301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Şubat 2016 - Cuma 17:01
 
Tavşanlı Tarihi Güzellikleri Tuvale Yansıyacak
Tavşanlı Tarihi Güzellikleri Tuvale Yansıyacak
Sanat Haberi
Tavşanlı Tarihi Güzellikleri Tuvale Yansıyacak

Tavşanlı Tarihi Güzellikleri Tuvale Yansıyacak
 

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ, TAVŞANLI’NIN TARİHİ, KÜLTÜREL VE DOĞAL GÜZELLİKLERİNİ TUVALE YANSITACAK. BU SAYEDE İLÇENİN RESİM KOLEKSİYONU OLUŞTURULMUŞ OLACAK. PROJE KOORDİNATÖRÜ YRD. DOÇ. DR. PINAR YAZKAÇ, “BELEDİYE BAŞKANIMIZ MUSTAFA GÜLER’İN DENEYİMLERİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ” DİYEREK, PROJE HAKKINDA KENDİSİNE BİR SUNUM YAPTI.

 Tavşanlı Belediyesi ve Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, işbirliğine giderek örnek bir projeye imza atıyor. Tavşanlı’nın tarihi mekanları ile kültürel yapıları ve sokak silüetleri Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından resmedilecek.

Proje koordinatörü ve Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç, projeye ilişkin Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’e sunum yaptı.

GÜLER: TARİHİ YAPILARIMIZIN; ESKİ VE KÖHNE HALİNİ DEĞİL, O DÖNEMKİ İHTİŞAMLI HALİNİ TUVALDE GÖRMEK İSTİYORUM

Belediye Başkanı Mustafa Güler, bugüne kadar yapılandan farklı bir çalışma istediğini söyleyerek, “Tavşanlı’mız tarihi mekanlar ve kültürel konularda çok zengin bir ilçemiz. Güzel Sanatlar Fakültesi bize bir proje ile geldi. İlçemizin tarihi mekanlarını ve kültürel yapılarını sokaklarıyla beraber tuvale aktarmayı talep ettiler. Ancak ben alışılanın dışında bir istekte bulundum. Resmedilecek yapıların eski ve köhne halini değil, o dönemki ihtişamlı halini görmek istiyorum dedim. Bu talebim de olumlu karşılık bulunca işbirliği kararı aldık. Bizim tarihi fotoğraflar konusunda çok zengin bir arşivimiz var. Kültürümüzün sonraki nesillere aktarılmasında bu çalışmanın çok etkili olacağını düşünüyorum. Ayrıca yine Güzel Sanatlar Fakültesi ile değişik projeler içerisine girmek istiyoruz. Önümüzdeki günlerde farklı projeler de geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

TAVŞANLI’NIN “RESİM KOLEKSİYONU” OLUŞTURULACAK

Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç ise Belediye Başkanı Mustafa Güler’in şehir plancısı olması nedeniyle projeye yeni ufuklar kazandırdığını söyleyerek, “Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerimiz Tavşanlı’da yapacağı gezi ve gözlemler sonucunda ilçenin eski ve yeni tarihi doğal güzelliklerini resmederek bir resim koleksiyonu oluşturmayı amaçlıyoruz. Belediye Başkanımız Mustafa Güler’in de projemize ek öneriler getirmesiyle güzel Tavşanlı’nın folklorik, doğal ve tarihi dokuları arşivlemiş olacağız” diye konuştu.

YAKUPOĞLU VE TAKTAK’IN ESERLERİNDEN DE ESİNLENECEK

Eserlerin oluşturulurken Ahmet Yakupoğlu ve Abdullah Taktak’ın yapıtlarından sentezler oluşturacaklarını ifade eden Yazkaç, “Bu vasıtayla Ahmet Yakupoğlu’nun izinden giderek Abdullah Taktak’ı daha iyi tanıtmak; sanatını, felsefesini, taşıdığı değerleri gençlerimize aşılamak istiyoruz” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANIMIZIN TECRÜBELERİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ”

Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç şunları kaydetti:

“Belediye Başkanımız Mustafa Güler’in de engin deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz. Ayrıca Başkanımızın sanata, fotoğrafçılık sanatına, şehir mimarisi ve kent estetiği konusuna olan ilgisi ve yeteneklerinden haberdarız.  Kendisine bu projemizin hayata geçirilmesinde verdiği desteklerden ötürü teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu arada, oluşturulacak eserlerin 3 Eylül Leblebi ve Kültür Festivali’nde sergilenmesi hedefleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tavşanlı, Tarihi, Güzellikleri, Tuvale, Yansıyacak,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Tavşanlı Tarihi Güzellikleri Tuvale Yansıyacak
Tavşanlı Tarihi Güzellikleri Tuvale Yansıyacak
Yorumlar
Haber Yazılımı