301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 10:30
 
2018’İN İLK İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Gündem Haberi
2018’İN İLK İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI

2018’İN İLK İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Kütahya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2018 Yılı 1. Olağan Toplantısı Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İşgücü Piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Aydın Alabaş, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı.

Önceki toplantıda alınan kararların değerlendirilmesi ile başlayan toplantıda, İŞKUR İl Müdürlüğüne verilen yetki çerçevesinde açılan istihdam garantili/garantisiz ve özel politika mesleki eğitim kurslarının kurul tarafından değerlendirilmesi, işgücü eğitim faaliyetleri denetim raporunun kurul onayına sunulması, 2017 yılı faaliyet raporunun kurul onayına sunulması, mesleki bilgi rehberlik ve danışmanlık alt çalışma grubu toplantısında alınan kararların kurul tarafından uygun bulunmasına, engellilere ve eski hükümlülere yönelik mesleki eğitim kurs proje tekliflerinin değerlendirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği, genç istihdam çocuk işçiliği konularına yönelik aktif işgücü eğitim faaliyetleri eylem planının kurul onayına sunulması, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait konular görüşülerek karara bağlandı.

Açılış konuşmasını yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir toplantı ve gündem maddeleri hakkında bilgiler verdi. 

İlin gelişmişliğini ve tercih edilebilirliğini belirleyen unsurlardan birinin istihdam olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her ilin, her ülkenin ilgi duyması gereken konulardan bir tanesi istihdam konusu. Eğer istihdam konusunda sıkıntılar varsa o ilden göçler de başlıyor. İstihdamı artırdığımız, kolaylıklar sağladığımız yerler ise dışarıdan göç alan yerler oluyor” dedi. 

“9 BİN 807 KİŞİ İSTİHDAM EDİLDİ”

Kütahya’da belirlenen 4 bin kişinin işe yerleşme hedefinin aşılarak toplamda 9 bin 807 kişiye ulaşıldığını kaydeden Vali Nayir, “Kütahya açısından baktığımızda geçen seneyi başarılı bir yıl olarak değerlendiriyoruz. Kurul üyelerimizin çok yakından bildiği gibi hükümetimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir istihdam seferberliği olmuştu. Biz de Ticaret ve Sanayi Odamızda yaptığımız bir toplantıda buna ait ilin refleksini tespit edip, ‘ne önerebilir, ne taahhütte bulunabiliriz’ demiştik. 4 binler civarında bir taahhüdü 9 binler civarında bir gerçekleştirmeyle Kütahya olarak vermiş olduğumuz sözün önünde bir gerçekleştirmeyi sağladık” dedi. 

“İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ DEVAM EDECEK”

2018 yılının da istihdam seferberliğinin devam edeceği bir yıl olacağına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Hükümetimiz, Bakanlığımız yeni bir çalışma üzerinde. İstihdamla ilgili geçen sene uygulanan teşviklere benzer, belki biraz daha alanları farklılaştırılmış olarak yeni bir çalışma devam ediyor. Bu sene de inşallah ülke genelinde istihdam konusunda bizler de o gelecek tedbir paketine göre bizlere sunulacak olan yeni önerilere, yeni teşviklere göre bilgilendirme çalışmamızı yapıp buradaki iş adamlarından yeni istihdam konusunda neler sağlayabileceğimizi İŞKUR nezdinde takip edeceğiz” diye konuştu.

“AÇIK İŞ SAYISI ARTTI”
 
Açık iş sayısı, işe yerleştirme ve işsizlik ödeneği hakkında 2016-2017 verilerini paylaşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “2016 yılında açık iş sayısı 18 bin 119 iken, 2017 yılında 19 bin 207 olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında artış olmuştur. 2016 ile 2017 yılı mukayese edildiğinde açık iş sayısının çok büyük bir kısmının özel sektörde olduğu, kamu sektöründe açık iş bildirisinde düşme olduğunu görüyoruz. 2016 yılında işe yerleştirme 6 bin 416 iken, 2017 yılında 9 bin 807 işe yerleştirmeyi sağlayabilmişiz. Bir önceki yıla göre yüzde 52,8 oranında bir artış olmuştur. 2016 yılında 3 bin 896 işsiz İŞKUR kurs ve programlarına katılırken 2017 yılında 4 bin 416 işsiz katılmıştır. Burada da yüzde 13, 34 artış görüyoruz. 2016 yılında 11 bin 566 kişi işsizlik ödeneğine başvururken 2017 yılında 7 bin 302 olarak gerçekleşmiş,  yüzde 36,9 oranında azalış olmuştur.  İşsizlik ödeneği bağlanan işsiz sayısı 2016 yılında 4 bin 361 iken 2017 yılında 3 bin 187 olarak gerçekleşmiştir. Azalış oranı yüzde 27’dir” diye konuştu.

Temel istihdam bilgileri hakkında bilgiler verilen toplantıda kuruma kayıtlı iş gücü sayısının 36 bin 309, kuruma kayıtlı işsiz sayısının 17 bin 926, başvuru yapan kişi sayısının 35 bin 291, işsizlik ödeneği alan işsiz sayısının ise 3 bin 187 olduğu bildirildi.

Engellilere ve eski hükümlülere yönelik mesleki eğitim kurs proje teklifleri kapsamında kendi işini kurmak isteyen 19 vatandaşın projelerinden 15’inin de onaylandığı belirtildi. 

2018 yılında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı – İŞKUR iş birliğinde ‘Sürü Yönetim Elemanı Benim’ Projesi kapsamında Kütahya il genelinde 180 sürü yönetim elemanı, 25 arı yetiştiriciliği elemanı, 45 besi sığırcılığı elemanı, 25 kültür mantarı yetiştiriciliği elemanı, 25 seracılık elemanı ve 20 süt sığırı yetiştiriciliği elemanı olmak üzere toplamda 320 kişilik kurs açılacağı bildirildi. 

2018 yıllık işgücü eğitim planı kapsamında açılması planlanan, 5 bin 5 katılımcıya ulaşması hedeflenen 1255 kurs kurul onayına sunularak oy birliğiyle kabul edildi.

Mesleki Bilgi Rehberlik ve Danışmanlık Alt Çalışma Grubu toplantısında alınan kararların da değerlendirildiği toplantıda İl Milli Eğitim Müdürlüğü kanalıyla ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasının belirleyeceği bir iş yerine ziyaret gerçekleştirmesi ve belirlenen öğrencilerin velilerine yönelik DPÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Sarıçam tarafından ‘Meslek Seçmenin Önemi ve Bu Sürecin Öğrenciler Üzerindeki Etkileri’ konulu farkındalık semineri verilmesi kararı oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantıda söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit’in Şehit Türkan Türkmen Tekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ikişer bölüm daha açılması teklifi kurul onayına sunularak kabul edildi. 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ile “Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri”, Şehit Türkan Türkmen Tekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ise “Yiyecek-İçecek Bölümü” ile “Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri” bölümlerinin açılmasına oy birliğiyle karar verildi.
 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2018’İN, İLK, İSTİHDAM, VE, MESLEKİ, EĞİTİM, KURULU, TOPLANTISI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı