301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Eylül 2018 - Pazartesi 20:37
 
90 bin öğrenci ders başı yaptı
Eğitim Haberi
90 bin öğrenci ders başı yaptı

KÜTAHYA’DA 90 BİN ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı. Kütahya’da 90 bin öğrenci ders başı yaptı. İlköğretim Haftası Kutlama Programı kapsamında Fatih Ortaokulu yeni hizmet binasında tören yapıldı. Törene Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Fatih Ortaokulu Müdürü Serdar Onur yaptı. 2018-2019 eğitim – öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Serdar Onur, “24 derslikli binamızda 48 öğretmen, 865 öğrencisine bu eğitim-öğretim yılında hizmet verecektir. Bizler Fatih sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethettiği yaşta bilim dünyasını fethedecek gençler yetiştirmeye talibiz. Amacımız bize emanet edilen çocuklarımızı bu çatı altında hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmektir. Yüreğimizdeki sevgiyi, bilgiyi, kişiliğimizdeki çizgiyi onlarla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz” dedi.

“13 YENİ OKUL, 138 YENİ DERSLİK”

542 okulda 90 bin öğrencinin ders başı yaptığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, “Geçen yıl 1,5 ve 9. sınıflarda uygulanmaya başlanan yeni müfredatımız bu yıl tüm sınıflarda uygulanmaya başlandı. Ayrıca ilimizdeki ders kitaplarının dağıtımı bugün itibariyle büyük ölçüde tamamlanmıştır. İlimizde 542 okulumuzda 90 bin öğrencimiz ve 7 bin 500 öğretmenimiz ile eğitim – öğretim yılına başlıyoruz. Bu yıl ilimiz genelinde 9 bin 838 öğrencimiz taşımalı eğitim kapsamında köylerimizden merkez okullara taşınacaktır. İlimizde 13 yeni okulda 138 yeni derslikte eğitime başlıyoruz. Ayrıca 3 spor salonu ve 1 atölye öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur” şeklinde konuştu. “HER BAŞLANGIÇ BİR ÜMİT VESİLESİDİR” 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlangıcında öğretmen ve öğrencilerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her başlangıç, her yenilik bir ümit vesilesidir. Biz de yeni bir okulumuzda, yeni bir eğitim, öğretim yılına başlarken geleceğimize ve gençlerimize ait olan ümidimizi tazeliyoruz. Ümit ediyoruz ki başarılı, kazasız, belasız, hedeflerimize ulaştıracak eğitimleri verebileceğimiz bir yıl olsun” dedi. “İYİ YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜNÜN YERİNİ ALABİLECEK HİÇBİR GÜÇ YOKTUR” Her milletin farklı zenginliklere sahip olduğunu, en önemli zenginliğin ise iyi yetişmiş insan gücü olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Tarih, kültür, yeraltı, siyasi, savunma, doğal zenginlikler ve güçler bundan sayılabilir ama bunların içerisinde bir tanesi var ki en vazgeçilmezidir. İyi yetişmiş, bilgili, kültürlü, değerlerine sahip insan gücünün yerini alabilecek hiçbir güç yoktur. Bu gücü elde etmenin yolu da okullardan geçiyor. Onun için geleceğe ait ümidimizi sürekli canlı tutarak eğitim, öğretim yıllarına başlamak istiyoruz. Daha iyi okullarda, daha iyi imkanlarla öğrencilerimizle fırsatlar elde etmek istiyoruz. Büyük bir hazırlık döneminden geçtik. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve veliler yeni eğitim, öğretim dönemine hazırlandılar. Bütün bu hazırlıklar başarıyla taçlandırılmalı. Bütün bu hazırlıkların sonucunda dünden daha iyi bir noktada olmamız lazım ki bu hazıklıklar yerini bulmuş olsun” ifadelerini kullandı. “EĞİTİM YALNIZCA MİLLİ EĞİTİMİN KONUSU DEĞİL”

Öğrencilerden kendilerini güvenmelerini ve çalışmalarını isteyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, eğitimde istenilen başarıya ulaşabilmede iş birliğinin önemine değindi. Vali Nayir, “Bizler sizlere güveniyoruz. Aileleriniz sizlere güveniyor. Tek eksik kalan sizin size güvenmeniz. Sizlerin başarısı ailelerinizin, milletimizin ve geleceğimizin başarısı olacak. Bu başarıyı elde edecek güç ve kapasitedesiniz. Yeter ki çalışalım, yeter ki başarıda bizim da payımız olsun. Eğitim, öğretimdeki başarı yalnızca öğretmenin sırtına yüklenecek bir sorumluluk değil. Eğitimin öğretimin paydaşı olan bütün birimler; öğrenciler, veliler, okul aile birlikleri, Sivil Toplum Kuruluşları, merkezi yönetim, yerel yönetim, üniversitemiz, bu işin içinde paydaş olan herkes bunda katkısını sağlamalı ki bu kadar önemli bir konunun başarısını hep birlikte sağlamış olalım” diye konuştu. Öğrencilerin İlköğretim Haftası’na dair şiirler okuduğu tören Atatürk İlkokulu Halk Oyunu Ekibinin gösterisiyle devam etti. Tören, Fatih Ortaokulunun açılış kurdelesinin kesilmesi ve Vali Ahmet Hamdi Nayir ile beraberindeki protokol üyeleri tarafından öğrencilere kitap dağıtılmasıyla sona erdi.

“YENİ NESLE GÜVENMELİYİZ”

Son olarak öğretmenlerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sizler aynı zamanda birer velisinizdir, başka okullarda da sizin çocuklarınız vardır. Dolayısıyla sizler, velilerin sizden ne beklediğini bizden çok daha iyi biliyorsunuz. Göz nuru çocuklarını size teslim eden aileler sizden başarı bekliyorlar. Çocuklarınızı geleceğe hazırlamanızı bekliyorlar. İnanıyorum ki bunu da yapacak güçtesiniz. Bunu yapacak imkanlara sahibiz. Her geçen gün okullarımız, okul bahçelerimiz, eğitim materyallerimiz daha iyi hale geliyor. Ona uygun olarak da başarıyı beklemek bizlerin hakkı. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Zor ve güçlü olunması gereken bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu gücün temelinde de iyi yetişmiş insan gücü gerekiyor. Bugün dünyanın süper güçleri gençlerine yeterince güvenememeye başladılar ve korkuyorlar. Biz yeni yetişecek nesle güvenerek daha iyi yerlere ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Daha huzurlu bir ortamda, daha başarılı bir eğitim için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Yerel yöneticilerimiz, siyasilerimiz bu gayret içerisinde olacaklardır” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 90, bin, öğrenci, ders, başı, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı