301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Kasım 2021 - Salı 17:30
 
Erdebilliler, tarihi köşk’te tarihi bir karar aldı
Kültür Haberi
Erdebilliler, tarihi köşk’te tarihi bir karar aldı

Erdebilliler, tarihi köşk’te tarihi bir karar aldı...

 

Erdebil-Horasan Vakfı Kuruluyor

 

İstanbul Küçük Çamlıca Korusu’nda tarihi köşkte bir araya gelen Erdebil süreğine mensup alevi dedeleri, Erdebil-Horasan Alevi İnanç-Dede Ocakları Kültür, Araştırma Ve Eğitim Vakfı’nın kurulmasına karar verdi. Vakfın kurulması ile ilgili çalışmaları gerçekleştirecek komiteye başkanlığı ise iş insanı ve Alevi kanaat önderi Ali Aker yapacak.

Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Manisa illerine yayılan bir etkinlik sahasına sahip durumda bulunan ve Erdebil-Safevi Dergahı’nın Anadolu’daki en önemli tarihsel temsilcilerinden olan Erdebilliler, İstanbul Küçük Çamlıca korusunda tarihi Cihannüma köşkünde vakıf kurmak adına bir araya geldi. Onlarca farklı ilden Alevi inanç-dede ocağı ve süreği mensubununun katıldığı istişare toplantısında Erdebil-Horasan Alevi İnanç-Dede Ocakları Kültür, Araştırma Ve Eğitim Vakfı’nın kurulmasına karar verildi. Vakfın kurulması ile ilgili çalışmaları gerçekleştirecek komiteye başkanlığı ise İş insanı ve Alevi-bektaşi kanaat önderi Ali Aker yapacak.

 

DERGAMIZIN ETKİNLİK ALANI ÇOK GENİŞ

Vakıf kurma komitesine başkanlık yapan Erdebil Süreği dedesi Ali Aker, yapılan istişare toplantısı sonrasında:”Anadolu’daki Aleviler üzerinde inançsal etkide bulunmuş ikinci önemli dergah Erdebil-Safevi Dergahı’dır. Erdebil-Safevi Dergahı, 13. yüzyılda Şah Safiyüddin tarafından kurulmuştur. Erdebil-Safevi öğretisi 15. yüzyıldan itibaren Şah Cüneyd, Şah Haydar ve Şah İsmail (Hatayi) dönemlerinde Anadolu’daki Alevi topluluklar üzerindeki inançsal nüfuzunu artırmıştır. Erdebil-Safevi Dergahı ile Anadolu’daki Alevi gruplar arasındaki düşünsel-inançsal bağ, tüm Anadolu’da etkili olmuş ve Toroslar’a, Teke yarımadasına kadar ulaşacak bir etkinlik sahası oluşturulmuştur.”dedi.

 

PİR SULTAN ABDAL İLHAM ALDI

İş insanı ve Alevi kanaat önderi Aker, Alevi-Bektaşi inancının 16. yüzyıldaki en kudretli aşığı Pir Sultan Abdal, Erdebil-Safevi Dergahı’ndan aldığı ilham ile eren yolunun en önemli nefes ve duvaz örneklerini ortaya koyduğunu belirterek:”Pir Sultan Abdal: “Açılın kapılar Şah’a gidelim” diyerek öğretinin daim şahı “Şah-ı merdan” İmam Ali’ye ve de 16. yüzyılda dönemin şahı olan Erdebil- Safevi şahına olan bağlılık ve inancını dillendirmiştir. Pir Sultan Abdal’dan aldığı ilhamla Tokat-Almus-Varzıl (yeni adı Görümlü) köyünde Kul Himmet yetişmiş “Ali ismi dört kitapta yazılı” diyerek Erdebil-Safevi Dergahı’nın Hak Muhammed Ali itikatını kitlelere seslenmiştir. Erdebil-Safevi Dergahı’ndan aldıkları irşatla Pir Sultan Abdal ve Kul Himmet inanç-dede ocağı kurarak Alevi inancının, Erdebil-Safevi Dergahı’nın erkanını bu günlere taşımıştır.”diye konuştu.

 

ANA MİSYONUMUZ BİLİMSEL-AKADEMİK ÇALIŞMALAR

Erdebil-Safevi Dergahı’nın inançsal nüfuzunun Anadolu’yu aşıp Bulgaristan coğrafyasına kadar ulaştığı söyleyen Aker:”Niğbolu şehrinde türbesi bulunan Ali Koç Baba’ya bağlı Alvanlar köyü merkezli Ali Koçlular süreğinin mensupları, bağlı oldukları dergahın Erdebil olduğunu ifade etmekte ve Ali Koçlular diğer Alevi gruplarca “Erdebilli” olarak anılmaktadır. Diğer taraftan Malatya bölgesi merkezli Şah İbrahim Veli Ocağı da bağlı olduğu inanç merkezinin Erdebil-Safevi Dergahı olduğunu ifade etmektedir. Şah İbrahim Veli Ocağı Denizli’den Tokat’a, Amasya’dan Sivas’a, Çorum’dan Eskişehir’e uzanan geniş bir etkinlik sahasına sahiptir. Gerçekleştirdiğimiz alan çalışmalarında Gaziantep yöresi merkezli Hoca Ali Ocağı’nın ve Tokat-Almus bölgesi merkezli Hatayi Sultan Ocağı’nın da Erdebil-Safevi Dergahı bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bugün kurulmasına karar verdiğimiz vakfıımızın ana misyonu ise Alevilik ile ilgili bilimsel-akademik çalışmalar yapmaktır.”dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdebilliler,, tarihi, köşk’te, tarihi, bir, karar, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı