301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Nisan 2018 - Salı 09:39
 
DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ
Yaşam Haberi
DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında “Kabul Et, Fark Et, Bizimle Yürü” sloganıyla Kütahya’da yürüyüş yapıldı.

Kütahya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yürüyüş Sevgi Yolu girişinden başladı. 

Yürüyüşe Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Bilici, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Turan, otizmli öğrenciler ile aileleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. 

MAVİ BALONLAR OTİZMLİ ÇOCUKLAR İÇİN HAVALANDI

Mavi balonlar ve pankartlar taşıyan Kütahya İl Protokolü ile vatandaşlar ve öğrenciler Sevgi Yolu girişinden Karagöz Cami önüne kadar yürüdü. 

Yürüyüş sonunda Vali Ahmet Hamdi Nayir ile diğer katılımcılar 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü anısına otizmin simgesi haline gelen mavi renkli balonları gökyüzüne bıraktı. 

Daha sonra Vali Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyeleri ve otistik çocuklar renkli boyalarla ‘Otizm İçin İzini Bırak’ panosuna el izi baskı yaptılar.  

“BİZLERİN GÖREVİ”

Farkındalığa katkıda bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Önemli olan şehirdeki algıyı yönetebilmek ve bu noktada farkındalık yaratabilmek. Biz de bugün etkinliğe katılarak farkındalığa katkıda bulunduk. Hem gökyüzüne balonlarımızı uçurduk hem de elimizin izini bıraktık. Bugünlerin halkımız tarafından değerlendirilmesi ve bu çocuklarımıza sahip çıkılması, geleceğe hazırlanması bizlerin görevi” dedi.

“GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ise, “Bugün çok özel bir gün. Otizm için izini bırak farkındalığı çerçevesinde bir yürüyüş gerçekleştirerek, el izlerimizi otizm için bıraktık. Bunlar otizm ile ilgili farkındalığın topluma duyurulması açısından çok önemli etkinlikler. 2016 ile 2019 yılları arası da bizim hükümetimiz tarafından otizm için eylem planı ilan edilmiş yıllar. Hükümetimizin de bu konu ile ilgili çalışmaları var. Bir eylem planı çerçevesinde, otizmli bireylerin topluma kazandırılmasıyla ilgili gerekli önlemler ve çalışmalar yapılıyor, yapılmaya da devam edecek” ifadelerini kullandı.

“PROBLEMLERİNİN ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA FAYDALI OLUR”

2 Nisan tarihinin otizmle ilgili bir farkındalık günü olduğunu hatırlatan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Otizmli çocuklarımızla ve aileleriyle birlikte bir yürüyüş yaptık hem de otizm için izini bırak kısmında çocuklarımızla birlikte hazırlanan bir panoya el izlerimizi bıraktık. Bunlar özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımız. Ailelerin yaşadıklarını, ailelerin birbiri arasındaki dayanışmayı sağlamak için böyle günler bizler için önemli. İlimizde de bu konuyla ilgili özel bir okulumuz var. Onlar özel okullarında eğitimlerinde devam ederken, ailelerimizin yükünü almak ve onları hayata hazırlamak bakımından güzel bir çalışma. İnşallah toplum tarafından otizm ile ilgili bilgilendirme ve ailelerimizin problemlerini anlama ve problemlerinin çözümü noktasında faydalı olur” diye konuştu.

OTİZM GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİNDEN VALİ NAYİR’E ZİYARET

“Kabul Et, Fark Et, Bizimle Yürü” etkinliğinin ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Nigar Çelik ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti. 

Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Nigar Çelik halkın ve ailelerin otizm konusunda geçmişe göre daha bilinçli olduğunu aktardı, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü ve dernek faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

“OTİZMİ GİZLEMEYİN”

Otistik bireylerin topluma kazandırılması, bu noktada farkındalık oluşturulması için STK’ların desteğinin gerekliliğine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her konuda olduğu gibi otizmde de erken teşhisin bir önemi var. İletişimi, sosyal ilişkileri özel, farklı, özel bir durumla karşı karşıyayız.  Dolayısıyla bunlar özel eğitimi de beraberinde getiriyor. İlimizde o yönde bir şansımız var, özel okulumuz var. Birçok ilde bu tarz okul yok, mecburen kaynaştırma sınıflarına gitmek zorunda kalıyorlar. Sayıyı bilmiyoruz ama bu sayıyı kesin 4’le çarpmak lazım. Çünkü bu yalnızca o ferdimizin değil, en az 4 kişilik bir ailenin problemi. Otistik çocukların toplumdaki etkisini anlayabilmek için ailelerinin tamamının da bu işler içerisinde yer aldığını düşünüp bugünleri öyle değerlendirmek lazım. Problemin yalnızca teşhisi konmuş kişinin değil ailesinin ve yakınlarının da problemi olduğunu bilerek yola devam etmemiz lazım. Toplumun bunu gizleyip saklamaması gerektiği ve buna mutlaka bir eğitim kapısı açarak toplumda bilinirliliğini, farkındalığını oluşturarak buna bir yol açması gerektiği kanaatindeyiz. Bunun yalnızca devlet anlayışı içerisinde çözümünün zor olacağını, mutlaka STK’ların otizmin anlaşılmasında ve çözümünde önemli bir rol üstlenebileceğini görüyoruz.  Toplum sizi anladığı, tanıdığı müddetçe yükünüzü üzerinizden almaya yönelik bir şeyler yapacaktır” diye konuştu. 

Ziyaret karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: DÜNYA, OTİZM, FARKINDALIK, GÜNÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı