301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 12:07 Bu yazı 866 kez okundu
 
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
Bülent Alpagut
 
 

 BELEDİYE VE  YEREL SEÇİMLER  

                   Belediye,Arapça  bir sözcük olup (beled-beledi’den ,belediyye) köklerinden üretilmiştir. Bir şehir veya kasabanın(belde,nahiye,bucak)şehir ve Büyükşehirin bayındırlığına,temizliğine,su ve kanalizasyon işlerine,mevcut esnafın kontrolüne ve bunun gibi kamuya ait hizmetlere bakan,başkan ve üyeleri  belirlenmiş sınırlar içinde yaşayan  halkın oylarıyla seçilen  yönetimin adıdır..
                   Belediye Meclisi,Belediye sınırları içindeki seçmenler tarafından seçilmiş üyelerden meydana gelen ve belediye tüzel kişiliğine  tanınan yetkileri kendinde toplayan  meclistir.Halk arasında belediyelerde ,belediye işlerinde çalışan görevlilere ‘Belediyeci’,bir şehir veya kasabaya ait işleri yönetme,yürütme işine de ‘ Belediyecilik’ diyoruz.
                    Kütahya’da, il merkezinde,belediye sınırları içinde yaşayan ,seçme hakkına sahip olanlar bir belediye başkanı,ile bağlı ilçeler Tavşanlı,Simav,Gediz, Emet,Domaniç, Hisarcık, Altıntaş, Aslanapa,Şaphane, Dumlupınar,Pazarlar Çavdarhisar ilçeleri  ile bu ilçelere bağlı beldeler halkı da   birer ,Belediye Başkanı seçtiler.Her belediyenin de ayrıca birer Belediye Meclisi oluştu.Kütahya’da benim bilgilerime göre 5O1 köy var.. Bu köyler halkı da birer muhtar ile  İhtiyar Meclisi üyelerini seçerken,. İl bazında merkez,ilçe ve beldelerde Mahalle Muhtarları  ve İhtiyar Meclisi üyeleri  yenilenmiş oldu.
                      Ülke genelinde ise  57 milyon seçmen olduğunu biliyoruz.Türkiye’de 81 ilimiz ve 922 ilçemiz mevcut.Bunlara ilaveten belde ve köylerimiz,mahallelerimiz  var.
                       Yerel seçimlerde seçmen ne ister?” Muhibb-i Sadık” insanlar ister. Nedir bu insanlar? Sadık dostlardır. Sadık dost, insanı bir yerlerde kötüleyenlere karşı birer kalkandır.Çünkü iyi bilinir ki  bir yerde eğer birileri kötüleniyorsa  bu insanlar savunmasızdır.Belediye Başkanları  bunun için önemlidir. Önce çizilmiş sınırlar içindeki halkın şerefi,namusu,geleceği,yaşamı açısından  önemli insanlardır.Belediye Başkanları  bir büyükşehirin,bir ilin,bir ilçenin,bir beldenin  babası,annesi,ağabeyi,ablasıdır. Seçildikleri yerlerin ayrılmaz birer parçası konumundadır.Kendisine oy versin,vermesin seçmenlerle özdeşleşmiş insandır.Seçildikten sonra yakasında eğer mensup olduğu siyasi partinin rozeti varsa seçildiği andan itibaren bu rozeti çıkarıp masasının çekmecesine koyar.Çünkü artık seçildiği yörenin   ortak paydası olmuştur. Belediye Başkanları her seçmene eşit uzaklıkta olmalıdır. Belediye Başkanı,iyi günde,kötü günde  Büyükşehirde,ilde,ilçede,beldede  halkın yanı başında  olmak zorundadır.Her şeyden öte,  Belediye Başkanı namuslu,dürüst,efendi,davranışlarını kontrol edebilen kişi olmalıdır.Belediye Başkanının kızmaya,öfkelenmeye,cebir ve şiddet kullanmaya hakkı yoktur.Belediye Başkanı mülayim olmak zorundadır. Nazik olmak zorundadır.Kibar olmak zorundadır.Ağzından çıkanı bilmek zorundadır. Bu nedenle Belediye Başkanı olmak zordur.Hassas bir görevdir.Belediye Başkanları arasında en muteber olanları koltuğu tozlu olanlardır. Belediye  Başkanları sürekli ayakta olmak,sürekli dilek ve temennilere kulak vermek zorundadır.Belediye başkanları ne vali,ne kaymakam,ne savcı ne de hakimdir. Belediye Başkanlarının en başarılı olanları ekip çalışması yapanları
       dır. Bireysel davranışlar Belediye Başkanlarına yakışmaz. Bir Büyükşehir,bir şehir,bir belde  Belediye Başkanı  sınırları içinde tartışmasız  güvenilir adam olmak zorundadır. Güvenini yitiren başkan görev yapamaz hale gelir.Asık surat Belediye Başkanlarına yakışmaz. 
                        Allah’ın en sevgili kulu,sevgili Peygamberimiz ebediyete intikal ettikten sonra Sahabe.”Bizim güvenip dayanacağımız ve bizi emniyette yaşatan iki şey vardı. Bunlardan birincisi, Resul-i Ekrem Efendimizdi Artık O yok. Tek bir şeyimiz kaldı. O da İstiğfar. Eğer bunu da terk edersek helak oluruz”demişlerdi. Belediye Başkanlarımızı bizler seçtik. Onlara fırsat,zaman vermek zorundayız.Onlara yardımcı olmak görevimizdir.Belediye Başkanları  seçildikleri yerlerin en iyi dostu,en güzeli,en tatlısı ,en mükemmeli olmak zorundadır.Aşık Veysel’in sadık dostu “ Kara Toprak” tı. Bizim  sadık dostumuz da seçtiğimiz Belediye Başkanlarımız olmalıdır.
                          Kütahya’nın seçilen belediye başkanlarına’ hoş geldiniz’ demek istiyorum. Keza sayın İl Genel Meclisi üyelerimize,belediye meclisi üyelerimize ve muhtarlarımıza da. Yerel Seçimler artık bitmiştir. Artık icraat zamanıdır. Kütahyalı,  İl merkezinde çok değerli bir milletvekilini,bir ara üniversitelerimizde  rektör yardımcılığı da  yapmıştı,mükemmel bir insanı,çift diplomalı bir hemşehrimizi Kütahya Belediye Başkanlığı koltuğuna oturttu. Sevgili Prof. Dr. Alim Işık,terbiyeli,mütevazı,bilgili,hoşgörülü,sevecen bir hemşehrimizdir. O’nun oturduğu koltuğu dolduracağına inanıyorum.  Bence son yerel seçimlerde Kütahya kazanan iller arasına  girmiştir.. Değerleri  bulup çıkarmıştır.Prof. Dr Alim Işık ta bunlardandır.O artık hem  Kütahya Belediye Başkanımızdır hem de tüm ilçelerimizin fahri  milletvekilidir.Tavşanlılı da sevinmelidir. Milletvekilsiz kaldığı bir dönemde artık yanında Prof. Dr. Alim Işık vardır. Çünkü Ali Işık bir  Tavşanlı hayranı ve  dostudur Benim de sık sık en azından telefonla görüştüğüm,mesajlaştığım sevgili kardeşimdir..Konu açılmışken  Kütahyamızın yeni belediye başkanlarına,Arif Teke(Altıntaş),Gökhan Gürel(Aslanapa),Halil Başer(Çavdarhisar),Saffet Ertürk(Domaniç),Şemsettin Akağaç(Dumlupınar),Hüseyin Doğan(Emet)Muhammer Akçadur(Gediz),FatihÇalışkan(Hisarcık),Bilal Demirci(Pazarlar),Adil Biçer( Simav), Rasim Taşhan(Şaphane) ve Mustafa Güler( Tavşanlı) Belediye Başkanlarına başarılar diliyorum En azından 4 yıl hizmet verecekler. Projeleriyle  bulundukları ilçelere hizmet götürecekler.Allah hepsine de Hz. Ali kuvveti versin.Yerel seçimlerde kirlendik. Bir boy abdesti alarak yeniden yola revan olma zamanıdır.
POLİS   TEŞKİLATI 174  YAŞINDA  VE   BİR
                                                1O  NİSAN  POLİS  GÜNÜ DAHA  
          Bazı meslek dallarındakileri , ünlüleri,bazı kurumları,ürünleri v.b yılın bir gününde çeşitli etkinliklerle anıyoruz.Veya onları hatırlıyoruz Örneğin, Atatürk’ü,Hemşireleri,Doktorları,Eczacıları,Avukatları,,Çalışan Gazetecileri,Yunus Emre’yi, Mevlana’yı,M.Akif Ersoy’u,Babalar Günü’nde babalarımızı,Anneler Günü’nde annelerimizi,Muharrem Ayında aşureyi,Hayme Ana’yı,Jandarma Teşkilatının kuruluşunda jandarmamızı,Kara Kuvvetlerinin Kuruluşunda  Karacılarımızı,Hava Kuvvetlerinin kuruluşunda Havacılarımızı, Deniz Kuvvetlerinin    kuruluşunda  Denizcilerimizi  anmadan geçemiyoruz. 1O  Nisan  günü geldiğinde de polisimizi hatırlıyoruz. Aslında onları her gün bir yerlerde görmek,bir yerlerde olduklarını duymak  zor olmuyor.Bir mağaza,işyeri,market,banka mı soyulmuş oradalar.İnsanlar ,araçlar,tribündeki  seyirciler pazar yerlerinde esnaf,fabrikada işçi,okulda öğrenci mi  birbirine   girmiş oradalar.  Silah,uyuşturucu madde,sahte ilaç,gıda,kozmetik mi satılıyor?  Mahkeme koridorlarında, resmi kurum ve kuruluşların yakınlarında,cezaevinde,karakollarda,aile kavgalarında,terörist saldırılarda hep onları kolayca görebilirsiniz.Hiç bir polis doğru dürüst karnını doyuramaz.Ayaklarını uzatarak dinlenemez,doğru dürüst uyuyamaz. Ne kadar pis iş varsa sarmışız sırtlarına. Bir de polisin hiç gülmediğini,asık suratlı olduğunu söyler dururuz. Adamların gülmeye vakitleri mi kalıyor ki? Kaç  polisi camide cemaatla namaz kılarken,bir operada,bir sinemada izleyici olarak gördünüz? “ Emir demiri keser” derler ama yasal olmayan her türlü harekette karşılarımıza çıktıklarında onlara ateş püskürürüz.Bizim de nihayet  bir yerde haddimizi bilmemizde yarar var. Polis te amirinden,müdüründen emir alıyor. Asker de .Hiç bir polis keyfi olarak bir insana zarar vermeyi düşünmez. O da bizim gibi etten ve kemikten Onun da  bir yere kadar tahammülü var.Ben Polis Günü münasebetiyle tüm polislerimize sağlıklı,başarılı çalışmalar diliyorum. 
           Polise,Fransızlar Police, Yunanlılar Politeia Latinler Politia  derler.Polis,Kamu düzenini,huzur ve güvenliği sağlamakla görevlidir.Polis, Polis Teşkilatında bu görevi yürütmek üzere bulunan kimsedir. . Bugün ülkemizde çeşitli alanlarda görev yapan binlerce polisimiz var.Narkotik ,kaçakçılık,asayiş,trafik,hava,deniz,siber,karakol,otoban,,harekat,gümrük,pasaport,ehliyet,sivil,koruma,eskort  polisleri,  bunlardan bazıları. Hiç birimiz bir polis memurunun ayda kaç lira aldığını bilmeyiz. Bir sıkıntısı olup olmadığını, aldığı parayla geçinip geçinemediğini de
           Özellikle gazetecilik hayatıma başladığım 1959 yılından beri nice polis müdürleri, Emniyet amirleri Başkomiser,komiser,polis memurlarıyla. Dostluklar kurdum. Bugün bile çoğuyla hiç olmazsa telefonlaşıyoruz..Bir polisi hiç unutamadım. Şuayip Doğanç. Türkiye’de ilçelere ilk emniyet müdürü uygulaması başladığında Tavşanlı İlçe Emniyet Müdürüydü. Sonra TBMM Koruma Amiri oldu. İl Emniyet Müdürlüklerinde bulundu ve bugün  aramızda değil. Mekanı Cennet olsun. Tavşanlı’da 1O Nisan Polis Günü  kutlamaları Onun zamanında başlamıştı. Tavşanlılı belki de bir arada  göremediği  polisi  çeşitli etkinliklerde ilk kez bugünlerde yakından görmek fırsatı yakalamıştır.
           Kimse  bir polis merkezine,polis karakoluna  gitmez. İşi düşerse gider.Kimse bir polis memuruyla göz göze gelmek istemez. Polis insanımıza her zaman soğuk gelmiştir.Ben Protokol Amiri ve tören komutanlığı dönemlerimde günde olmasa bile iki günde bir, bir polis markezine.karakola gider polislerimizle sohbet eder,çaylarını içerdim. Polisler dışardan göründüğü gibi  antipatik insanlar değillerdir. Onlar da sevecen,güzel insanlardır. Onları soğuk gösteren görevleridir. Ama herkes şunu iyi bilmelidir. Polis canımızı,ırzımızı,varlığımızı koruyandır.Bugün hiçbir devlet büyüğü polis olmadan bir camiye namaza bile gidemiyor..Bir genel kurul bile polis olmadan yapılamıyor.Halkımız polis olmadan cadde ve sokaklarda huzur içinde yürüyemez,bir parkta oturamaz,çayını yudumlayamaz. Polis bu devletin  teminatıdır.Kurban olsunlar polislere. Her mesleğin  içinde çürükler olabilir. Polislerin de aralarında mutlaka çürükler olacaktır.Ama birkaç çürük için hiçbir meslek mensubu sorgulanamaz. Eğer bir meslek dalında çürükler varsa kendi bünyesinde yapılacak tedaviler ve alınacak önlemlerle gerekeni  yapılır.. Bir öğretmenin yaptığı kabul edilemez bir davranışı nasıl sayıları bir milyona ulaşan öğretmenlere  mal edemezseniz bir polisin de yaptığı bir  yanlışı tüm polis teşkilatına ve mensuplarının üzerine yıkamazsınız. . Sevgili polisler gününüz kutlu olsun. Allah sizlere  sabır ve Hz. Ali kuvveti versin.                                                 
         Polis dostlarım, Emniyet Müdürleri : Halil Bey,Şuayip Doğanç, Süleyman Parmaksız, Ömer Çoban,Emniyet Amiri Hikmet Zehir,Temel Sepetçi,Trafik polisiydi Süleyman, Şah İsmail YerlitaşSelikoylü Abdullah, Kadir Girgin,,Polis-Yazar Halis Kahraman,Koruma Polisi Behçet  Aslan,Başkomiser Orhan Kalpaklı,Polis Mustafa( Tavşanlı’nın eniştesi),Bekçi Yaşar, Bekçi Ali, Bülent  Ünal,Selim Koca, Ömer Koca,Polis İlyas,Polis Ali,Polis Hasan Çam, Polis Bigalı Mehmet, Polis Balıkesirli Eşref, Moymullu Mustafa Yörükü  hiç unutmadım. Hayatta olanlara sağlıklı bir ömür,aramızdan ayrılanlara da rahmet diliyorum.Polislerimizin günü kutlu olsun.İlçe Emniyet Müdürümüz Turgay Temel’in  şahsında tüm polislerimizin gününü kutluyorum. 
KÜTÜPHANE  HAFTASI VE TAVŞANLI’DAKİ  
                                                              PAHA   BİÇİLMEZ  ESERLER        
                Her yıl Mart ayının son haftası  Ülkemizde “ Kütüphane Haftası”olarak kutlanır. Bu yıl da 25 Mart-31 Mart  tarihleri  arasında kutlandı.Tavşanlı’da Kütüphane denilince akla gelen iki kütüphane vardır.1893  ve 19O3 Maarif Salnamelerinde bu konuda   çok az bilgilere rastlanmaktadır.Bu bilgiler çerçevesinde  o tarihlerde her iki kütüphanede toplam  1319 kitabın bulunduğunu öğreniyoruz.
                      Bu  bilgiler aktarılırken Tavşanlı’dan nahiye(belde) olarak söz edilmekte ve her iki kütüphaneden  Zeytunizade Kütüphanesi’nde  915 kitabın,,Abdullah Reşid Efendi Kütüphanesi’nde de 4O4 kitabın olduğunu  öğreniyoruz. Yani toplam 1319 kitaptan söz ediliyor.Osmanlı Dönemi’nde ,faaliyette olan Abdullah Reşid Efendi  Kütüphanesi, bu günkü Şifa Eczanesi önünde, Cevizdere Şehitleri Derneği’nce yaptırılan  çeşmenin yakınındaymış. Halk arasında da  buraya  Kütüphane Önü   denilirmiş.
                       Zeytinoğlu Kütüphanesi bugünkü Ulucami’nin bahçesinde,Arslanbey Türbesi’nin karşısında  ahşap bir yapıydı.Bu tarihi bina maalesef bugünlerde  kullanılmıyor.THK Şubesi’ne tahsisi  teklifine ise olumlu veya olumsuz bir yanıt alamadık. Bu küçük binanın 189O yılı içinde  Zeytinoğulları Sülalesi’nden Tavşanlı eşrafından ve tüccardan Hacı İbrahim Ağa  tarafından yaptırıldığını  yazılı belgelerden öğreniyoruz.Tek kubbeli,kagir binayı bir çok kez  Atatürk İlkokulu’na gidip gelirken görürdüm.Birkaç kez de içine girip kitap okuduğumu da anımsıyorum.Zamanla bu küçük kagir yapıya eklenti yapılmıştı.Bu eklenti kütüphane esas binasına kavuştuktan sonra yıktırılmış.Kütüphanenin banisi  Hacı İbrahim Ağa  19O3  yılında vefat etmiş..Mezarının Tavşanlı Asri Mezarlığı’nda olduğu biliniyor.  Bir belge var. Bir bölümünde kütüphaneden de bahsediliyor.Bu belgenin bir yerinde  aynen.” Kütahya Sancağı’nın Tavşanlu Kasabası eşraf ve tüccarından Zeytunzade Hacı İbrahim Ağa’nın kasaba-i mezkurede vaki cami-i kebir avlusu dahiline şadırvan ile bir bab kargir kütüphane yaptırdığı…..”.ifadesi okunuyor.
                        Kültür ve Turizm Bakanlığı  Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Tavşanlı Zeytinoğlu İlçe Halk Kütüphanesi Üç Eylül Parkı’nın ,tarihi Ortaokula bakan  yönünde,park içinde,  rahmetli belediye başkanlarından Fevzi Coşgun döneminde yaptırılmış bir  görkemli binadır Bu kütüphane .büyük masraflarla,kitapların sağlığı düşünülerek hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadan  Yavuz Zeytinoğlu’nun  çabalarıyla,aile bireylerinin desteğiyle  gerçekleştirilmiştir. Kütüphanenin eski müdürü ki 31 yıl 4 ay  bu kütüphanenin  vazgeçilmeziydi Ahmet Solmaz ‘ın bu kütüphaneye  verdiği hizmeti unutamayız. O,burada,yani kütüphanede mevcut her biri birbirinden kıymetli 1921 el yazması eserin,4213 Farsça,Arapça,Osmanlıca basma eserin ve mevcut 37 bin 312 kitaptan zamanında ne kadar varsa   korumak,bunları gelecek kuşaklara sağlıklı biçimde bırakmak için  ömrünün en güzel yıllarını bu kütüphane için harcamış bir hemşehrimizdir.Bugün emeklidir. Kendisine ailesiyle birlikte nice sağlıklı,mutlu yıllar geçirmesini diliyorum.Bugün kütüphane yine bir hemşehrimize teslim edilmiştir. Müdür dahil 6 kişilik kütüphane görevlisi  bu kütüphaneyi gelecek kuşaklara  teslim aldıkları gibi teslim etme kararlılığı içinde mesai vermektedir. Genç hemşehrimiz  Halil İbrahim Belek kardeşime  başarılar diliyorum.Bu kütüphanenin mensupları büyük bir hazinenin  bekçisi konumundadırlar. Bu kitaplar Tavşanlılının gururu,şerefi, namusu,onurudur. Allah nazardan saklasın. Yurdumuzun dört bir yanından Tavşanlı’ya sırf bu kütüphaneyi görmek için gelenler olduğunu  biliyorum.Bir çok araştırmacının da keza öyle. Tavşanlı’nın halen sahip olduğu tek kütüphane bu kütüphanenin bir çok kitabı yıllar öncesinde tedavi görmüştü. Bakım ve onarımdan geçirilmişti. Zeytinoğlu Ailesi  Tavşanlı’nın köklü bir ailesidir. Ulucami Karşısındaki  Zeytinoğlu Evi’nin de en kısa sürede bir amaç doğrultusunda ilçemize kazandırılmasını temenni ediyorum.Sayın kaymakamımız Yüksel Kara Beyin direktifleri ve mülk sahiplerinin arzuları  doğrultusunda istenildiği taktirde bu ev de  kazancımız olabilir.

 
Etiketler: , BELEDİYE, VE, , YEREL, SEÇİMLER, , ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
63 Okunma.
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
539 Okunma.
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
254 Okunma.
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
270 Okunma.
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
171 Okunma.
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
307 Okunma.
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
341 Okunma.
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
129 Okunma.
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
524 Okunma.
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
738 Okunma.
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
836 Okunma.
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
1065 Okunma.
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
596 Okunma.
25 Ocak 2019
Muhtarlık
1075 Okunma.
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
777 Okunma.
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
553 Okunma.
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
1594 Okunma.
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
2272 Okunma.
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
906 Okunma.
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
1257 Okunma.
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
1097 Okunma.
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
1149 Okunma.
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
2008 Okunma.
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
1680 Okunma.
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
761 Okunma.
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
965 Okunma.
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
1064 Okunma.
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
1487 Okunma.
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
1617 Okunma.
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
952 Okunma.
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
728 Okunma.
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
933 Okunma.
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
1201 Okunma.
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
1626 Okunma.
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1098 Okunma.
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
934 Okunma.
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
1084 Okunma.
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
828 Okunma.
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1006 Okunma.
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
817 Okunma.
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
830 Okunma.
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
962 Okunma.
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
824 Okunma.
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
691 Okunma.
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
858 Okunma.
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
786 Okunma.
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1287 Okunma.
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
1398 Okunma.
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1019 Okunma.
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
1075 Okunma.
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
925 Okunma.
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
1021 Okunma.
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
833 Okunma.
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
1059 Okunma.
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
1310 Okunma.
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
1289 Okunma.
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
1752 Okunma.
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
1158 Okunma.
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
1204 Okunma.
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
1197 Okunma.
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
920 Okunma.
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
1489 Okunma.
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
1962 Okunma.
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
1811 Okunma.
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
1374 Okunma.
08 Temmuz 2017
VEFA
1182 Okunma.
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
993 Okunma.
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
1371 Okunma.
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
3357 Okunma.
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
2685 Okunma.
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
2096 Okunma.
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
1471 Okunma.
26 Nisan 2017
B A S I N
1766 Okunma.
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
1761 Okunma.
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
1617 Okunma.
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
1762 Okunma.
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
1626 Okunma.
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
1599 Okunma.
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
1391 Okunma.
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
1515 Okunma.
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
2464 Okunma.
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
1380 Okunma.
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
1465 Okunma.
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
1825 Okunma.
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
1575 Okunma.
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
1904 Okunma.
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
2347 Okunma.
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
2269 Okunma.
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
1404 Okunma.
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
2176 Okunma.
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
1495 Okunma.
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
1365 Okunma.
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
1816 Okunma.
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
1542 Okunma.
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
1318 Okunma.
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
1547 Okunma.
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
1661 Okunma.
29 Ağustos 2016
S E B İ L
1467 Okunma.
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
2064 Okunma.
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
2062 Okunma.
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
1506 Okunma.
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
1440 Okunma.
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
1418 Okunma.
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
2511 Okunma.
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
1864 Okunma.
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
1863 Okunma.
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
1412 Okunma.
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
1978 Okunma.
07 Nisan 2016
T A R H A N A
1752 Okunma.
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
1914 Okunma.
25 Mart 2016
P T T
1684 Okunma.
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
1647 Okunma.
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
1738 Okunma.
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
1695 Okunma.
08 Şubat 2016
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
1957 Okunma.
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
1717 Okunma.
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
3009 Okunma.
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
1685 Okunma.
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
1832 Okunma.
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
1833 Okunma.
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
2498 Okunma.
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
1544 Okunma.
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
1962 Okunma.
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
1464 Okunma.
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
2471 Okunma.
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
1605 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
1567 Okunma.
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
1427 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
1636 Okunma.
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
1962 Okunma.
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
1679 Okunma.
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
1849 Okunma.
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
2384 Okunma.
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
2462 Okunma.
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
2156 Okunma.
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
1967 Okunma.
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
2004 Okunma.
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
1939 Okunma.
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
1733 Okunma.
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
2938 Okunma.
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
2791 Okunma.
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
11510 Okunma.
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
2117 Okunma.
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
3089 Okunma.
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
3249 Okunma.
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
2755 Okunma.
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
2296 Okunma.
21 Aralık 2014
CIZLAVET
2330 Okunma.
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
2853 Okunma.
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
3221 Okunma.
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
1916 Okunma.
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
530 Okunma.
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
2623 Okunma.
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
2573 Okunma.
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
3228 Okunma.
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
2281 Okunma.
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
2410 Okunma.
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
2923 Okunma.
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
2051 Okunma.
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
2813 Okunma.
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
2234 Okunma.
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
2674 Okunma.
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
2579 Okunma.
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
2649 Okunma.
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
3017 Okunma.
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
2550 Okunma.
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
2766 Okunma.
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
2752 Okunma.
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
3682 Okunma.
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
2586 Okunma.
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
4358 Okunma.
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
2470 Okunma.
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
3973 Okunma.
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
2860 Okunma.
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
3128 Okunma.
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
4057 Okunma.
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
2789 Okunma.
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
2284 Okunma.
23 Aralık 2013
SİTEM
2379 Okunma.
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
2503 Okunma.
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
4183 Okunma.
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
2902 Okunma.
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
2789 Okunma.
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
2992 Okunma.
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
4028 Okunma.
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
2710 Okunma.
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
2038 Okunma.
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
2331 Okunma.
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
2460 Okunma.
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
2538 Okunma.
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
2479 Okunma.
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
2734 Okunma.
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
2632 Okunma.
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
2201 Okunma.
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
2447 Okunma.
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
2257 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2547 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2304 Okunma.
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
2407 Okunma.
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
2666 Okunma.
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
3008 Okunma.
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
2587 Okunma.
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
3502 Okunma.
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
2524 Okunma.
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
2449 Okunma.
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
1274 Okunma.
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
2991 Okunma.
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
3121 Okunma.
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
3113 Okunma.
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
3064 Okunma.
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
3456 Okunma.
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
3039 Okunma.
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
2458 Okunma.
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
3627 Okunma.
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
2607 Okunma.
02 Kasım 2012
Mobese
2809 Okunma.
Haber Yazılımı