301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Mart 2020 - Salı 16:18 Bu haber 304 kez okundu
 
Başkan Işık Kütahya Kalesinde incelemelerde
Gündem Haberi
Başkan Işık Kütahya Kalesinde incelemelerde

Başkan Işık Kütahya Kalesinde incelemelerde 

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Antik dönem, Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları ve Osmanlı Devletinde de önemli yeri olan tarihi Kütahya Kalesinde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Maruf Mahallesi İshak Fakih Camiinden kalenin içlerine doğru yapılması planlanan yürüyüş yolları ışıklandırma çalışmaları ve kale içerisindeki çevre düzenleme çalışmalarının proje çerçevesinde adım adım ilerlediğine vurgu yapan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, burçlarda ve beden duvarlarında restorasyon çalışmaları devam eden kalenin en kısa sürede güzelleştirilmesi için çalışmaların daha da hızlandırılacağını ifade etti.

Kütahyanın en önemli tarihi eserlerinden olan Kütahya Kalesindeki restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Kütahya turizmine önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Başkan IŞIK, Kale ve çevresinin düzenlenmesi çalışmaları konusuna hassasiyetle yaklaşıyoruz. Kütahyanın böyle bir değere sahip olması ilimiz için büyük bir avantaj ifadelerini kullandı.

Yukarı, iç ve aşağı kale olmak üzere üç bölümden oluşan kalenin sık yerleştirilmiş burçları, moloz-kesme taş karışımı ile tuğla sıralardan oluşmaktadır. Kütahya Kalesi Evliya Çelebiye göre 72 burca sahiptir. Burçlar çok sık aralıklarla yerleştirilmiştir. Kütahya Kalesinde ayrıca iki çeşme, iki mescit ve Cumhuriyet Döneminde yapılmış bir döner gazino ve kır kahvesi bulunmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Işık, Kütahya, Kalesinde, incelemelerde, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı