Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
06 Nisan 2019 - Cumartesi 15:01 Bu haber 1170 kez okundu
 
Avukatlar Günü
Gündem Haberi
Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü ve Kütahya Barosunun 90. kuruluş yıl dönümü Kütahya’da törenle kutlandı.

Kütahya Barosu tarafından Kütahya Adliye Sarayı bahçesinde düzenlenen törene; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Evren Akbey, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Celal Yücel, İdare Mahkemesi Başkanı Ertuğrul Turan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Baro Başkanı Ahmet Atam, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ve avukatlar katıldı.

Tören, Baro Başkanı Ahmet Atam’ın Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlarken, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

“DERTLEŞME VE ÇÖZÜM ÜRETME GÜNÜ”

Avukatların verdikleri mücadeleler nedeniyle tehlikeye maruz kaldığını belirten ve avukatlığın tarihin en kadim mesleklerinden olduğuna dikkat çeken Baro Başkanı Ahmet Atam, “Avukatlık mesleği; insanın özgür olma ve eşit yaşama arzusu, eşitsizliğe, haksızlığa, adaletsizliğe, statükoya başkaldırışı ve isyanı ile hakkı olanı elde etmek ve buna ulaşmak için ihtiyaç duyduğu yardım ve gereksinimi karşısında doğmuştur. Bu anlamda 5 Nisan’lar dünyanın en kadim ve saygın mesleklerinden biri olan savunmanın ve savunmanın çatı örgütü olan baroların mesleki sorunlarının siyasal ve toplumsal meselelerin tartışıldığı gün olmasının yanı sıra, mesleğin ve toplumun sorunlarıyla ilgili olarak görüş ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıkları gün olmasıyla da ayrı bir anlam taşımaktadır. Bir başka deyişle, bugün aynı zamanda savunmanın hukuk adına dertleşme, çözüm üretme, kendini ifade etme ve nefes alma günüdür” diye konuştu. 

5 Nisan Avukatlar Günü etkinlikleri Kütahya Barosu Avukat Evinde düzenlenen kokteyl ve DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi 4. sınıf öğrencilerinin hazırladığı Karma Resim Sergisi’nin açılışıyla devam etti. 

Programda Staj Eğitim Merkezi eğitmenlerinin plaketleri ile eğitimlerini tamamlayan stajyer avukatların sertifikaları Vali Dr. Ömer Toraman ile protokol üyeleri tarafından verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avukatlar, Günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı