Haber Detayı
22 Kasım 2016 - Salı 12:03
 
TIBBİ ONKOLOJİ RADYOTERAPİ ÜNİTESİ AÇILDI
Sağlık Haberi
TIBBİ ONKOLOJİ RADYOTERAPİ ÜNİTESİ AÇILDI

TIBBİ ONKOLOJİ RADYOTERAPİ ÜNİTESİ AÇILDI
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Radyoterapi Ünitesi düzenlenen törenle hizmete girdi. 

Açılış törenine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri İsmail Zehir, Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Sabahattin Altıntaş ile STK Temsilcileri katıldı. 

Törenin açılış konuşmasını Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Sabahattin Altıntaş yaptı. Birkaç eksiğin de tamamlanmasıyla birlikte kanser hastalarının tedavisinin Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılacağını belirten Altıntaş, “Kanser hastalığı son zamanlarda Dünya’da ölüm nedenleri sırasında ikinci sırada yer alıyor ve giderek sıklığı artıyor. İlimizde de genel Türkiye istatistikleri oranında yıllık olarak yaklaşık bin 300 civarında yeni kanser hastası teşhisi koyuyoruz. Aylık 300 civarında hastaya kemoterapi hizmeti veriyoruz. Bakanlığımızın onayı ile radyoterapi merkezimizin açılmasına izin verildi. Gerekli çalışmaların hepsi tamamlandı bugünden itibaren hasta alımına başlayacağız. Bu arada kanser hastalıklarının tanısında ve takibinde PET denilen bir cihaz var. Şuan için hastanemizde yok. Bu tür ihtiyacı olan hastalarımızı Eskişehir’e yönlendiriyoruz ancak bunun da ihalesi neticelendi. Projelendirme ile ilgili çalışmaları yapılıyor. Cihaz birkaç ay içerisinde kurulacak. Tamamlandığında kanser hastalarının gerek tanısı, gerek tedavisiyle ilgili yapılacak olan bütün işlemler hastanemizde yapılıyor olacak” dedi. 

Tıbbi Onkoloji Radyoterapi Ünitesinde yaklaşık 250 kişinin tedavi göreceğini ifade eden Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, “Hastanemizde yeni kemoterapi ünitemizle birlikte radyoterapi (ışınla tedavi) bölümünün açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu bölüm planlamaya alınarak Türkiye’de sadece belli bölgelerde ve illerde izin verdiği önemli bir ünite. 2 yıllık bir çalışma neticesinde bu noktaya gelindi. Sağlık Bakanlığımızın Türkiye genelinde nadir onay verilip açılmasına imkan sağladığı ünitemizin gerekliliğini Bakanımıza birebir aktararak ilimizde tedavi gören hastalarımızın sorun ve ihtiyaçlarını dile getirmiştik. Bakanımızın onayıyla açmış olduğumuz radyoterapi ünitesi ile birlikte hastanemizde sistemimiz genişlemiş, az da olsa dışarıya sevk olan hasta ve hasta yakınlarımıza büyük kolaylık sağlanmış oldu. Yaklaşık 250 kişinin tedavi göreceği ünitemizde aynı zamanda kanser cerrahisi tedavisi de yapılmaktadır. Özel mekan gerektiren Radyoterapi ünitesi 7 milyon TL Linak cihazı ile Tomografi cihazından oluşmaktadır. Aynı zamanda TET isimli cihazımız da yaklaşık üç ay içerisinde kurulup hizmete açılacaktır. Yeni yapılacak şehir hastanemiz ile birlikte Radyoterapi ünitemizin hizmete girmiş olmasıyla Onkoloji Kliniğimiz tam teçhizatlı klinik olarak hizmet verecektir” diye konuştu.

İllerin refah seviyesini, tercih edilebilirliğini belirleyen ana unsurlarının başında sağlık imkanlarının geldiğine dikkat çeken Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Sağlık imkanlarını eğitim ve istihdam imkanları takip ediyor. Kişilerin bir ili tercih etmesinin en önemli sebeplerinden biri sunulan bu imkanlardan en iyi şekilde istifade edebilmesidir. Göç sebeplerine baktığınızda da sunulan imkanların eksikliğini göreceksiniz. Yaşayanlar refah seviyesini yükseltmiş oluyor bu imkanlarla, gidenler de kendisine sebep bulmuş oluyor. Eğer ilimiz için de düşünürsek biz, Kütahya’nın daha büyümesini, burada kalanların refah seviyesinin yükselmesini istiyorsak bu üç imkanın burada sağlanması için çalışmamız lazım. Bu imkanların sağlanmasında düşünenler, karar verenler, süreçlerini takip edenler ve bu imkanları ilimize kazandırmada emeğe geçenlere ilimiz adına şükranlarımı arzetmek istiyorum. Bu imkanlar her ile nasip olmayan, özelliği arzeden yerler. Oradaki uzman personel durumu da dikkate alınarak sağlanan imkanlar. Kendimizi şanslı sayıyoruz. Merkezi yönetim, yerel yönetimin yanında bu işin bilgi ve ilgisine sahip milletvekillerimizle bu işi takip ederek hizmetleri daha iyiye götürmeye çalışıyoruz.  Halk arasında yaygın bir deyim vardır. ‘Ne Allah oralara düşürsün, ne Allah oralarsız etsin’ diye. Ben de buradaki bu hizmetlerin ihtiyacı olanlara en iyi şekilde hizmet vermesi, inşallah ihtiyaca da hiç fırsat vermemesi şeklinde bir temenniyle emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Radyoterapi Ünitesi’nin açılışı gerçekleştirildi. 

Açılışın ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ile beraberindeki protokol üyeleri Tıbbi Onkoloji Radyoterapi Ünitesi’ni inceleyerek Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Sabahattin Altıntaş’dan bilgi aldı, tedavi gören hastalarla görüştü. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TIBBİ, ONKOLOJİ, RADYOTERAPİ, ÜNİTESİ, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı