Bir zaman Beyrut, şimdi Suriye bu durumda… 
Ülkelerin dertleriyle yapayalnız kaldığını anlatıyor son mısrada ve bir benzetme yapıyor burada. Yalnız gezen yıldız benzetmesini… Mazlum olan ülkelerin yanında olunmadığını, düşene bir tekmenin de başkaları tarafından vurulduğu, mazlumu elinden tutup çıkaracak kimsenin bulunmadığı bir dünya da yaşıyoruz. Muvazene unsuru olacak bir adil, güçlü bir ülkenin olmadığını düşününce daha da üzülüyor insan.  
 “Geceyle beraber” yalnız kalındığını insanlığın bir gece yaşadığını ve bir yalnızlık çekildiğini anlatıyor güfte. Buna rağmen Beyrut’a sığınmaktan başka çare de yoktur yine. Yaralanmış bir ana gibi halkını, yavrularını kucaklayacak odur yaralı olsa da. Doğduğu yer orası olduğu gibi insanların başlarına taş dikilince, ölünce de orada kalacaklardır. “Ana gibi yar; vatan gibi diyar olmaz.” Felsefesinin bir yansımasıdır bu.  
“Sen benimsin, sen benimsin. / Ah kucakla beni.. Benimsin sen; / Bayrağımsın, yarın taşım”
Yaralar kapanmadığı gibi daha da büyümektedir ama gidilecek bir yer de yoktur aslında. Nereye gidilebilir ki. Beyrut’ta kalıp onu terk etmemek en iyisidir çünkü insan annesini nasıl terk edip başka bir yere gidebilir ki. İhanet olmaz mı bu gidiş. Hadi tekrar kucakla beni yine burada beraber çekelim bu ıstırabı. Bir fırsatı bulunup savaş, kavga bittikten sonra dönüp gelip yerini yurdunu arayan göçmen kuşlar gibi vatanına dönecektir mağdurlar. Bülbülü altın kafese koysanız: “Ah vatanım!” demesi gibi durum. Âşıkların sevgilileriyle gezdikleri eski güzel mesireliklerde hatıra kırıntıları aramalarına da çok benzer durum fakat ‘bade harbulbasra’dan başka değildir yaşanan. 
“Halkımın yaraları büyüdü.. / Ve analarının gözyaşları..
Sen benimsin, sen benimsin. / Ahh kucakla beni”
Keşke yaralar daha da büyümeden birlik beraberlik köprüleri kurulabilse vatan muhafaza edilebilseydi. Fikirlerin çatışması, menfaatlerin çatışması düşmanın iştahını artırmıştır. Ülkeler tefrika, ayrılık, derdinden yıkılmıştır. Ortak idealde birleşmek gerekli ki  “Elinin üstünde tuttuğu bir çocuğun kanıyla” ülke yanmasın. “Toplu vurdukça yürekler onu, top sindiremez.” diyen Akif’ ne güzel söylemiş.  
M. Mustafa Üftadeoğlu / muftade@hotmail.com

 

 
Etiketler: , BEYRUT,
Yorumlar
Haber Yazılımı