301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Aralık 2020 - Salı 18:43
 
Gelecek Partisi Gençlik Kolları Başkanı Feyyaz Kaya
- Haberi
Gelecek Partisi Gençlik Kolları Başkanı Feyyaz Kaya

Gelecek Partisi Gençlik Kolları Başkanı Feyyaz Kaya

 

 

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2021 yılı asgari ücret rakamı geçen yıla göre yüzde 21.56 oranında artarak 2.825 TL olarak açıklanırken, Gelecek Partisi Kütahya  Gençlik Kolları Başkanı Feyyaz Kaya, açıklanan rakamı vicdansızlık olarak nitelendirdi.

Açıklanan asgari ücretin, asgari vicdanın eseri olduğuna işaret eden Gelecek Partisi Gençlik Kolları Başkanı Feyyaz Kaya, şunları söyledi:

“Bugün gerçekleştirilen toplantı sonrasında Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücretin yüzde 21.56 artışla AGİ dahil 2 bin 825 TL olacağını açıkladı.

 

Ülkede gerçek enflasyon yüzde 38’lere ulaşmışken, açlık sınırı 2 bin 439 TL, yoksulluk sınırı 8 bin 437 TL olarak açıklanırken, milyonlarca çalışana reva görülen rakam 2.825 TL oluyor. Bu rakamları belirleyenlerin çarşı pazardan, vatandaşın halinden, sokağın gerçeklerinden haberi yok.

Ekonomik desteksiz pandemi tedbirleri nedeniyle esnafımızın kepengini açamadığı, dükkânını açabilenlerin ise kısıtlamalar nedeniyle iş yapamadığı, yüzbinlerce çalışanın işini kaybettiği bir dönemi yaşıyoruz.

 

Ak PARTİ iktidarları döneminde, genel maaşa dönüşen asgari ücret, adeta sefalet ücreti halini aldı. Bugün, Türkiye’de asgari ücretin yüzde 20 fazlası ve altında ücret alan yaklaşık 10 milyonu vatandaşımız buluyor. Buda bütün ücretli çalışanların neredeyse yarısı demek.

Açıklanan ücret, neredeyse dört kişilik bir ailenin sadece temel gıda ihtiyaçlarının açıklandığı açlık sınırı kadar. Üstelik vatandaşın temel gıda maddelerine her hafta zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. Halka bu asgari ücreti reva görenlerin herhalde evlerinde tencere kaynamıyor ya da bu arkadaşlar bir başka ülkede yaşıyor.

Ekonomi bu kadar kötü yönetilmeseydi, hükümete yakın müteahhitlere milyarlar aktarılmasaydı bu rakam bu kadar böyle acınası olmayacaktı.

Ülkede bir kısım bürokratlar aylık 100 bin TL üzerinde maaşlar alırken, bu maaşlar Sayıştay Denetim Raporlarıyla ispat edilirken, vatandaşa reva görülen asgari ücret, asgari vicdanın eseridir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gelecek, Partisi, Gençlik, Kolları, Başkanı, Feyyaz, Kaya,
Yorumlar
Haber Yazılımı