301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Ekim 2012 - Salı 16:48
 
TAVŞANLI TARİH KOMİSYONUNDAN MAĞARA VE KÖY İNCELEMESİ
Dünya Haberi
TAVŞANLI TARİH KOMİSYONUNDAN MAĞARA VE KÖY  İNCELEMESİ

 

TAVŞANLI Kaymakamlığı tarafından oluşturulan Tarih ve Kültür Araştırma Komisyonu üyeleri Derbent şehitliği,  Ömerbey antik dönemden kalan alanı, Elmaağacı ve Eşen köyleri arasında bulunan Naldöken mağarası incelemesine katıldılar.

Naldöken mağarası, astım hastalığına da iyi gelebileceği düşüncesi ile Kütahya İl Genel Meclisi İhtisas Komisyonunca  1 . Derece Doğal (Tabii) Sit niteliğindeki ender bulunan  mağaralardan olduğundan  kanun gereği aynen korunmasına ve ilgili kurumların raporları doğrultusunda mağaranın Maden Teknik Araştırma Genel Müdürlüğünce incelenmesi Haziran ayında kararı alınmıştı.

Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Belediye başkan vekili Mehmet Atabay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Levent Kayık, Şube Müdürü Hamdi Sarıöz,  Tarih ve Kültür İnceleme Komisyonu başkanı İsmail Kartal ve 30 komisyon üyesi ile gezi ve incelemelerde bulundu.

Eşen sınırlarında yer alan Naldöken mağarasına giren ekip, buranın en iyi şekilde değerlendirilerek turizme de kazandırılması gerektiği görüş birliğine vardı.

Daha önce Uludağ Üniversitesi tarafından da incelemeleri yapılan mağaranın Türkiye’de ender bulunur özellikte olduğu belirtildi.

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör: Tuna İşleyen
Etiketler: TAVŞANLI, TARİH, KOMİSYONUNDAN, MAĞARA, VE, KÖY, , İNCELEMESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı