301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 15:23 Bu haber 1058 kez okundu
 
MÜNAVEBE’ YE DİKKAT
Gündem Haberi
MÜNAVEBE’ YE DİKKAT

 

TARIMDA VERİM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN ANAHTARI OLAN MÜNAVEBE’ YE DİKKAT…
Tavşanlı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akpınar, kazançlı ve devamlı bir tarımsal üretim için münavebe sisteminin önemine dikkat çekerken 2018 yılından itibaren başlamak üzere tarımsal desteklemelerde münavebe zorunluluğu getirildiğini çiftçilere şu sözlerle ifade etti; 
"Kıymetli üyelerim, tarımsal üretimde münavebe olarak bilinen nöbetleşe ekim sisteminin uygulanması, işlemekte olduğunuz toprakların daha verimli bir yapı kazanmasına neden olmakla birlikte yetiştirdiğiniz ürünlerin de veriminin artmasına fayda sağlayacaktır. 
Doğru münavebe sistemi sayesinde, aynı tarlada her yıl farklı bitkiler yetiştirildiği için yabancı ot, hastalık ve zararlılarla mücadelede daha başarılı ve ekonomik bir uygulama yapmış olacaksınız. Böylece fazla kimyasal ilaç kullanılmayarak gelecek nesillerimize daha sağlıklı bir çevre bırakmış oluruz. 
Münavebe uygulamasında asıl dikkat etmeniz gereken konu tarımsal destekleme kapsamına münavebe şartı getirilmiş olmasıdır. İlgili konu Tarım ve Orman Bakanlığının yayınlamış olduğu 2018/17 sayılı tebliğde şu şekilde yer almaktadır: ‘’2018 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz.’’ 

Bu nedenle ekiliş alanlarınıza ve destekleme müracaatı sırasında ÇKS dosyalarınızın doldurulması gibi işlemlerde dikkatli olmanızı hatırlatırım.  Bereketli bir üretim yılı geçirmeniz dileğiyle "

                                         
    

Kaynak: Editör:
Etiketler: MÜNAVEBE’, YE, DİKKAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı